Lapo Elkann, wnuk twórcy potęgi Fiata, walczy o przetrwanie. Jego biznes tonie

Lapo Elkann, wnuk Gianniego Agnellego, twórcy potęgi marki Fiat, znalazł się w dramatycznej sytuacji. Firma ekscentrycznego Włocha, Italia Independent, ma duże problemy finansowe, ale Elkannowi udało się zawrzeć układ, który pomoże ją ocalić.

Publikacja: 17.02.2023 12:49

Lapo Elkann jest młodszym bratem Johna Elkanna, obecnie prezesa koncernu motoryzacyjnego Stellantis,

Lapo Elkann jest młodszym bratem Johna Elkanna, obecnie prezesa koncernu motoryzacyjnego Stellantis, do którego należy także Fiat.

Foto: Bloomberg Finance LP

Lapo Elkann jest jednym z dziedziców włoskiej rodziny Agnelli. Zajmuje stanowisko dyrektora marketingu w koncernie Fiat, ale oprócz tego od lat działa też na własną rękę. 45-letni biznesmen kieruje stworzoną przez siebie marką Italia Independent, produkującą luksusowe oprawki korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne.

Elkann, mający we Włoszech opinię naczelnego dandysa i ekscentryka, walczy o uratowanie swojego biznesowego „dziecka”, bo Italia Independent popadła w poważne tarapaty finansowe.

Lapo Elkann: co dalej z jego firmą?

Dla Italia Independent Group – a przede wszystkim jej ekscentrycznego założyciela, Lapo Elkanna – ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych. Po latach koniunktury firma produkująca okulary na licencji tak znanych marek jak Hublot, Alfa Romeo czy CR7, należąca do Cristiano Ronaldo, zaczęła tonąć w długach.

Jak informuje „Bloomberg”, Elkann, mający większość akcji w firmie Italia Independent, podpisał z wierzycielami porozumienie w sprawie restrukturyzacji długów swojej firmy. W wyniku zmian ma nastąpić spłata długu – i Elkannowi udało się w tym celu uzgodnić finansowanie w wysokości prawie 13 milionów euro.

Czytaj więcej

Debiut na liście najbogatszych: 78-letni syn Enzo Ferrariego dołącza do czołówki

Pozyskując wielomilionowe finansowanie, Elkann udowodnił, że najwyraźniej udało mu się odbudować nadszarpnięty wizerunek. W ostatnich latach dziedzic ogromnej fortuny rodziny Agnellich, zasłynął nie tylko jako biznesmen, ale też, być może nawet bardziej, jako skandalista, którego ekscentryczny styl życia zawiódł na pewien czas za kraty.

Lapo Elkann – dziedzic fortuny Agnellich 

Lapo Elkann urodził się 7 października 1977 roku w Nowym Jorku. Wykształcenie zdobywał we Francji i Wielkiej Brytanii, pracował również jako doradca Henry’ego Kissingera. W 2003 roku zajął stanowisko dyrektora marketingu we Fiacie. Wszedł w dorosłość w ważnym momencie dla rodzinnej firmy – w 2003 roku zmarł jego dziadek i twórca potęgi Fiata, Gianni Agnelli, a rok później – jego brat, Umberto.  

W koncernie Fiat musiało nastąpić przekazanie władzy młodszemu pokoleniu, ale Gianni Agnelli za życia zdecydował, że stery w rodzinnym biznesie przejmie starszy o rok brat Lapo, John Elkann. John obecnie jest prezesem koncernu Stellantis skupiającego takie marki jak Jeep, Opel, Peugeot,Fiat czy Chrysler, a także prezesem Ferrari i CEO holdingu Exor kontrolowanego przez rodzinę spadkobierców rodziny Agnellich.

Lapo udowodnił, że ma talent do marketingu. To między innymi on jest odpowiedzialny za pomysł wskrzeszenia ikonicznego modelu 500, który okazał się przebojem, odpowiadał także za odświeżenie wizerunku marki Fiat.

Młodszy z braci Elkannów pracuje też na własny rachunek. Założył agencję marketingową Independent Ideas (działa do dziś), a także markę Italia Independent, produkującą luksusowe oprawki i okulary przeciwsłoneczne.

Dzięki kreatywności i talentowi biznesowemu Elkanna marka Italia Independent szybko zyskała renomę, a Lapo był jej najważniejszym ambasadorem. Uznawany od lat za jednego z najlepiej ubranych Włochów, nosił chętnie okulary produkowane przez swoją firmę, zapewniając jej w ten sposób darmową promocję.

Elkannowi udało się pozyskać ważnych klientów. Produkcję oprawek i okularów firmie Lapo zlecały takie marki jak Diesel, Vans, Victoria’s Secret czy wspomniane wcześniej Alfa Romeo, Hublot i CR7.

Okulary Italia Independent okazały się nie tylko stylowe, ale także innowacyjne. Osiągnięcia technologiczne Lapo Elkanna przyniosły jej wyróżnienie prestiżowego MIT Technology Review. W 2014 roku autorzy magazynu umieścili Italia Independent w gronie dziesięciu najbardziej innowacyjnych włoskich firm.

Tłem sukcesów firmy Elkanna były skandale z jego udziałem, więc trudno się dziwić, że we Włoszech do Lapo przylgnęła łatka skandalisty. Media szeroko informowały o jego narkotykowo-alkoholowych ekscesach, a w 2016 roku Elkann sfingował nawet swoje porwanie, w trakcie którego fikcyjni porywacze żądali od rodziny Elkanna dziesięciu tysięcy dolarów okupu.

Skandal z fałszywym porwaniem Elkann przypłacił aresztem. To ostatnie wydarzenie spowodowało spadek wartości akcji Italia Independent na mediolańskiej giełdzie i częściowo przyczyniło się do obecnych kłopotów firmy.

Lapo Elkann jest jednym z dziedziców włoskiej rodziny Agnelli. Zajmuje stanowisko dyrektora marketingu w koncernie Fiat, ale oprócz tego od lat działa też na własną rękę. 45-letni biznesmen kieruje stworzoną przez siebie marką Italia Independent, produkującą luksusowe oprawki korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne.

Elkann, mający we Włoszech opinię naczelnego dandysa i ekscentryka, walczy o uratowanie swojego biznesowego „dziecka”, bo Italia Independent popadła w poważne tarapaty finansowe.

Pozostało 89% artykułu
Biznes
Najbogatszy Europejczyk znowu na zakupach. Na celowniku słynna marka luksusowa
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Najbogatszy Europejczyk rusza do Hollywood. Chce zarobić na rosnącej niszy
Biznes
Marka dla „młodych i pięknych” odradza się. Koniec z toksycznym wizerunkiem
Biznes
Taka sama premia dla wszystkich pracowników. Słynny dom mody dzieli się zyskami
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Każdy sukces ma swoją cenę