Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce

Licząca 30 lat historia „kosmicznej” willi na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdroju na Śląsku dobiega końca. Zapowiedziano rozbiórkę obiektu, który okrzyknięto najbrzydszym budynkiem w Polsce.

Publikacja: 17.04.2024 10:34

Na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdrój powstała ogromna rezydencja. W ostatnich latach obiekt stał się sł

Na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdrój powstała ogromna rezydencja. W ostatnich latach obiekt stał się słynny nie tylko w Polsce, miejsce odwiedzali turyści pragnący obejrzeć nietypową budowlę.

Foto: Michał Bulsa, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Ku uciesze mieszkańców bloku w Jastrzębiu-Zdroju i smutkowi miłośników architektonicznych osobliwości rusza rozbiórka najbardziej kontrowersyjnego domu w Polsce. Mowa o ogromnej willi, która od 30 lat wieńczy blok mieszkalny przy ulicy Północnej 14 w Jastrzębiu-Zdroju. Latem ma ruszyć rozbiórka obiektu – informuje serwis internetowy TuJastrzębie.

Willa na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdroju do rozbiórki

Gigantyczna willa na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdroju to jeden z wielu, ale zdecydowanie najbardziej spektakularny przykład samowoli budowlanej, która miała miejsce w naszym kraju w okresie transformacji ustrojowej. Prywatny inwestor rozpoczął budowę obiektu równo trzy dekady temu.

Los willi jest już jednak przesądzony – zadecydowano o jej częściowej rozbiórce. Powodem są nie tylko względy estetyczne, ale również kiepski stan willi, który zagraża blokowi, na którym ją wybudowano.

Czytaj więcej

Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”

Dlaczego rozbiórka będzie tylko częściowa? Jak ustalili dziennikarze serwisu TuJastrzębie, całkowity demontaż obiektu pochłonąłby zbyt dużo pieniędzy. Spółdzielnia, do której należy blok przy ulicy Północnej wraz z kontrowersyjną nadbudową, nie dysponuje tak dużymi środkami finansowymi.

Podjęto zatem decyzję o wdrożeniu jedynie drugiego etapu prac, dotyczącego rozbiórki niezadaszonego segmentu willi o stalowej konstrukcji. Prace pochłoną ponad 3,2 miliona złotych. Koszt rozbiórki pozostałych elementów willi – o ile dojdzie ona do skutku – będzie porównywalny.

Już rozpoczęto rozmowy z mieszkańcami na temat ich przeprowadzki do lokali zastępczych na czas prowadzenia prac rozbiórkowych. Przedstawiciel Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w rozmowie z TuJastrzębie informuje, że rozbiórka ruszy najprawdopodobniej w lipcu tego roku i potrwa do końca września.

Willa na dachu bloku: samowola budowlana straszy i zadziwia

„Willa na dachu”, „penthouse”, „betonowa narośl” lub „architektoniczny koszmar” – do domu, który pewien detektyw wybudował sobie w latach 90. na bloku w Jastrzębiu-Zdroju przylgnęło wiele przydomków, głównie pejoratywnych. Osobliwy obiekt zyskał ogólnokrajową sławę jako efekt samowolki budowlanej, która w tamtych czasach przeżywała w Polsce swój rozkwit.

Właścicielem wili jest Jerzy Godlewski, urodzony w Jastrzębiu-Zdroju i na co dzień mieszkający w Hamburgu prywatny detektyw. Co ciekawe, z wykształcenia Godlewski jest budowlańcem.

Liczący 1000 metrów kwadratowych obiekt miał pomieścić basen, akwarium, ogród i lądowisko dla helikopterów. W późniejszych wywiadach Godlewski twierdził, że na budowę willi wyłożył kilkanaście milionów złotych.

Budowa willi trwała kilkanaście lat. W końcu w 2012 roku spółdzielnia wysłała inspektorowi budowlanemu skargę dotyczącą stanu technicznego willi, samowoli budowlanej Godlewskiego, a także zagrożenia, jakie stwarza całemu blokowi.

Dwa lata później inspektor wydał nakaz rozbiórki, jednak przez prawne zawiłości sądowa batalia trwała jeszcze kilka lat. W 2018 roku sam Godlewski przyznał, że jego willę jednak należy rozebrać.

W międzyczasie do Jastrzębia-Zdroju zaczęli zjeżdżać miłośnicy architektonicznych osobliwości – w ich gronie willa zyskała kultowy status. To zatem ostatnie miesiące, aby na własne oczy obejrzeć ten oryginalny obiekt.

Ku uciesze mieszkańców bloku w Jastrzębiu-Zdroju i smutkowi miłośników architektonicznych osobliwości rusza rozbiórka najbardziej kontrowersyjnego domu w Polsce. Mowa o ogromnej willi, która od 30 lat wieńczy blok mieszkalny przy ulicy Północnej 14 w Jastrzębiu-Zdroju. Latem ma ruszyć rozbiórka obiektu – informuje serwis internetowy TuJastrzębie.

Willa na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdroju do rozbiórki

Pozostało 89% artykułu
Architektura
Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów
Architektura
Skarbiec: modernizacja kultowego gmachu w centrum Poznania
Architektura
Projektant najwyższego wieżowca w Polsce ogłasza konkurs. Chce odbudować Charków
Architektura
Czołowy polski architekt zaprojektował luksusowy bunkier. W środku spa i kino
Architektura
Pierwszy taki budynek mieszkalny w Polsce. 140 tysięcy roślin na fasadzie