Dom jak brutalistyczna rzeźba. Bezkompromisowy projekt polskiego architekta

Marcin Tomaszewski z biura Reform Architekt zaprojektował jeden z najbardziej oryginalnych domów w Polsce. Ukryta wśród sosen willa sama nawiązuje do formy tych drzew.

Publikacja: 06.02.2024 11:04

W przestrzeni domu pojawiają się elementy nawiązujące do kształtu świateł modelu Lamborghini Aventad

W przestrzeni domu pojawiają się elementy nawiązujące do kształtu świateł modelu Lamborghini Aventador SVJ.

Foto: Materiały prasowe

Marcin Tomaszewski to jeden z najbardziej odważnych i bezkompromisowych polskich projektantów. Nowe dzieło jego pracowni, willa o nazwie „Pini Casa”, w ciekawy sposób nawiązuje do otoczenia domu, jakim jest las sosnowy, a także do wielkiej pasji właściciela nieruchomości – samochodów sportowych.

„Pini Casa”: dom jak Lamborghini Aventador SVJ

Willę „Pini Casa” wybudowano w lesie sosnowym. I to właśnie te drzewa stały się dla architekta Marcina Tomaszewskiego główną inspiracją w tworzeniu koncepcji przyszłego domu.

Na elewacji z aluminium umieszczono nieco zreinterpretowany motyw jodły francuskiej, a oryginalne, strzeliste formy architektonicznych nawiązują do kształtu tego drzewa. Dzięki temu willa w ciekawy sposób koresponduje i spaja się z leśnym krajobrazem.

Czytaj więcej

Czesi zatrudnili wielką gwiazdę architektury. Na taki budynek czekali sto lat

Efekt przenikania się tego, co na zewnątrz z wnętrzem domu wzmacniają ogromne przeszklenia. Dodają też lekkości ciemnej fasadzie domu, która jest masywna i wyraźnie zaznaczona. Utrzymano ją w odcieniach czerni i grafitu – architekt bardzo często sięga po te kolory w swoich projektach.

Materiały prasowe

Tomaszewski nadał domowi dwie dynamiki. Po jednej strony willi architekt umieścił wspomniane formy w kształcie sosen, które wyposażono dodatkowo w efektowne, podłużne oświetlenie wzdłuż „gałęzi”. Przeciwna strona, którą tworzą proste, geometryczne formy, jest bardziej statyczna.

Liczący 620 metrów kwadratowych dom składa się z trzech kondygnacji. Na poziomie -1 znajduje się podziemny garaż, mogący pomieścić osiem samochodów. Na parterze zaadaptowano strefę dzienną z salonem i kuchnią. Na piętrze znajdują się sypialnie.

Pini Casa: willa o dwóch twarzach

Pomimo swoich wyraźnych konotacji z otaczającą naturą, willa „Pini Casa” ma nowoczesny, techniczny, niemal futurystyczny rys. Właściciel posiadłości jest bowiem miłośnikiem sportowych samochodów.

Pasję inwestora architekt oddał w minimalistycznej fasadzie z czarnego i grafitowego aluminium. W całej przestrzeni domu pojawiają się również architektoniczne monogramy, dla których inspiracją był kształt świateł modelu Lamborghini Aventador SVJ.

Materiały prasowe

Dzięki temu w projekcie – jak mówi sam architekt – „pasja do ekstremalnej motoryzacji przenika się ze spokojem dnia codziennego”. Podstawową funkcją „Pini Casa” nadal jest bowiem tworzenie spokojnego, bezpiecznego przyczółka, w którym domownicy mają szansę wypocząć.

„Oryginalna forma bryły o dwóch twarzach, z jednej strony dynamiczna, a z drugiej statyczna, tworzy niebywale nowoczesny, a zarazem minimalistyczny dom” – opisuje swój projekt Tomaszewski, w zaskakujący sposób porównując swoją koncepcję do charakteru kuchni włoskiej.

Materiały prasowe

„Włoska kuchnia potwierdza tezę, że siła tkwi w prostocie. Włoskie potrawy są lekkie i minimalistyczne, oparte na składnikach prostych, lecz zawsze najwyższej jakości, tworzą kompozycje, którym nie da się oprzeć. Podobnie jest w architekturze i w projekcie »Pini Casa«” – tłumaczy architekt.

Nieprzypadkowy jest również fakt, że willę nazwano właśnie po włosku. „Pini” w języku włoskim oznacza sosnę, zaś „casa” to dom.

Marcin Tomaszewski to jeden z najbardziej odważnych i bezkompromisowych polskich projektantów. Nowe dzieło jego pracowni, willa o nazwie „Pini Casa”, w ciekawy sposób nawiązuje do otoczenia domu, jakim jest las sosnowy, a także do wielkiej pasji właściciela nieruchomości – samochodów sportowych.

„Pini Casa”: dom jak Lamborghini Aventador SVJ

Pozostało 90% artykułu
Architektura
„Szpiegowo” jak oaza zieleni: Nowy pomysł na dawny rosyjski blok w Warszawie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego dworca. Obiekt zmienił się w futurystyczne muzeum
Architektura
Trzonolinowiec: jest decyzja nadzoru budowlanego. „Wykwaterowanie mieszkańców”
Architektura
Księgarnia w Ukrainie najpiękniejsza na świecie. Triumf w prestiżowym konkursie
Architektura
Projekt Polaków w finale najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie
Architektura
Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Poznań zyska unikatowy obiekt