Zima w mieście nie jest marzeniem ani kierowców, ani mieszkańców, ale dla turystów europejskie miasteczka zimą to obietnica bajkowych widoków, na które czeka się cały rok. Choć latem miasta są bardziej przyjazne do zwiedzania, zimą śnieg wynagradza turystom ewentualne pogodowe niewygody, zwłaszcza w miastach z historią, pełnych zabytkowych kamienic, pałaców czy zamków.

„Architectural Digest”, znany amerykański magazyn o architekturze i designie, wybrał miasta w Euroopie, które zimą stają się jeszcze piękniejsze. W tym gronie znalazł się Kraków. Co ujęło redaktorów „Architectural Digest”?  

Kraków zimą wygląda jeszcze piękniej

Kraków to architektoniczna perła Europy. Miasto może poszczycić się mnóstwem świetnie zachowanych zabytków, które można znaleźć nie tylko w obrębie Starego Miasta. Nic dziwnego, że każdego roku — zwłaszcza w sezonie letnim — Kraków odwiedzają miliony turystów z całego świata.

Dawna stolica Polski jest jednak równie piękna również zimą, na co zwraca uwagę Marco Morello, dziennikarz znanego magazynu „Architectural Digest”, poświęconego designowi, architekturze, kulturze i sztuce. Na stronie „AD” pojawił się niedawno artykuł wyróżniający mniejsze i większe miasta ze wszystkich zakątków Europy, które są warte odwiedzenia również — a nawet zwłaszcza — zimą.

Anastasia Saldatava

Kraków znalazł się w czołówce zestawienia „AD” — obok Budapesztu i Edynburga. Jak zauważa Morello, Kraków i inne wyróżnione miast zimą nabierają jeszcze większego uroku nie tylko dzięki pokrywającemu je białemu puchowi i świątecznym iluminacjom, które niemal przez całą zimę rozświetlają ulice i parki.

Dziennikarz podkreśla, że zimą miasta zwalniają tempo. Do tak zwanego wysokiego sezonu turystycznego jest wtedy jeszcze daleko, dzięki czemu w miastach panuje bardziej — jak to określił — „przytulna i nieformalna” atmosfera. Ulice w centrach miast są też spokojniejsze, co zdecydowanie sprzyja zwiedzaniu.

Czytaj więcej

Polska kuchnia triumfuje: restauracja z Krakowa na liście najlepszych w Europie

Jeżeli chodzi o Kraków, Morello przypomina, że nawet zimą można w odbyć tam lot balonem nad miastem. Wspomina też o jednym z najciekawszych miejsc na mapie Krakowa — zabytkowej dzielnicy Kazimierz, która zachwyca nie tylko latem. „Żydowska dzielnica jest wyjątkowo klimatyczna zwłaszcza w szare lub śnieżne dni” — pisze Morello.

Najpiękniejsze miasta zimą według „Architectural Digest”

W zestawieniu „AD” wyróżniono również kilka innych malowniczych miast z całej Europy. Wśród nich znalazły się zarówno wielkie metropolie, przez które każdego roku przetaczają się tłumy turystów — takie jak Londyn, Madryt czy Paryż — jak i bardziej kameralne miasta.

Marco Morello zauważa, że stosunkowo niewielka Lucerna w Szwajcarii to idealne miasto na krótki wypad zimą. Malowniczo położona nad górskim jeziorem, Lucerna obfituje w wiele wspaniałych zabytków i muzeów, w zasobach których można znaleźć dzieła takich malarzy jak Pablo Picasso czy Paul Klee.

Dziennikarz poleca również odwiedzić zimą zabytkowe centrum Edynburga. Jak twierdzi, wąskie uliczki stolicy Szkocji zimą wyglądają wyjątkowo klimatycznie i — co istotne — można na nich spotkać znacznie mniej turystów, niż w sezonie.

Jeżeli chodzi o naszą część Europy, to w zestawieniu „AD” znalazła się też dobrze znana przez Polaków Praga, a także mniej oczywisty kierunek, jakim jest Monachium. Morello podkreśla, że zwłaszcza zimą stolica Bawarii nabiera specyficznego uroku. Zwraca też uwagę na to, że to właśnie zimą warto spróbować sezonowego menu, które serwują tamtejsze restauracje.

Miasta, które zimą wyglądają najpiękniej według „Architectural Digest”:

  1. Budapeszt
  2. Kraków
  3. Edynburg
  4. Londyn
  5. Lucerna
  6. Madryt
  7. Monachium
  8. Paryż
  9. Praga