Kraków wśród najwspanialszych miast świata. Wyróżnienie dla stolicy Małopolski

Pięćdziesiąt najciekawszych miast świata, a wśród nich Kraków, jako jedyna metropolia z Polski. W czołówce zestawienia znalazły się Barcelona, Sydney i Kapsztad.

Publikacja: 02.05.2022 13:51

Rynek to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Krakowie.

Rynek to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Krakowie.

Foto: Jacek Dyląg

Kraków zajął 40. miejsce w zestawieniu 50 najatrakcyjniejszych miast na świecie przygotowanym przez brytyjski serwis „Telegraph Travel”. Stolica Małopolski pozostawiła w tyle takie malownicze miasta jak Ateny, Budapeszt, czy Marrakesz.

Kraków – najciekawsze miasto w Polsce

W miarę usuwania pandemicznych obostrzeń ludzie coraz śmielej kreślą swoje wakacyjne plany. Gdzie wybrać się w tym roku? Odpowiedzi na to pytanie podsuwają redaktorzy „Telegrapha” z działu podróży.

Aby wyłonić pięćdziesiątkę najbardziej atrakcyjnych miast na świecie, przeprowadzono ankietę wśród czytelników i podróżujących redaktorów „Telegrapha. W drugiej kolejności ustalono kryteria, zgodnie z którymi przyznano miastom miejsca od 1 do 50.

Wzięto pod uwagę takie walory miast jak liczba galerii, muzeów i zabytków na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco, odległość centrum miasta od najbliższego lotniska czy jakość bazy gastronomicznej i hotelowej. Analizowano też między innymi jakość transportu publicznego, czystość powietrza, gęstość zaludnienia, liczbę słonecznych dni w roku, ilość zieleni oraz poziom bezpieczeństwa publicznego.

Czytaj więcej

Pawilon Polski na Biennale w Wenecji zachwyca. O tej wystawie będzie głośno

W taki sposób powstała globalna lista miast, które szczególnie warto umieścić w swoich podróżniczych planach. Warto podkreślić, że ranking stworzono z punktu widzenia jedynie osób odwiedzających te miasta, a nie ich mieszkańców.

Kraków znalazł się w rankingu „Telegrapha” jako jedyne polskie miasto. Zajmując 40. pozycję, wyprzedził takie miasta o bogatym dziedzictwie kulturowym jak Budapeszt, Ateny czy Marrakesz. Zajęły one odpowiednio miejsca 44., 47. i 50.

Praga znalazła się na 36. miejscu, a więc tylko cztery pozycje wyżej niż Kraków. Wśród bliskich nam miast, które wyprzedziły Kraków, są: Wiedeń (16. Miejsce) i Berlin (23. Miejsce).

Gdzie na miejską wycieczkę? Barcelona, Sydney i Kapsztad w czołówce

Na szczycie rankingu znalazła się Barcelona – od lat jedno z ulubionych kierunków wycieczek Polaków. I nic dziwnego, bo, jak piszą redaktorzy „Telegrapha”, w Barcelonie jest wszystko, co ucieszy miłośnika historii, architektury, dobrego jedzenia i śródziemnomorskiego stylu życia.

“Barcelona łączy w sobie wszystko, co jest najbardziej urocze w śródziemnomorskich miastach – spokojny rytm, całe miesiące ze słońcem, bezkonkurencyjne jedzenie – z elementami kultury i designu, które napłynęły z niemal wszystkich miast chłodnej Północy” – podsumowała stolicę Katalonii Sally Davies.

Zwrócono też uwagę na to, że oprócz ogromu zabytków i pereł architektury, w Barcelonie znajduje się również znakomita baza gastronomiczna i noclegowa. Jest tam aż 19 restauracji z gwiazdkami Michelina i 39 pięciogwiazdkowych hoteli, a wszystko to na tle dobrze widocznych starań włodarzy miasta, aby uczynić ją miastem jak najbardziej ekologicznym.

Dwa kolejne miejsca zajęły bardzo odległe dla Polaków miasta, choć w miarę popandemicznego otwierania się świata stają się one bardziej osiągalne. Mowa o Sydney i Kapsztadzie.

Słoneczna stolica Australii urzeka bliskością fenomenalnych plaż, mnóstwem zieleni, a także łatwą dostępnością znakomitego lokalnego jedzenia i win. W Kapsztadzie także nie brakuje słońca i plaż, to również mekka dla miłośników barwnego miejskiego życia.

W stolicy RPA znajduje się mnóstwo galerii sztuki, a także modnych restauracji i sklepów. Jest i jednak ciemna strona Kapsztadu, która każe dobrze przemyśleć wizytę w tym mieście. Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że spośród wszystkich 50 miast to właśnie Kapsztad posiada największy współczynnik zabójstw.

15 najatrakcyjniejszych miast na świecie:

1. Barcelona

2. Sydney

3. Kapsztad

4. Lizbona

5. Wenecja

6. Los Angeles

7. Dubaj

8. Londyn

9. Vancouver

10. Florencja

11. Sztokholm

12. Paryż

13. Sewilla

Kraków zajął 40. miejsce w zestawieniu 50 najatrakcyjniejszych miast na świecie przygotowanym przez brytyjski serwis „Telegraph Travel”. Stolica Małopolski pozostawiła w tyle takie malownicze miasta jak Ateny, Budapeszt, czy Marrakesz.

Kraków – najciekawsze miasto w Polsce

Pozostało 94% artykułu
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu