Majątek utalentowanego Amerykanina o japońskich korzeniach szacuje się na około 50 milionów dolarów. Przykład Hikaru Nakamury udowadnia jednak, że bycie szachowym arcymistrzem wcale nie gwarantuje statusu milionera. Aktywność w internecie – jak najbardziej.

Hikaru Nakamura – szachista, youtuber, milioner

Wielu widzów z pewnością pamięta historię Beth Harmon, głównej bohaterki serialu „Gambit królowej”. Dzięki swojemu niezwykłemu talentowi dziewczyna zdobyła sławę jednej z najlepszych szachistek na świecie i z ubogiej sieroty wyrosła na całkiem zamożną młodą kobietę.

Hikaru Nakamura, 34-letni arcymistrz szachowy i milioner w jednej osobie również czerpie dochody z udziału w rozgrywkach. Jednak to nie szachy przyniosły mu tak pokaźny majątek.

Amerykanin już od dzieciństwa z sukcesami uczestniczy w profesjonalnych zawodach szachowych, jednak wiele w jego życiu zmieniło się w trakcie pandemii. Nakamura postanowił wykorzystać jeszcze jedną umiejętność, która odróżnia go od wielu innych graczy szachowych.

Chodzi o wyjątkową elokwencję i otwartość na komunikację z ludźmi. Obydwie cechy ułatwiły mu uruchomienie kanałów na YouTube i Twitchu, na których publikuje partie szachów ze swoim udziałem, prowadzi też relacje na żywo.

Czytaj więcej

Niemcy wprowadzają nową flagę na plażach. Ma ostrzegać przed promieniami UV

W momencie pisania tego tekstu kanał Nakamury na YouTube subskrybuje już ponad 1,3 miliona użytkowników, z kolei na Twitchu – 1,4 miliona. Nakamura jest też bardzo aktywny na Facebooku i Twitterze.

Oprócz czerpania dochodów z ogromnej popularności, szachista sprzedaje też gadżety ze swoimi podobiznami i logotypem – bluzy, koszulki, kubki i naklejki. Amerykanin jest inwestorem, zarabia też na udziale w reklamach różnych produktów, między innymi napojów energetycznych. Niedawno zatrudnił go też gamingowy koncern Misfits Gaming Group.

Od premiery „Gambitu królowej” świat oszalał na punkcie szachów, co zagrało na korzyść Nakamury. Błyskawiczny wzrost popularności młodego Amerykanina sprawił, że stał się najlepiej zarabiającym szachistą na świecie.

Hikaru Nakamura – najbogatszy szachista w historii

Hikaru Nakamura przyszedł na świat 9 grudnia 1987 roku w japońskim mieście Hirakata. Kiedy miał dwa lata, jego rodzice przeprowadzili się do USA. Wkrótce się rozwiedli, a matka Nakamury związała się z Sunilem Weeramantry, mistrzem szachowym pochodzącym ze Sri Lanki.

To właśnie ojczym zauważył niezwykły talent Nakamury. Zanim skończył 10 lat, chłopiec regularnie brał udział w profesjonalnych zawodach szachowych i zyskał miano cudownego dziecka. To właśnie wtedy jego kariera rozkręciła się na dobre. Udział w rozgrywkach zabierał mu tyle czasu, że szkolną edukację pobierał w domu.

Rozwój jego kanałów internetowych sprawił, że Nakamura jest coraz bardziej zajętym streamerem. Co więcej, jak się okazuje, udział w zawodach szachowych na całym świecie pochłania nie tylko mnóstwo czasu, energii, ale również pieniędzy. Ostatnio szachista stwierdził, że rozgrywki przestają mu się opłacać.

„Tracę pieniądze na tych zawodach” – wyznał szachista w rozmowie z Leontxo Garcíą, dziennikarzem serwisu „El Paíz”. Czy w życiu 34-latka zbliża się moment, kiedy będzie musiał wybrać między karierą profesjonalnego zawodnika szachowego a streamera? Być może ten moment jest coraz bliżej.