Rekordowy budżet fundacji Billa i Melindy Gatesów. Na co wyda miliardy dolarów?

Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosiła właśnie rekordowy budżet, największy w historii blisko 25-letniej historii jej istnienia. Na amerykański miliarder i jego była żona zamierza przeznaczyć miliardy dolarów?

Publikacja: 17.01.2024 09:36

Bill i Melinda Gatesowie nie są już małżeństwem (rozwiedli się w 2021 roku), ale prowadzą wspólnie f

Bill i Melinda Gatesowie nie są już małżeństwem (rozwiedli się w 2021 roku), ale prowadzą wspólnie fundację.

Foto: Steve Jurvetson, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Założona przez Billa Gatesa i jego byłą żonę Melindę The Bill & Melinda Gates Foundation zebrała rekordowy budżet na 2024 rok, wynoszący grubo ponad osiem miliardów dolarów. W liczącej 24 lata historii organizacji nigdy wcześniej nie udało się zebrać tak wysokiej kwoty. Na co przeznaczy ją miliarder?

Fundacja Bila i Melindy Gatesów: rekordowy budżet na 2024 rok

Trwa właśnie Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos. Jednym z jego uczestników jest Bill Gates, 68-letni twórca Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Do kurortu przyjechał wraz ze swoimi współpracownikami z organizacji charytatywnej The Bill & Melinda Gates Foundation, którą założył w 2000 roku wraz ze swoją ówczesną żoną Melindą.

Czytaj więcej

Milionerka z Austrii rozdaje część majątku. „Państwo nie chce mnie opodatkować”

W trakcie swojego poniedziałkowego wystąpienia miliarder pochwalił się, że fundacja zatwierdziła rekordowy budżet, który łącznie wynosi dokładnie 8,6 miliarda dolarów. To największy z dotychczasowych budżetów organizacji. Na przestrzeni ostatniego roku wzrósł on o cztery procent, zaś w porównaniu z budżetem z roku 2021 powiększył się on aż o dwa miliardy dolarów.

Miliarder opowiedział o celach, jakie stawia sobie na ten rok jego fundacja, tego samego dnia na oficjalnej stronie fundacji pojawiło się również oświadczenie na ten temat. Czytamy w nim, że fundacja „pracuje nad osiągnięciem celu, jakim jest zdrowszy, lepiej prosperujący świat dla wszystkich”. Jakie konkretne działania za tym stoją?

Swój tegoroczny budżet organizacja zamierza przeznaczyć na walkę z nierównym dostępem do służby zdrowia w najbiedniejszych krajach świata. W komunikacie mowa między innymi o walce z polio, inwestycjach w rozwój nowych leków na gruźlicę, a także dostarczaniu wyposażenia medycznego, zapobiegającego śmierci noworodków oraz ich matek.

Na co fundacja Melindy i Billa Gatesów wyda miliardy dolarów?

„Blisko 300 tysięcy kobiet umiera przy porodzie, podczas gdy istnieją narzędzia, które mogą temu zapobiec. 90 procent z 340 tysięcy kobiet, które każdego roku umierają na raka szyjki macicy, żyją w krajach o niskich lub średnich zarobkach, nawet jeżeli istnieją skuteczne, jednodawkowe szczepionki, które mogą zapobiec tej chorobie” – czytamy w komunikacie na stronie fundacji.

Komentując go, portal Quartz dodaje, że choć w wielu krajach od 15 lat notuje się spadek śmierci kobiet przy porodzie, to są również i takie kraje, w których sytuacja wygląda coraz gorzej. „Od 2000 roku globalny współczynnik śmierci noworodków spadł o zaledwie dwa procent, około pięciu milionów dzieci rocznie umiera przed ukończeniem piątego roku życia” – zauważa serwis.

Z pewnością więc jest co robić. „Każdego dnia noworodki i małe dzieci umierają tylko dlatego, że urodziły się w takim miejscu, a nie innym” – pisze w komunikacie Bill Gates.

„To nieakceptowalne, przede wszystkim dlatego, że my już mamy wiele sposobów na to, aby uratować im życie” – dodaje miliarder, który w trakcie swoich kolejnych wystąpień w Davos ma poruszyć między innymi kwestię roli, jaką w zwiększaniu dostępności do nowoczesnych metod leczenia w uboższych krajach może odegrać sztuczna inteligencja.

Fundacja Gatesów założyła sobie ambitny cel pobicia tegorocznego rekordu. Do 2026 organizacja zamierza przeznaczać na cele charytatywne około dziewięciu miliardów dolarów rocznie.

Założona przez Billa Gatesa i jego byłą żonę Melindę The Bill & Melinda Gates Foundation zebrała rekordowy budżet na 2024 rok, wynoszący grubo ponad osiem miliardów dolarów. W liczącej 24 lata historii organizacji nigdy wcześniej nie udało się zebrać tak wysokiej kwoty. Na co przeznaczy ją miliarder?

Fundacja Bila i Melindy Gatesów: rekordowy budżet na 2024 rok

Pozostało 89% artykułu
Ludzie
To on ubrał Michała Probierza na Euro 2024. Michał Kędziora: Widać, że idzie szef
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Ludzie
Omenaa Mensah, Rafał Brzoska: Każdy twardziel mięknie, gdy usłyszy „dziękuję”
Ludzie
Jannik Sinner: tenisista numer 1 na świecie stał się królem „cichego luksusu”
Ludzie
Roszada w imperium najbogatszego Europejczyka. Nowy faworyt do przejęcia władzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Ludzie
Agnieszka Grochowska: Nie muszę przepraszać za to, że jestem
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży