Kawa tania jak w Warszawie. Czesi zbadali, który kraj regionu ma najniższe ceny

Jeżeli chodzi o ceny kaw, Warszawa okazuje się najtańszą stolicą w Europie Środkowej. Za espresso i cappuccino płacimy mniej niż mieszkańcy Pragi czy Bratysławy – wynika z badań czeskiej firmy produkującej systemy POS dla sklepów i restauracji.

Publikacja: 14.11.2022 13:15

Kawa tania jak w Warszawie. Czesi zbadali, który kraj regionu ma najniższe ceny

Foto: Tabitha Turner

Analizy cen w kawiarniach przeprowadzili analitycy z firmy Dotykačka, producenta systemów POS dla sklepów i restauracji. Wyniki tych analiz mogą zaskakiwać zwłaszcza mieszkańców Warszawy, gdzie ceny filiżanki poszczególnych rodzajów kaw w ostatnim czasie dość mocno podrożały.

Kawa: w Pradze drogo. W Warszawie najtaniej

Sytuacja na kawiarnianej mapie Warszawy jest bardzo zróżnicowana. Zdecydowanie więcej zapłacimy za espresso w Śródmieściu, z kolei im dalej od ścisłego centrum stolicy, tym ceny za „małą czarna” i inne rodzaje kaw będą nieco niższe.

Mimo to wielu mieszkających w Warszawie miłośników kawy zgodzi się, że ceny w kawiarniach są wyższe, niż przed pandemią – niezależnie od lokalizacji. Okazuje się jednak, że pod względem cen kaw Czesi i Słowacy są w jeszcze trudniejszej sytuacji, niż Polacy.

Warto zaznaczyć, że analitycy z firmy Dotykačka wyliczyli średnią cenę poszczególnych rodzajów kaw. Wzięli więc pod uwagę ceny w kawiarniach rozsianych po całej Warszawie. Porównano ceny w stolicy Polski, w Bratysławie, a także w Pradze, Brnie i Ostrawie.

Czytaj więcej

Kawiarnia we Włoszech dostała tysiąc euro mandatu. Bo kawa była za droga

Najbardziej popularną kawą, jaką zamawiają Polacy, Czesi i Słowacy, jest espresso. Być może ze względu na swój wyrazisty, mocny smak lub rozmiar umożliwiający szybkie wypicie napoju w biegu, a być może z powodu niższej ceny w porównaniu z kawami z różnymi dodatkami.

Okazuje się, że pod względem cen Warszawa jest prawdziwym rajem dla kawoszy – przynajmniej w porównaniu z naszymi południowymi sąsiadami. Czesi obliczyli, że za espresso zapłacimy w Warszawie około 35 koron czeskich, czyli w przeliczeniu na złotówki – nieco ponad 6,70 zł.

To o około jedną trzecią taniej niż w Pradze, gdzie miłośnicy kawy za espresso muszą zapłacić 8,30 zł. Z kolei między siedmioma a ośmioma złotymi oscylują średnie ceny w Ostrawie, Brnie i Bratysławie.

Analitycy podkreślają przy tym, że Czesi i Słowacy znacznie łagodniej odczuli wzrost cen espresso w ciągu ostatnich trzech lat. Zauważają, że filiżanka „małej czarnej” podrożała o około 20 procent, zaś w Bratysławie – o 25 procent. W Warszawie podwyżka była najbardziej drastyczna – wyniosła aż 33 procent.

Warszawa: miasto taniego cappuccino

Drugim najpopularniejszym rodzajem kawy w analizowanych krajach okazało się cappuccino. Również w jego przypadku w Warszawie jest taniej niż w pozostałych analizowanych miastach, choć w tym wypadku ceny są nieco bardziej wyrównane. Uśredniając, w stolicy Polski cena cappuccino wynosi 50,8 korony czeskiej, czyli 9,80 zł.

Niewiele więcej, bo prawie dziesięć złotych trzeba zapłacić za cappuccino w Brnie, a już znacznie powyżej tej kwoty napój kosztuje w Bratysławie, Ostrawie i Pradze. Najdrożej jest w stolicy Czech, gdzie cappuccino kosztuje około 10,50 zł.

Nasi południowi sąsiedzi mają bardzo silną tradycję picia kawy, która rozwinęła się jeszcze w czasach monarchii austro-węgierskiej. Na szczęście w Warszawie i wielu innych polskich miastach również przybywa dobrych kawiarni. Mimo to nadal w wielu lokalach jakość nie zawsze idzie w parze z coraz wyższymi cenami.

Średnie ceny espresso w Polsce, Czechach i na Słowacji:

1. Warszawa – 6,70 zł

2. Bratysława – 7,33 zł

3. Brno – 7,54 zł

4. Ostrawa – 7,91 zł

5. Praga – 8,30 zł

Średnie ceny cappuccino w Polsce, Czechach i na Słowacji:

1. Warszawa – 9,80 zł

2. Brno – 9,97 zł

3. Bratysława – 10,30 zł

4. Ostrawa – 10,20 zł

Kawiarnie
„Różowa kolekcja” kaw premium: nowy projekt marki Caffè Vergnano
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kawiarnie
Kawiarnia we Włoszech dostała tysiąc euro mandatu. Bo kawa była za droga
Kawiarnie
We Włoszech niepokój, rośnie cena espresso. „Czy śniadanie ma być luksusem?”
Kawiarnie
Od czego zależy smak dobrej kawy? Po pierwsze: od ziaren. Po drugie: od ekspresu