Kawiarnia we Włoszech dostała tysiąc euro mandatu. Bo kawa była za droga

1000 euro – taki mandat otrzymał właściciel kawiarni we Florencji od miejscowej policji. Funkcjonariuszy wezwał klient kawiarni, któremu nie spodobało się, że o wyższej cenie espresso nie został odpowiednio poinformowany przed złożeniem zamówienia.

Publikacja: 19.05.2022 12:07

Kara w wysokości 1000 euro za brak informacji o cenie filiżanki espresso – tak zakończył się spór kl

Kara w wysokości 1000 euro za brak informacji o cenie filiżanki espresso – tak zakończył się spór klienta z pracownikami kawiarni we Florencji.

Foto: Jason Betz Klub

Włosi są przyzwyczajeni się do stałych – i niskich – cen kawy. Niektórzy z nich uważają nawet, że espresso powinno być darmowe, jak woda w restauracji. Tymczasem inflacja, która nie oszczędza żadnego kraju w Europie, powoduje, że ceny w kawiarniach zaczynają rosnąć. Czy Włosi zaakceptują droższe espresso, które jest dla nich świętym elementem każdego poranka?

Kara kawiarni we Włoszech

Do niecodziennej sytuacji doszło we Florencji, w cieszącej się znakomitą opinią kawiarni Ditta Artiginale. Klient zamówił tam espresso bezkofeinowe które, jak się okazało, kosztowało więcej niż spodziewał się zapłacić. Rachunek opiewał bowiem na 2 euro, ale klient upierał się, że nie został w odpowiedni sposób poinformowany o wyższej cenie napoju przed zakupem. 

Zarzucił więc kawiarni, że w niewłaściwy sposób eksponuje menu i nie informuje odpowiednio klientów o cenach produktów, co jest wymogiem prawa. Spór zakończył się wezwaniem policji. Funkcjonariusze przyznali słuszność klientowi i ukarali właściciela kawiarni ukarali mandatem w wysokości tysiąca euro.

Czytaj więcej

We Włoszech niepokój, rośnie cena espresso. „Czy śniadanie ma być luksusem?”

Francesco Sanapo, do którego należy kawiarnia Ditta Artiginale, podzielił się tą historią na Instagramie. Rozgoryczony, w dwóch długich postach skrytykował anachroniczne włoskie prawo i poprosił o wsparcie.

„Prawo trzeba zmienić, bo zgodnie z nim należałoby karać właścicieli 99 procent barów i kawiarni” – napisał. Podkreślił też, że ziarna kawy, których używa się w jego kawiarni, są najwyższej jakości i pochodzą z wyselekcjonowanej, małej plantacji w Meksyku. Na miejscu zaś z najwyższą starannością kawę przyrządzają profesjonalni bariści.

Espresso we Włoszech jest coraz droższe

Cała sprawa ma drugie dno – we Włoszech rosną ceny kawy, co niepokoi, a nawet złości wielu obywateli tego kraju. Podwyżki cen sprawiły, że obowiązująca od lat cena w wysokości 1 euro za filiżankę espresso przestaje obowiązywać.

W ostatnich miesiącach ceny kawy mocno poszybowały w górę. Teraz, ku zgryzocie przyzwyczajonych do codziennego kawowego rytuału Włochów, za „małą czarną” trzeba zapłacić około 1,5 euro.

Podrożało wszystko: nie tylko sam surowiec, czyli ziarna kawy, ale też media i transport. Podkreślił to zresztą sam właściciel kawiarni Ditta Artiginale w jednym ze swoich postów, tłumacząc wyższe ceny kawy.

Oczywiście chcąc napić się kawy z mlekiem i cukrem, trzeba zapłacić jeszcze więcej – te produkty również podrożały. Podobnie jest z kakao, czyli nieodłącznym składnikiem klasycznego cappuccino. W rezultacie aromatyczna kawa, zwłaszcza z dodatkami, powoli staje się w tym kraju prawdziwym luksusem.

Kawiarnie
W USA bunt przeciw kawie bezkofeinowej. Eksperci krytycznie o metodzie produkcji
Kawiarnie
„Różowa kolekcja” kaw premium: nowy projekt marki Caffè Vergnano
Kawiarnie
Kawa tania jak w Warszawie. Czesi zbadali, który kraj regionu ma najniższe ceny
Kawiarnie
We Włoszech niepokój, rośnie cena espresso. „Czy śniadanie ma być luksusem?”
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Kawiarnie
Od czego zależy smak dobrej kawy? Po pierwsze: od ziaren. Po drugie: od ekspresu