Sukcesja w imperium Warrena Buffeta. Miliarder zabrał głos i wskazał następcę

Amerykański miliarder Warren Buffet zdradził plany na przyszłość swojego imperium. Właściciel koncernu Berkshire Hathaway potwierdził, kto będzie jego następcą.

Publikacja: 11.05.2024 11:40

Tłumy podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy firmy Berkshire Hathaway kontrolowanej p

Tłumy podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy firmy Berkshire Hathaway kontrolowanej przez Warrena Buffetta.

Foto: Dan Brouillette: Bloomberg Finance LP

Uważany przez wielu za najwybitniejszego inwestora w historii miliarder Warren Buffet, nazywany „wyrocznią z Omahy”, kończy w tym roku kończy 94 lata. Choć wciąż jest aktywny w biznesie, coraz więcej osób zadaje pytanie, co stanie się z jego imperium biznesowym. Warren Buffett zabrał głos w tej sprawie i zdradził nieco szczegółów dotyczących przyszłości jego firmy.

Warren Buffet: sukcesja w imperium miliardera

W sierpniu tego roku Warren Buffet będzie świętował swoje 94. urodziny. Sędziwy miliarder i numer sześć na liście najbogatszych ludzi na świecie według „Forbesa” wciąż pozostaje na stanowisku prezesa firmy Berkshire Hathaway. Jednak – jak sam przyznaje – gros jego codziennych obowiązków wykonują już przede wszystkim jego najbliżsi współpracownicy.

Czytaj więcej

Najbogatszy człowiek na świecie znów na zakupach. Przejmuje kolejną włoską markę

Buffett ujawnił plany na przyszłość swojego imperium, koncernu Berkshire Hathaway – jednej z największych firm w USA. Po wystąpieniu 93-letniego biznesmena w trakcie dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy przedsiębiorstwa nie ma już wątpliwości, kto zostanie jego następcą.

Od co najmniej 2021 roku miliarder zapowiadał, kto go zastąpi, gdy on przejdzie na emeryturę lub umrze. W trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy koncernu Berkshire Hathaway, w którym Buffet od 1970 roku zasiada na stanowisku prezesa, miliarder potwierdził, kto przejmie po nim stery firmy.

Wcześniej wskazywano na Charliego Mungera, który jednak zmarł w biegłym roku. Po sobotnim spotkaniu jest już jednak całkowicie jasne, że sukcesorem Buffetta będzie 61-letni Greg Abel, jeden z jego najbliższych współpracowników. Obecnie Abel zasiada w zarządzie Berkshire Hathaway.

„Tak naprawdę nie robię zbyt wiele i nie zarządzam na takim poziomie efektywności jak trzydzieści czy czterdzieści lat temu” – powiedział Warren Buffet w trakcie sobotniego walnego zgromadzenia akcjonariuszy

„Kiedy masz kogoś takiego jak Greg i Ajit (członek zarządu Ajit Jain – przyp. red), po co polegać na mnie? Taki układ znakomicie się sprawdza” – podkreślił Warren Buffett, zachwalając swoich kluczowych menedżerów.

„Liczba telefonów, które odbieram, jest w zasadzie bliska zeru, przejął je Greg” – przyznał Buffet w sobotę. „Nie wiem, jak on to robi, ale mamy tu właściwą osobę, mogę was o tym zapewnić” – dodał prezes Berkshire Hathaway, zwracając się do uczestników zgromadzenia.

Greg Abel: przyszły prezes Berkshire Hathaway, koncernu Warrena Buffetta

Greg Abel urodził się w 1 lipca 1962 roku w Edmonton w Kanadzie. Ukończył księgowość na tamtejszym uniwersytecie. Przez szereg lat pracował właśnie jako księgowy, aby w 2008 roku zostać szefem należącej do Berkshire Hathaway firmy MidAmerican, którą sześć lat później przemianowano na Berkshire Hathaway Energy.

W 2018 roku Greg Abel został członkiem zarządu Berkshire Hathaway. W trakcie sobotniego walnego zgromadzenia Warren Buffet zapowiedział, że Abel będzie odpowiadać za wszystkie alokacje kapitałów firmy i zaznaczył, że ostateczna decyzja będzie należała do zarządu koncernu.

Obecny prezes Berkshire Hathaway podkreślił też, że pozostanie na tym stanowisku tak długo, jak będzie w stanie. „Nie tylko mam nadzieję, że wy przybędziecie tu za rok” – zwrócił się do akcjonariuszy. „Mam nadzieję ja też tu dotrę” – podsumował swoje wystąpienie miliarder.

Uważany przez wielu za najwybitniejszego inwestora w historii miliarder Warren Buffet, nazywany „wyrocznią z Omahy”, kończy w tym roku kończy 94 lata. Choć wciąż jest aktywny w biznesie, coraz więcej osób zadaje pytanie, co stanie się z jego imperium biznesowym. Warren Buffett zabrał głos w tej sprawie i zdradził nieco szczegółów dotyczących przyszłości jego firmy.

Warren Buffet: sukcesja w imperium miliardera

Pozostało 88% artykułu
Biznes
Kłopoty potentata rynku dóbr luksusowych. Słynna marka przestała się podobać
Biznes
Najbogatszy Europejczyk znowu na zakupach. Na celowniku słynna marka luksusowa
Biznes
Najbogatszy Europejczyk rusza do Hollywood. Chce zarobić na rosnącej niszy
Biznes
Marka dla „młodych i pięknych” odradza się. Koniec z toksycznym wizerunkiem
Biznes
Taka sama premia dla wszystkich pracowników. Słynny dom mody dzieli się zyskami