Nowy budynek ambasady RP w Berlinie gotowy. To projekt znanej polskiej pracowni

Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.

Publikacja: 15.01.2025 13:50

„Zależało nam, aby wizerunek Polski w tym miejscu, wyrażony w języku architektury, godnie reprezento

„Zależało nam, aby wizerunek Polski w tym miejscu, wyrażony w języku architektury, godnie reprezentował polską dyplomację” – mówi Marcin Sadowski z pracowni JEMS Architekci.

Foto: Konrad Laskowski/MSZ

W samym centrum Berlina, kilkaset metrów od Bramy Brandenburskiej, powstał nowy gmach ambasady Rzeczypospolitej Polskiej. Nowoczesny, minimalistyczny i zarazem monumentalny budynek, którego architektura nawiązuje do polskiego modernizmu, zaprojektowali polscy architekci z pracowni JEMS.

Nowa ambasada RP w Berlinie to projekt polskich architektów z biura JEMS

Ambasady to budynki, które dla władz każdego kraju mają szczególne znaczenie. Muszą być nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim stanowić odpowiednią wizytówkę państwa. Równie istotna jest też ich prestiżowa lokalizacja.

Nowy gmach ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie wydaje się świetnie spełniać wszystkie te warunki. Już na pierwszy rzut oka duże wrażenie robi jego dostojna architektura, która dobrze wpisuje się w elegancką architekturę pierzei, którą współtworzy wraz z sąsiadującymi kamienicami.

Czytaj więcej

Polski dworzec z „architektonicznym Oscarem” kończy rok. Deszcz nagród za design

Trudno też o lepszą lokalizację dla nowej ambasady Polski. Budynek jest świetnie wyeksponowany – znajduje się przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden, przez którą każdego dnia przewijają się tysiące turystów i mieszkańców stolicy Niemiec. W bliskim sąsiedztwie polskiej placówki znajdują się ambasady Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Węgier.

Autorami projektu gmachu są architekci z renomowanej warszawskiej pracowni JEMS, pracą zespołu kierowała architektka Izabela Leple-Migdalska. Dziełem JEMS Architekci są projekty tak znanych obiektów i kompleksów w Polsce jak Międzynarodowe Centrum Konferencyjne przy katowickim Spodku, Browary Warszawskie czy warszawska Hala Koszyki.

Foto: Konrad Laskowski/MSZ

Celem architektów było osiągnięcie równowagi między dynamiczną ekspresją a powagą budynku. Obiekt musi też przetrwać próbę czasu – zarówno pod względem stylu, jak i konstrukcji.

„Zależało nam, aby wizerunek Polski w tym miejscu, wyrażony w języku architektury, godnie reprezentował polską dyplomację” – tłumaczy architekt Marcin Sadowski, główny projektant budynku. „Oznaczało to – naszym zdaniem – kształtowanie budynku o cechach wyraźnie świadczących o jego mocnej integracji z tkanką urbanistyczną Berlina, ale równocześnie posiadającego własną, silną identyfikację”.

Monumentalny budynek reprezentujący Polskę w Niemczech

Fasada od strony alei Unter den Linden składa się z wielowarstwowych, przeziernych, pionowych elementów, co dalej wrażenie trójwymiarowości. Dynamiczna perspektywa zmienia się w zależności od pozycji przechodnia patrzącego na budynek. Tym, co widać zawsze, są wysokie maszty flag Polski i Unii Europejskiej.

Foto: Marcin Sadowski/JEMS

Wejście do budynku na parterze tworzą wycofane podcienia. Dzięki grze światła i cienia osoby wchodzące do ambasady doświadczają lekkości i elegancji budynku.

„Fasada jest integralnie związana z wnętrzem budynku. Jest zapowiedzią tego, co czeka nas w środku. Motywem przewodnim staje się relacja pomiędzy strukturą okien i ścian dziedzińców wewnętrznych oraz rytmem słupów i podciągów w obszarze reprezentacyjnego hallu i sal parteru” – wyjaśnia Marcin Sadowski.

Wnętrza budynku kontynuują dynamiczny charakter fasady. Przesuwne ściany zwiększają dodatkowo praktyczny charakter obiektu, bo pozwalają na zaadaptowanie przestrzeni na potrzeby różnego rodzaju wydarzeń w placówce. Z betonową fasadą ciekawie kontrastują drewniane ściany i parkiety, a całość dopełniają eleganckie meble, które zaprojektowano na specjalne zamówienie.

Architekci zaprojektowali też ciekawe oświetlenie, które ujawnia się po zachodzie słońca. Światło pada dopiero na drugą warstwę fasady, podczas gdy zewnętrza pozostaje ciemna. „Iluminację sprawdzaliśmy na wybudowanym pod Warszawą modelu, fragmencie elewacji wykonanym w skali rzeczywistej” – mówi Izabela Leple-Migdalska.

W samym centrum Berlina, kilkaset metrów od Bramy Brandenburskiej, powstał nowy gmach ambasady Rzeczypospolitej Polskiej. Nowoczesny, minimalistyczny i zarazem monumentalny budynek, którego architektura nawiązuje do polskiego modernizmu, zaprojektowali polscy architekci z pracowni JEMS.

Nowa ambasada RP w Berlinie to projekt polskich architektów z biura JEMS

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Architektura
Sukces polskiego architekta. Podwójne zwycięstwo i najlepszy dom na świecie
Architektura
W Europie powstanie nowe muzeum Nikoli Tesli. Słynna pracownia pokazała projekt
Architektura
„Miasto przyszłości” gotowe do zamieszkania. To projekt motoryzacyjnego giganta
Architektura
Polski dworzec z „architektonicznym Oscarem” kończy rok. Deszcz nagród za design
Architektura
Najciekawsze budynki, które powstaną w 2025 roku. Muzea, wieżowce i Expo w Osace