Najciekawsze ośrodki kultury w Europie. Warszawa wysoko, wyprzedzamy Paryż

Które miasto w Europie ma najbogatszą ofertę kulturalną? Ten tytuł nie należy ani do Rzymu, ani do Paryża, ani do Berlina. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje Praga. A jak w tym zestawieniu wypada Warszawa?

Publikacja: 15.03.2022 15:14

Barokowa biblioteka w praskim Clementinum, dawnym klasztorze jezuickim – jedna z wielkich atrakcji t

Barokowa biblioteka w praskim Clementinum, dawnym klasztorze jezuickim – jedna z wielkich atrakcji turystycznych w Pradze.

Foto: Jonathan Francisca

Które miasta w Europie mogą pochwalić się najbogatszą ofertą kulturalną? Intuicja podpowiada, że to zapewne Paryż, Rzym czy Berlin, ale to błędny wniosek. Z raportu przygotowanego przez firmę Uswitch wynika, że pierwsze miejsce w Europie zajmuje Praga. Stolica Czech może pochwalić się największą liczbą muzeów, teatrów, zabytków, a także szlaków kulturowych w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Miasta w Europie z najbogatszą ofertą kulturalną

Na podstawie zebranych danych analitycy Uswitch przyznali 69 stolicom z całego świata punkty w 10-stopniowej skali, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Dzięki tej dość prostej i przejrzystej metodologii udało się wyłonić z tego grona 15 najbardziej bogatych kulturowo miast Starego Kontynentu, wśród których znalazła się również Warszawa.

Być może niektórych zaskoczy informacja, że na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się stolica naszych południowych sąsiadów, zyskując 9,85 punktu. Jednak te osoby, które choć raz odwiedziły Pragę, z pewnością nie będą zdziwione.

Praga obfituje w mnóstwo przepięknych zabytków i urokliwych zakątków. Z tego powodu każdego dnia miasto odwiedzają tysiące turystów, nawet poza sezonem. Malowniczą praską starówkę ukochali sobie też producenci filmowi z Hollywood. W przestrzeni miasta kręcono produkcje Netflixa (np. film „The Gray Man”) czy Amazona (serial „The Carnival Row”).

Czytaj więcej

Pociąg przez Polskę jedną z najciekawszych tras kolejowych w Europie 2022 roku

Na drugim miejscu znalazł się Amsterdam. Jeżeli jednak przypomnimy sobie bogate zasoby tamtejszego Rijskmuseum, ranga tego miasta w świecie kultury stanie się zupełnie jasna. A to tylko jedna dziedzina, w której stolica Holandii – dawnego wielonarodowego imperium – może pochwalić się przebogatym dorobkiem kulturowym.

Trzecią pozycję zajął malowniczy Dublin z 9,48 punktu. Stolica Irlandii nadal pozostaje poza radarem wielu europejskich turystów, jednak – jak się okazuje – niesłusznie. Miasto jest naszpikowane zabytkami, przede wszystkim kościołami i stylowymi kamienicami. Z kolei w tamtejszych rozbrzmiewających muzyką pubach kwitnie nie tylko życie towarzyskie, ale też kulturalne.

Rzym nie dostał się do podium i zajął dopiero czwarte miejsce. Stolica Włoch zdobyła jednak aż 9,26 punktu, co świadczy o ogromnym znaczeniu Wiecznego Miasta na kulturalnej mapie świata. Jak zauważają analitycy, to właśnie w Rzymie znajduje się najwięcej szlaków kulturowych ze wszystkich stolic w rankingu.

Warszawa w czołówce miast z najlepszą ofertą kulturalną 

Dalsze pozycje zajęły kolejno: Monachium, Kopenhaga, Budapeszt, a także – ex aequo – Londyn i Berlin. Pierwszą dziesiątkę zamyka Mediolan z notą 8,27 punktu.

Do grona 15 najbardziej bogatych kulturowo miast w Europie na kolejnych miejscach znalazły się Madryt i Lizbona. Jako się rzekło, Warszawie udało się wylądować w pierwszej piętnastce – na 14. miejscu. Naszej stolicy autorzy raportu przyznali 7,54 punktu, zwracając uwagę na największą w całym zestawieniu liczbę ciekawych, wartościowych kulturowo punktów w przestrzeni miasta.

Być może najbardziej zaskakująca jest daleka, 15. pozycja Paryża. Analitycy podkreślili, że stolica Francji bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych europejskich miast w takich dziedzinach jak sztuka i moda. To wszystko jednak nie wystarczyło, aby zająć wyższe miejsce w rankingu.

Które miasta w Europie mogą pochwalić się najbogatszą ofertą kulturalną? Intuicja podpowiada, że to zapewne Paryż, Rzym czy Berlin, ale to błędny wniosek. Z raportu przygotowanego przez firmę Uswitch wynika, że pierwsze miejsce w Europie zajmuje Praga. Stolica Czech może pochwalić się największą liczbą muzeów, teatrów, zabytków, a także szlaków kulturowych w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Miasta w Europie z najbogatszą ofertą kulturalną

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu