Najciekawsze ośrodki kultury w Europie. Warszawa wysoko, wyprzedzamy Paryż

Które miasto w Europie ma najbogatszą ofertę kulturalną? Ten tytuł nie należy ani do Rzymu, ani do Paryża, ani do Berlina. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje Praga. A jak w tym zestawieniu wypada Warszawa?

Publikacja: 15.03.2022 15:14

Barokowa biblioteka w praskim Clementinum, dawnym klasztorze jezuickim – jedna z wielkich atrakcji t

Barokowa biblioteka w praskim Clementinum, dawnym klasztorze jezuickim – jedna z wielkich atrakcji turystycznych w Pradze.

Foto: Jonathan Francisca

Które miasta w Europie mogą pochwalić się najbogatszą ofertą kulturalną? Intuicja podpowiada, że to zapewne Paryż, Rzym czy Berlin, ale to błędny wniosek. Z raportu przygotowanego przez firmę Uswitch wynika, że pierwsze miejsce w Europie zajmuje Praga. Stolica Czech może pochwalić się największą liczbą muzeów, teatrów, zabytków, a także szlaków kulturowych w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Miasta w Europie z najbogatszą ofertą kulturalną

Na podstawie zebranych danych analitycy Uswitch przyznali 69 stolicom z całego świata punkty w 10-stopniowej skali, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Dzięki tej dość prostej i przejrzystej metodologii udało się wyłonić z tego grona 15 najbardziej bogatych kulturowo miast Starego Kontynentu, wśród których znalazła się również Warszawa.

Być może niektórych zaskoczy informacja, że na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się stolica naszych południowych sąsiadów, zyskując 9,85 punktu. Jednak te osoby, które choć raz odwiedziły Pragę, z pewnością nie będą zdziwione.

Praga obfituje w mnóstwo przepięknych zabytków i urokliwych zakątków. Z tego powodu każdego dnia miasto odwiedzają tysiące turystów, nawet poza sezonem. Malowniczą praską starówkę ukochali sobie też producenci filmowi z Hollywood. W przestrzeni miasta kręcono produkcje Netflixa (np. film „The Gray Man”) czy Amazona (serial „The Carnival Row”).

Czytaj więcej

Pociąg przez Polskę jedną z najciekawszych tras kolejowych w Europie 2022 roku

Na drugim miejscu znalazł się Amsterdam. Jeżeli jednak przypomnimy sobie bogate zasoby tamtejszego Rijskmuseum, ranga tego miasta w świecie kultury stanie się zupełnie jasna. A to tylko jedna dziedzina, w której stolica Holandii – dawnego wielonarodowego imperium – może pochwalić się przebogatym dorobkiem kulturowym.

Trzecią pozycję zajął malowniczy Dublin z 9,48 punktu. Stolica Irlandii nadal pozostaje poza radarem wielu europejskich turystów, jednak – jak się okazuje – niesłusznie. Miasto jest naszpikowane zabytkami, przede wszystkim kościołami i stylowymi kamienicami. Z kolei w tamtejszych rozbrzmiewających muzyką pubach kwitnie nie tylko życie towarzyskie, ale też kulturalne.

Rzym nie dostał się do podium i zajął dopiero czwarte miejsce. Stolica Włoch zdobyła jednak aż 9,26 punktu, co świadczy o ogromnym znaczeniu Wiecznego Miasta na kulturalnej mapie świata. Jak zauważają analitycy, to właśnie w Rzymie znajduje się najwięcej szlaków kulturowych ze wszystkich stolic w rankingu.

Warszawa w czołówce miast z najlepszą ofertą kulturalną 

Dalsze pozycje zajęły kolejno: Monachium, Kopenhaga, Budapeszt, a także – ex aequo – Londyn i Berlin. Pierwszą dziesiątkę zamyka Mediolan z notą 8,27 punktu.

Do grona 15 najbardziej bogatych kulturowo miast w Europie na kolejnych miejscach znalazły się Madryt i Lizbona. Jako się rzekło, Warszawie udało się wylądować w pierwszej piętnastce – na 14. miejscu. Naszej stolicy autorzy raportu przyznali 7,54 punktu, zwracając uwagę na największą w całym zestawieniu liczbę ciekawych, wartościowych kulturowo punktów w przestrzeni miasta.

Być może najbardziej zaskakująca jest daleka, 15. pozycja Paryża. Analitycy podkreślili, że stolica Francji bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych europejskich miast w takich dziedzinach jak sztuka i moda. To wszystko jednak nie wystarczyło, aby zająć wyższe miejsce w rankingu.

Które miasta w Europie mogą pochwalić się najbogatszą ofertą kulturalną? Intuicja podpowiada, że to zapewne Paryż, Rzym czy Berlin, ale to błędny wniosek. Z raportu przygotowanego przez firmę Uswitch wynika, że pierwsze miejsce w Europie zajmuje Praga. Stolica Czech może pochwalić się największą liczbą muzeów, teatrów, zabytków, a także szlaków kulturowych w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Miasta w Europie z najbogatszą ofertą kulturalną

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Miasta
W polskich miastach nadchodzi era burmistrzów nocnych. W Europie to już standard
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce
Miasta
Najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Europie znika. Zasłonią go inne biurowce