Archeolodzy pracujący na stanowisku archeologicznym w Pompejach odkryli niedawno wyjątkowo dobrze zachowane malowidło przedstawiające martwą naturę. Jednym z jej elementów jest płaski placek, który do złudzenia przypomina współczesną pizzę. Eksperci twierdzą jednak, że owa „proto-pizza” ma niewiele wspólnego ze współczesną pizzą neapolitańską czy rzymską.
Antyczna pizza w Pompejach zachwyciła archeologów
Czy dwa tysiące lat temu mieszkańcy Pompejów jedli pizzę? Najnowsze odkrycie archeologów może sugerować, że ludzie ci byli o krok od wynalezienia najpopularniejszego placka na świecie.
Czytaj więcej
Tego lata w Gdańsku będzie można obejrzeć jedną z największych w historii wystaw obrazów Zdzisława Beksińskiego. Od 1 lipca 2023 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim pokazanych zostanie blisko 70 dzieł artysty, także z kolekcji prywatnych.
Na jednym ze stanowisk archeologicznych w Pompejach, które w 79 roku naszej ery zniszczyła erupcja wulkanu Wezuwiusz, badacze odkryli malowidło zdobiące jedną ze ścian atrium starożytnego domostwa. Co ciekawe, budynek ma bezpośrednie połączenie z obiektem, który zdaniem ekspertów był piekarnią.
Fresk przedstawia apetycznie wyglądającą martwą naturę. Widnieje na nim srebrna taca, na której znajdują się suszone owoce, daktyle i granaty, gałązki żółtej truskawki, kielich wina oraz płaski wypiek, którego wygląd zelektryzował międzynarodową opinię publiczną.