Bezpiecznie jak w Europie: w których państwach po zmroku czujemy się najpewniej?

Europa to najbezpieczniejszy kontynent na świecie – wynika z nowego badania Gallupa. Kraje europejskie zdominowały zestawienie państw, których obywatele czują się najbezpieczniej po zmroku. Jednak pierwsze miejsce zajął kraj spoza Europy.

Publikacja: 22.11.2021 10:30

Polska zajmuje miejsce w środku zestawienia 115 krajów na świecie, z wynikiem nieznacznie poniżej śr

Polska zajmuje miejsce w środku zestawienia 115 krajów na świecie, z wynikiem nieznacznie poniżej średniej światowej.

Foto: Janusz Maniak

6 na 10 państw w pierwszej dziesiątce krajów, których obywatele czują się bezpiecznie po zmroku, to kraje europejskie. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Gallupa. Pierwsze miejsce zajął jednak kraj spoza Europy – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tam mieszkańcy czują się najpewniej wychodząc wieczorem na ulice.

Zjednoczone Emiraty Arabskie: najbezpieczniejszy na świecie kraj po zmroku

Życie nocne to cecha charakterystyczna wielkich miast, ale też w przypadku wielu z nich po zmroku robi się niebezpiecznie, więc nocne spacery wiążą się z ryzykiem kradzieży lub pobicia. Nie wszędzie jednak, są miejsca, w których obywatele czują się bezpiecznie nawet po zmrku. Jak wynika z raportu pt. „Global Law and Order 2021” firmy analitycznej Gallup, najbezpieczniej na świecie czują się obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj więcej

Plaże w Dubaju: tu nikt nie kradnie. Miasto ma powód do dumy

Główną część badania Gallupa zrealizowano w 2020 roku wśród ponad 120 tysięcy osób zamieszkujących 115 krajów całego świata. Uzupełniono je wynikami ankiet, które przeprowadzono wśród mieszkańców 51 krajów w pierwszej połowie 2021 roku.

Respondentów zapytano o cztery kwestie:

1. Czy ufają policji;

2. Czy wychodząc z domu samotnie w nocy, czują się bezpiecznie;

3. Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy coś ukradziono im lub ich bliskim;

4. Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy ktoś ich napadł lub okradł.

Z badań wynika, że najbezpieczniej czują się mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – przyznało to aż 95 procent respondentów. Na drugim miejscu znalazła się Norwegia, choć warto dodać, że dane dotyczące tego kraju zebrano jeszcze przed atakiem łucznika w Kongsbergu z października 2021 roku.

Kolejne pozycje zajęły: Chiny, Słowenia, Tajwan, Finlandia, Tadżykistan, Chorwacja, Austria i Szwajcaria. We wszystkich tych krajach liczba pozytywnych odpowiedzi wyniosła ponad 86 procent.

Najbezpieczniejsze kraje po zmroku:

1. Zjednoczone Emiraty Arabskie

2. Norwegia

3. Chiny

4. Słowenia

5. Tajwan

6. Finlandia

7. Tadżykistan

8. Chorwacja

9. Austria

10. Szwajcaria

Gdzie jest najgorzej? Na końcu zestawienia znalazły się Wenezuela, Gabon, RPA, Peru, Namibia, Gwinea, Chile, Meksyk, Kamerunie i Uganda. Bezpiecznie po zmroku czuje się w tych krajach jedynie 31-45 procent badanych.

Dodajmy, że Gallup przygotował zestawienie 10 najbezpieczniejszych i najbardziej niebezpiecznych krajów. Polska nie znalazła się na żadnej z tych list.

Jakie są najbezpieczniejsze kraje na świecie?

Na podstawie ankiet udało się zestawić 115 krajów w „Indeksie Prawa i Porządku” („Law and Order Index”). Każde państwo otrzymało odpowiednią liczbę punktów w stupunktowej skali, gdzie im wyższa jest wartość, tym wyższy jest poziom poczucia bezpieczeństwa.

Pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych krajów w opinii mieszkańców w dużej mierze pokrywa się z wynikami odpowiedzi o spacer po zmroku. Znalazły czołówce znalazły się: Zjednoczone Emiraty Arabskie (94 punkty), Norwegia, Chiny Szwajcaria, Finlandia, Islandia, Tadżykistan, Tajwan, Słowenia, Austria (91 punktów).

Polska w indeksie 115 krajów zajęła 54 miejsce, otrzymując 81 punktów. To o jeden punkt mniej niż wynosi światowa średnia. Nasz kraj wyprzedziły takie państwa jak Bośnia i Hercegowina, Iran, Pakistan, Filipiny, Kosowo czy Uzbekistan.

Do dziesięciu krajów, którego mieszkańcy czują się najmniej bezpiecznie, należą: Wenezuela (53 punkty), Gabon, Gwinea, Uganda, Kamerun, Peru Nigeria, RPA, Zambia i Republika Kongo (62 punkty). Badacze zauważyli, że w krajach Azji Południowej oraz subsaharyjskich poczucie bezpieczeństwa rok do roku ustawicznie spada.

Najbezpieczniejsze kraje na świecie według „Indeksu Prawa i Porządku” Gallupa za 2021 rok:

1. Norwegia

2. Zjednoczone Emiraty Arabskie

3. Chiny

4. Szwajcaria

5. Finlandia

6. Islandia

7. Tadżykistan

8. Tajwan

9. Słowenia

10. Austria

6 na 10 państw w pierwszej dziesiątce krajów, których obywatele czują się bezpiecznie po zmroku, to kraje europejskie. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Gallupa. Pierwsze miejsce zajął jednak kraj spoza Europy – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tam mieszkańcy czują się najpewniej wychodząc wieczorem na ulice.

Zjednoczone Emiraty Arabskie: najbezpieczniejszy na świecie kraj po zmroku

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu