Idealna na spacer: Warszawa w europejskiej czołówce miast przyjaznych pieszym

Warszawa należy do czołówki miast w Europie, w których pieszym spaceruje się najprzyjemniej. Do najlepszych na kontynencie sporo nam jednak brakuje.

Publikacja: 21.04.2022 15:27

Stare Miasto w Warszawie to jedno z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków oraz turystów.

Stare Miasto w Warszawie to jedno z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków oraz turystów.

Foto: Elijah G

Raport na temat tego, w których miastach jednodniowy spacer obfituje w największą liczbę atrakcji, opublikowała na swojej stronie sieć hoteli Motel One. W gronie 20 europejskich miast Warszawa zajęła 14. pozycję, wyprzedzając między innymi Barcelonę, Rzym i Londyn.

Europejskie miasta idealne na spacer: Warszawa w czołówce

Analityków z Motel-One interesowało, w których miastach znajduje się nie tylko dużo atrakcji, ale też to, czy uda się je zobaczyć w ciągu jednego dnia. Na warsztat wzięli więc liczbę zabytków i ciekawych obiektów kulturalnych oraz dzielące je odległości.

W pierwszej kolejności wyłoniono grupę 30 najpopularniejszych wśród turystów miast, którą później zawężono do 20. Następnie w każdym mieście wybrano 5 najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Do wszystkich tych analiz posłużono się danymi z Tripadvisora oraz Trendów i Map Google’a.

Biorąc pod uwagę odległości dzielące poszczególne atrakcje na mapach miast, obliczono też, ile mniej więcej kroków należy wykonać, aby je odwiedzić. Co ciekawe, wzięto też pod uwagę nachylenie terenu, a więc łatwość pokonywania całej trasy.

Chodziło więc o to, aby wyłonić grono najlepszych miast na szybki, weekendowy wypad, które będziemy w stanie zwiedzić w trakcie przyjemnego, niemęczącego spaceru.

Czytaj więcej

Przełomowy projekt: Włosi chcą przywrócić do życia setki wyludnionych wiosek

Czołówka tego zestawienia może być dość zaskakująca, zwłaszcza dla tych osób, które najciekawsze miasta Europy kojarzą raczej z basenem Morza Śródziemnego. Okazuje się bowiem, że pod względem zagęszczenia ciekawych miejsc do zwiedzenia, pierwsze pozycje w rankingu zajęły: Brugia, Manchester i Frankfurt.

Co ciekawego można zobaczyć w Brugii? To kameralne belgijskie miasto obfituje w mnóstwo średniowiecznych zabytków, jest tu też muzum belgijskich frytek i czekolady. Jak wynika z obliczeń analityków, aż dziesięć atrakcji w Brugii można „zaliczyć” w ciągu zaledwie pół godziny, wykonując nieco ponad trzy tysiące kroków.

Spacerom sprzyjają też Manchester i Frankfurt. Na trasie krótszej niż trzy kilometry znajdują się w tych miastach jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych, a wszystkie można zobaczyć w trakcie spaceru trwającego około 30-35 minut.

Gdzie na weekendowy wypad? Warszawa to dobry kierunek

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się również: Dubrownik, Lipsk, Zurych, Wenecja, Amsterdam, Mediolan i Praga. Tak oblegane przez turystów miasta jak Ateny, Rzym czy Barcelona zajęły dalsze pozycje.

Warszawa wyprzedziła na przykład te dwa ostatnie miasta. Wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych stolicy autorzy raportu wyróżnili: Multimedialny Park Fontann, Barbakan, Pałac Królewski, Pałac Prezydencki, Pałac Kultury i Nauki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obliczono, że wszystkie te atrakcje znajdują się na trasie 5,2 kilometrów. Spacerując od jednego do drugiego obiektu, cały dystans pokonamy w godzinę i pięć minut, wykonując 6824 kroków.

Dla porównania, w znajdującej się na 19. pozycji Barcelonie takie punkty jak Sagrada Familia, Casa Milà czy Park Güell dzieli łącznie ponad 6,5 kilometra. Przemierzymy je w półtorej godziny, wykonując 8661 kroków. Pewnym utrudnieniem jest fakt, że stolica Katalonii (podobnie jak Rzym) leży na pagórkowatym terenie.

Zestawienie analityków z Motel-One udowadnia, że chcąc wybrać się na krótki urlop, warto pomyśleć o miastach znajdujących się poza utartymi turystycznymi ścieżkami. Pokazuje też, że mocno oblegane przez turystów miasta niekoniecznie mogą nadawać się na przyjemny spacer.

Najlepsze europejskie miasta na spacer w Europie:

1. Brugia

2. Manchester

3. Frankfurt

4. Dubrownik

5. Lipsk

6. Zurych

7. Wenecja

8. Amsterdam

9. Mediolan

10. Praga

11. Edynburg

12. Ateny

13. Madryt

14. Warszawa

15. Bruksela

16. Berlin

17. Rzym

18. Londyn

Raport na temat tego, w których miastach jednodniowy spacer obfituje w największą liczbę atrakcji, opublikowała na swojej stronie sieć hoteli Motel One. W gronie 20 europejskich miast Warszawa zajęła 14. pozycję, wyprzedzając między innymi Barcelonę, Rzym i Londyn.

Europejskie miasta idealne na spacer: Warszawa w czołówce

Pozostało 92% artykułu
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce
Miasta
Najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Europie znika. Zasłonią go inne biurowce
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Miasta
Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą