Raport: najlepsze miasta dla studentów. Warszawa i Kraków daleko od czołówki

W których miastach studiuje się najlepiej? Za naszą zachodnią granicą. W najnowszym rankingu miast najbardziej przyjaznych studentom Warszawa i Kraków zajęły dość niskie lokaty. Wyprzedza nas między innymi Moskwa.

Publikacja: 05.07.2022 15:21

Londyn zajął pierwsze miejsce w rankingu miast najbardziej przyjaznych studentom.

Londyn zajął pierwsze miejsce w rankingu miast najbardziej przyjaznych studentom.

Foto: Toa Heftiba

Poziom nauczania na danej uczelni to tylko jeden z aspektów, które studenci biorą pod uwagę, decydując się na studia w tym czy innym mieście. Najnowszy ranking miast najbardziej przyjaznych dla studentów pokazuje, gdzie zdaniem samych zainteresowanych studiuje się najlepiej.

Jeżeli studiować, to w Londynie. Gdzie jeszcze?

Właśnie pojawił się najnowszy raport pod tytułem „QS Best Student Cities 2023”. Jego autorami są analitycy z Quacquarelli Symonds (QS). Wcześniej ta firma analityczna opublikowała globalny ranking uczelni wyższych, o którym w czerwcu pisaliśmy na łamach „Sukcesu”. Uniwersytet Warszawski zajął w nim rekordowo wysoką pozycję.

Tym razem badacze wzięli na warsztat 164 miasta, w których znajdują się najważniejsze uniwersytety na świecie. Pod uwagę wzięto opinię mieszkających w nich aktualnie studentów tamtejszych uczelni wyższych. Do rankingu dostały się miasta powyżej 250 tysięcy mieszkańców.

Oprócz poziomu nauczania w miejscowych uczelniach, pod uwagę wzięto też między innymi takie czynniki jak koszty życia, rynek pracy, a także atrakcyjność miasta z punktu widzenia studenta. Na tę ostatnią cechę składają się takie aspekty jak poziom bezpieczeństwa czy czystość miasta.

Każdemu miastu przyznawano punkty w sześciu kategoriach, na które składały się rozmaite czynniki. Warto dodać, że każdy czynnik – na przykład koszty zakwaterowania, bezpieczeństwo czy czystość miasta – miały różne wagi.

Londyn zajął w rankingu pierwsze miejsce i jako jedyny otrzymał maksymalne 100 punktów. Niektóre miasta uzyskały tę samą liczbę punktów, przez co zajęły tę samą pozycję. Widać to już w pierwszej dziesiątce. Przykładem są chociażby Monachium i Seul, które zajęły drugą pozycję zajęły ex aequo.

Czytaj więcej

Ranking uczelni: Uniwersytet Warszawski rekordowo wysoko. Jest jedno „ale”

Dobrą wiadomością dla Europejczyków jest fakt, że ponad połowa z dziesięciu najbardziej przyjaznych dla studentów miast na świecie znajduje się na Starym Kontynencie. Do aż dwóch – Monachium i Berlina – Polscy studenci mają stosunkowo blisko.

Z europejskich miast w czołówce rankingu znalazły się też: Zurych, Paryż i Edynburg, z kolei spoza Europy – Melbourne, Sydney i Tokio. Natomiast do pierwszej setki dostały się między innymi Wiedeń, Amsterdam, Sztokholm, Barcelona, Praga, Madryt, Kopenhaga, Mediolan, Brno, Budapeszt, Helsinki, Lizbona i Rzym, a z Wysp Brytyjskich takie miasta jak Glasgow, Manchester, Dublin, Birmingham, Bristol, Leeds i Liverpool.

Czy dobrze studiuje się w Polsce? Na pewno tanio

Jak w rankingu wypadły polskie miasta? Do światowego rankingu dostały się aż cztery z nich, co jest pozytywnym sygnałem. W najlepszej setce znalazły się dwa z nich – Warszawa i Kraków, ale zajęły odległe miejsca.

Stolica Polski uplasowała się na 58. pozycji, otrzymując 67,2 punktu na 100 możliwych. Wyprzedziły ją bezpośrednio: Bangkok, Leeds, Ottawa, Goteborg, Bruksela i Istambuł. Z kolei tuż za Warszawą znalazły się: Liverpool, Santiago, Sheffield, Brno, Atlanta i Filadelfia. Co ciekawe, gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie wysokość kosztów życia, stolica Polski uplasowałaby się bardzo wysoko – na 20. miejscu.

Na znacznie niższą, 91. pozycję trafił Kraków, któremu przyznano 51,4 punktu. Podobnie jak Warszawa, na tle innych miast Kraków jest stosunkowo tani. Zajął pod tym względem wysoką, 26. pozycję.

Na 117. miejscu wylądowało inne lubiane przez studentów miasto – Wrocław – z 41 punktami. Choć znajduje się poza pierwszą setką globalnego zestawienia, to pod względem kosztów życia miasto zajęło bardzo wysoką, 16. pozycję. Łódź znalazła się na szarym końcu zestawienia, zajmując ostatnie, 140. miejsce i otrzymując skromne 30,2 punktu.

Najlepsze miasta dla studentów – ranking „QS Best Student Cities 2022

1. Londyn

2. Monachium, Seul

4. Zurych

5. Melbourne

6. Berlin

7. Tokio

8. Paryż

9. Sydney

10. Edynburg

11. Boston

12. Hongkong

13. Singapur

14. Montreal

15. Toronto

16. Wiedeń

17. Kioto-Osaka-Kobe

18. Nowy Jork

19. Lozanna

Poziom nauczania na danej uczelni to tylko jeden z aspektów, które studenci biorą pod uwagę, decydując się na studia w tym czy innym mieście. Najnowszy ranking miast najbardziej przyjaznych dla studentów pokazuje, gdzie zdaniem samych zainteresowanych studiuje się najlepiej.

Jeżeli studiować, to w Londynie. Gdzie jeszcze?

Pozostało 92% artykułu
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu