Debiut na liście najbogatszych: 78-letni syn Enzo Ferrariego dołącza do czołówki

Piero Ferrari, nieślubny syn Enzo Ferrariego, po raz pierwszy znalazł się w gronie 500 najbogatszych ludzi świata przygotowanej przez „Bloomberga”. Jego majątek wyceniany jest na 5,6 miliarda dolarów.

Publikacja: 15.02.2023 13:36

Piero Ferrari jest drugim synem Enzo Ferrariego.

Piero Ferrari jest drugim synem Enzo Ferrariego.

Foto: © 2018 Bloomberg Finance LP

Na liście 500 najbogatszych ludzi na świecie według magazynu „Bloomberg” nastąpiła bardzo ciekawa zmiana. Młodszy syn Enzo Ferrariego, Piero, trafił do tego zestawienia pierwszy raz. To efekt ostatnich kilku lat, bardzo udanych dla Ferrari. 78-letni obecnie Piero, zajmujący stanowisko wiceprezesa firmy, przygotowuje się do przekazania władzy kolejnemu pokoleniu spadkobierców Enzo Ferrariego.

Syn twórcy marki Ferrari debiutuje na liście najbogatszych ludzi świata 

Piero Ferrari na liście 500 najbogatszych ludzi na świecie

Po ponad trzech dekadach zasiadania na stanowisku wiceprezesa Ferrari Piero Ferrari ma powody do świętowania. Można uznać, że to symboliczne zwieńczenie kariery 78-letniego inżyniera i biznesmena. W ciągu ostatnich kilku lat Ferrari pomógł rozbudować firmę, czego ukoronowaniem jest najnowszy model, Purosangue, pierwszy w historii Ferrari SUV, o którym mówi się, że będzie dla Włochów takim bodźcem, jakim dla Porsche był przełomowy model Cayenne.

Czytaj więcej

Hotele dla niewyspanych robią furorę. Jakie wygody oferują swoim gościom?

Magazyn „Bloomberg” poinformował właśnie, że Piero Ferrari stał się jednym z 500 najbogatszych osób na świecie. Majątek Włocha, który eksperci szacują na około 5,6 miliarda dolarów, oznacza, że w zestawieniu Bloomberg Billionaires Index Piero Ferrari zajmuje obecnie 460. miejsce. Ranking jest regularnie aktualizowany, więc sytuacja może ulec zmianie. 

Status miliardera Piero zyskał w 2015 roku, kiedy firma Ferrari weszła na nowojorską giełdę. Od tego czasu wartość akcji spółki wzrosła o ponad 400 procent i obecnie wynosi już ponad 65 miliardów dolarów. W ciągu ostatniego roku koncern zanotował rekordowo wysokie wyniki finansowe, znacznie powyżej oczekiwań.

Ferrari Purosangue, pierwszy SUV w historii włoskiej marki, został zaprezentowany jesienią 2022 roku

Ferrari Purosangue, pierwszy SUV w historii włoskiej marki, został zaprezentowany jesienią 2022 roku.

Materiały prasowe

Globalny kryzys gospodarczy nie wpłynął negatywnie na kondycję firmy, ponieważ nie odbił się zbytnio na klienteli marki Ferrari. Jak podkreślają dziennikarze „Bloomberga”, popyt na kultowe modele koncernu utrzymuje się na wysokim poziomie. Ani inflacja, ani podwyżki stóp procentowych w wielu krajach nie stanowią poważnej bariery dla zamożnych miłośników motoryzacji, których stać na luksusowe superauto za setki tysięcy euro.

Ferrari – historia rodzinnego biznesu

Piero Ferrari urodził się 22 maja 1945 roku jako młodszy, nieślubny syn Enzo Ferrariego. Choć ten ostatni rozstał się ze swoją pierwszą żoną, zgodnie z obowiązującym wówczas prawem we Włoszech nie mógł wziąć z nią rozwodu.

Z tego powodu bezpośrednie przejęcie pałeczki po ojcu nigdy nie było Piero pisane. Miał starszego przyrodniego brata, Alfredo, do którego przylgnął przydomek Dino (od zdrobnienia Alfredino). To właśnie Dino – jako prawowity potomek Enzo – miał być następcą ojca.

Enzo Ferrari od najmłodszych lat przygotowywał Dino do roli szefa firmy. Niestety, z powodu śmiertelnej choroby (dystrofii mięśniowej) pierworodny syn Enzo zmarł w wieku 24 lat. Piero oficjalnie wszedł do rodziny Ferrari dopiero w 1978 roku, po śmierci żony Enzo.

Dziesięć lat później Enzo zmarł w wieku 90 lat, przekazując swoje udziały oraz kontrolę nad firmą w ręce Piero. Od tamtej pory młodszy syn twórcy koncernu zasiada w zarządzie na stanowisku wiceprezesa. Miał ogromne doświadczenie – od 1969 roku zajmuje w Ferrari różne stanowiska i zdążył od podszewki poznać funkcjonowanie firmy.

Zyski z posiadania dziesięciu procent udziałów w Ferrari to nie jedyne źródło dochodu Piero. Spadkobierca Enzo Ferrariego jest również właścicielem włoskiej firmy Ferretti, produkującej luksusowe jachty, zasiada też w zarządzie firmy motoryzacyjnej HPE COXA z Modeny.

Dobijający osiemdziesiątki Piero ma świadomość, że jego kariera w Ferrari powoli dobiega końca i czas najwyższy przekazać swoje udziały spadkobiercom. W grudniu ubiegłego roku biznesmen stworzył rodzinny fundusz, mający zabezpieczyć finansowo swoich wnuków. Sam zachował jednocześnie dożywotnią kontrolę nad swoją częścią udziałów w Ferrari.

Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy