Rusza Gdynia Design Days, festiwal branży projektowej

W ramach tegorocznej edycji Gdynia Design Days odbędą się wystawy, warsztaty, pokazy filmowe czy dyskusje przedstawicieli cenionych projektantów. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a w wielu z nich można wziąć udział online, bez wychodzenia z domu.

Publikacja: 30.06.2021 17:10

Rusza Gdynia Design Days, festiwal branży projektowej

Foto: Fot: M. Szymończyk/Gdynia Design Days

Już w najbliższą sobotę, 3 lipca, wystartuje 14. edycja festiwalu Gdynia Design Days. W ramach wydarzenia branża projektowa oraz pasjonaci designu wezmą udział w bezpłatnych wystawach, warsztatach i dyskusjach, tym razem skoncentrowanych wokół hasła „Solidarni”, które odnosi się zarówno do niepewności związanej z pandemią, bezrobocia i braku stabilności finansowej, jak i zagrożeń wynikających z kryzysu klimatycznego.

Tematy poruszane w ramach festiwalu dotyczą m.in. konieczności zmiany myślenia o zysku w kategoriach czysto ekonomicznych. Organizatorzy podkreślają, że niepohamowana żądza wzrostu gospodarczego zaowocowała degradacją przyrody, zdehumanizowaną technologią, rosnącymi nierównościami społecznymi, a także niepewnością i wyzwaniami, dotyczącymi dziś każdego niezależnie od szerokości geograficznej.

""

Fot: Bogna Kociumbas/Gdynia Design Days

sukces.rp.pl

Myślenie w kategoriach zysku trzeba zastąpić refleksją nad dziedzictwem, które zostawimy przyszłym pokoleniom. To podejście już dziś testowane jest w wielu miastach na całym świecie, które są doskonałymi laboratoriami dla sprawdzania pomysłów, które mogłyby z czasem przyczynić się do globalnych zmian społecznych. To dlatego miasto jest drugim ważnym motywem Gdynia Design Days, w ramach którego uczestnicy będą mogli przyjrzeć się również przemianom samej Gdyni, a także pomysłom miasta w którym organizowany jest festiwal na wyzwania związane ze zmianami klimatu.

Rola projektantów w niepewnej rzeczywistości jest nie do przecenienia. Ich wybory, od materiału i jego etycznych zakupów po redukcję odpadów czy zużytej energii mogą prowadzić do projektowania bardziej zrównoważonego, na które dziś już nie możemy dłużej czekać. To właśnie ekologicznych aspektów projektowania dotyczyć będzie duża część zaplanowanych w ramach wydarzenia wystaw.  

Jedną z nich będzie „Up-Cycle – obieg zamknięty to sztuka”, w ramach której zostaną zaprezentowane projekty laureatów pierwszego konkursu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, udowadniające, że część lądujących na śmietniku odpadów nie tylko trafia tam niezasłużenie, ale też może być podstawą (i inspiracją) do stworzenia osobnego dzieła sztuki projektanckiej.

""

Fot: Gdynia Design Days

sukces.rp.pl

Opisy wszystkich 15 wystaw, które będą czynne w czasie festiwalu, można znaleźć na stronie Gdynia Design Days. Również tam chętni będą mogli wziąć udział w jednej z transmisji online – dyskusjach, warsztatach i seansach filmowych, a ci, którzy podczas trwającego do 11 lipca festiwalu pojawią się osobiście w Gdyni mogą wybrać się na zorganizowany przez organizatorów spacer z designem w tle czy wernisaż wystawy poświęconej twórczości Eryki i Jana Drostów, wybitnych polskich projektantów.

Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a
Design
„Szybka moda” wkracza do świata mebli. Trzy lata i kanapa na śmietnik
Design
„Niewidzialna kuchnia”: nowy trend wnętrzarski robi furorę wśród projektantów