Rusza proces dekady. Nowy etap walki dzieci o sukcesję w imperium miliardera

Walka o władzę w imperium Ruperta Murdocha wchodzi na nowy etap. Skłócona rodzina medialnego magnata spotka się w sądzie, który ma rozstrzygnąć, kto będzie kontrolować imperium stworzone przez miliardera kontrolującego amerykański rynek medialny.

Aktualizacja: 15.09.2024 09:50 Publikacja: 13.09.2024 11:14

Od lewej: Rupert Murdoch i Lachlan Murdoch.

Od lewej: Rupert Murdoch i Lachlan Murdoch.

Foto: David Paul Morris : Bloomberg Finance LP

Od wielu miesięcy rodzina Murdochów rozmawia ze sobą praktycznie wyłącznie za pośrednictwem prawników. Walka o władzę w imperium medialnego magnata, 93-letniego Ruperta Murdocha, wchodzi na nowy etap, a skłóceni ze sobą członkowie rodziny Murdochów spotkają się w sądzie. Po jednej stronie konfliktu stoi troje dzieci Ruperta Murdocha, po drugiej – on i jego najstarszy syn, Lachlan.

Rupert Murdoch: kto przejmie władze w jego imperium medialnym?

Pochodzący z Australii Rupert Murdoch, potentat medialny i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, kontroluje telewizję Fox News oraz magazyny „The Wall Street Journal” i „The New York Post”. W jego rękach znajduje się też kilka czołowych kanałów telewizyjnych oraz tytułów prasowych w Australii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Mark Zuckerberg ustanowił nowy rekord. Tegoroczny lider wśród miliarderów

Wartość imperium 93-letniego Murdocha wycenia się na ponad 20 miliardów dolarów. Między jego dziećmi (i nim samym) trwa właśnie zażarta walka o podział władzy w biznesie, który Australijczyk zbudował na przestrzeni siedmiu dekad.

Murdoch ma własny plan sukcesji, którego główną postacią ma być jego najstarszy syn Lanchlan – faworyt, który podziela prawicowe poglądy polityczne ojca. Plan przekazania pełni władzy Lachlanowi nie podoba się pozostałym dzieciom Murdocha: Prudence, Jamesowi i Elisabeth, których poglądy są bardziej umiarkowane.

Z tego powodu w sądzie w Reno w stanie Nevada rozpoczyna się proces, którego finał zadecyduje o obliczu jednych z najbardziej wpływowych mediów na świecie. Seria przesłuchań rozpoczyna się 16 września.

Rupertowi Murdochowi bardzo zależało na tym, aby cała sprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami, niejawność procesu potwierdza również sąd w Reno. Jednak, jak informuje „The Guardian”, sześć serwisów informacyjnych, między innymi Associated Press, CNN i „Washington Post”, wystosowały prośbę o dostęp do informacji na temat przebiegu procesu sądowego.

Wiadomo też, że Rupert Murdoch zaangażował do swojej batalii najbardziej wziętych prawników. Miliarder zatrudnił między innymi byłego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Williama Barra oraz Adama Streisanda – prawnika, który brał udział w procesach o majątki takich gwiazd jak Michael Jackson czy Britney Spears.

Sukcesja w rodzinie Ruperta Murdocha

Na czym polega konflikt między członkami rodziny Murdochów? W lipcu tego roku dziennikarze „The New York Timesa” dotarli do nieujawnionych jak dotąd dokumentów sądu w Reno. Wynika z nich, że Rupert Murdoch postanowił zmienić niepodważalny dotąd zapis dotyczący przyszłego podziału wpływów jego dzieci na funkcjonowanie firm tworzących jego imperium.

Obecnie wszystkie dzieci Murdocha mają zapewniony równy udział w decydowaniu o przyszłości biznesu po śmierci ojca. Jednak Rupert Murdoch chce zmian w zapisie, które odbiorą władzę Prudence, Jamesowi i Elisabeth, tak by firmy Murdocha seniora kontrolował jego syn, Lachlan. Rodzeństwo pozostaje z nim w konflikcie.

Jak twierdzą amerykańskie media, Lachlan, najstarszy syn Murdocha, był faworytem ojca do objęcia po nim schedy, ale konflikt między nimi doprowadził do tego, że to młodszy syn James zaczął przejmować wiodącą rolę w firmie. Plamą na jego dorobku stał się jednak skandal podsłuchowy z udziałem brytyjskich mediów kontrolowanych przez Murdocha, który obciążył konto Jamesa.   

Ostatnie lata to okres narastającego konfliktu między rodzeństwem dotyczącego między innymi radykalizacji należącej do koncernu Ruperta Murdocha amerykańskiej telewizji Fox News. Ten konflikt zakończył się wygraną Lachlana – to on został przez ojca wybrany jako ten, który będzie mu pomagał prowadzić firmę. 

To ustalenie było jednak tymczasowe – zgodnie z zapisami trustu ustanowionego przez Ruperta Murdocha, każde z czworga dzieci miało w przyszłości otrzymać taką samą część majątku, ale i władzy w firmie. „Będą musieli się porozumieć, kto z nich ma kierować całością” – mówił Rupert Murdoch w wywiadach. 

Plan podziału władzy w firmie po śmierci Murdocha seniora miał pozostać niewzruszony. Stawało się jednak jasne, że Lachlan będzie w przyszłości miał przeciwko sobie pozostałą trójkę rodzeństwa.

Rupert uznał, że potrzebna jest zmiana. Miliarder uzasadnia swój plan tym, że potencjalna zmiana opcji politycznej należących do niego mediów na mniej radykalnie prawicową może obniżyć wartość całego biznesu i w rezultacie – negatywnie odbić się na sytuacji finansowej jego rodziny.

Zdaniem „New York Timesa” to właśnie decyzja Ruperta o zmianie zasad dotyczących przejęcia władzy w imperium Murdochów pchnęła trójkę rodzeństwa – Prudence, Elisabeth i Jamesa – do złożenia wniosku w sądzie, który miałby ocenić, czy głowa rodziny Murdochów ma prawo dokonać takiej zmiany w ustanowionym przez siebie truście. Jako że sprawa toczyć się będzie za zamkniętymi drzwiami, więc poznamy dopiero finalne rozstrzygnięcie. 

Od wielu miesięcy rodzina Murdochów rozmawia ze sobą praktycznie wyłącznie za pośrednictwem prawników. Walka o władzę w imperium medialnego magnata, 93-letniego Ruperta Murdocha, wchodzi na nowy etap, a skłóceni ze sobą członkowie rodziny Murdochów spotkają się w sądzie. Po jednej stronie konfliktu stoi troje dzieci Ruperta Murdocha, po drugiej – on i jego najstarszy syn, Lachlan.

Rupert Murdoch: kto przejmie władze w jego imperium medialnym?

Pozostało 91% artykułu
Biznes
Polscy inżynierowie mają sposób na ekstremalne upały. Nagroda w znanym konkursie
Biznes
Mark Zuckerberg ustanowił nowy rekord. Tegoroczny lider wśród miliarderów
Biznes
Mark Zuckerberg uratuje słynną markę? Media o nowej inwestycji twórcy Facebooka
Biznes
Potentaci branży luksusowej dostali po kieszeni. Wyparowało 17 miliardów dolarów
Biznes
Najbogatszy Europejczyk inwestuje w arcyrywala. „Wilk w kaszmirze” powraca?