Oto najlepszy budynek na świecie w 2023 roku. Nagroda dla szkoły w Chinach

Tytuł najlepszego budynku na świecie trafił do szkoły z internatem znajdującej się w Chinach. Budynek nagrodzono na tegorocznym Światowym Festiwalu Architektury. Projekt jest bardzo nietypowy, projektanci przewidzieli między innymi domki na drzewach, które mają pomóc dzieciom odpocząć od nauki.

Publikacja: 05.12.2023 14:03

„Projekt zachęca do poruszania się po nim, do korzystania ze świeżego powietrza, a także umożliwia o

„Projekt zachęca do poruszania się po nim, do korzystania ze świeżego powietrza, a także umożliwia oderwanie się od intensywnego szkolnego życia” – tak jury uzasadniało decyzję o przyznaniu szkole z Chin głównej nagrody podczas World Architecture Festival.

Foto: Approach Design Studio/Zhejiang University of Technology Engineering Design Group

Tytuł najlepszego budynku na świecie w 2023 roku przypadł liceum z internatem w mieście Ningbo leżącym w wprowincji Zhejiang we wschodnich Chinach. Autorami projektu placówki są architekci z pracowni Approach Design Studio oraz inżynierów z Uniwersytetu Technologicznego prowincji Zhejiang.

Najlepszy budynek na świecie 2023 roku: nagroda dla szkoły z internatem w Chinach

Dobiegł końca Światowy Festiwal Architektury, w ramach którego nagradzane są projekty autorstwa architektów z całego świata. W ramach finału tegorocznej edycji, który odbył się w Singapurze, wyłoniono zwycięzców w kilkunastu kategoriach – zarówno budynków ukończonych, jak i tych znajdujących się jeszcze „na papierze”.

Na festiwalu nie zabrakło dwóch polskich akcentów – do finału dostały się projekty biur BXB Studio (podkrakowski Dom z Grotą) i 3XA (projekt rewitalizacji targowiska „Flora” w Jeleniej Górze). Jednak tytuł najlepszego budynku na świecie 140-osobowe, międzynarodowe grono jury przyznało szkole średniej z internatem w mieście Ningbo w prowincji Zhejiang w Chinach.

Czytaj więcej

Dom spod Krakowa walczy o tytuł najpiękniejszego na świecie. Ma w środku grotę

Budowę placówki zakończono w 2022 roku. Kampus składa się z budynków mieszczących sale lekcyjne oraz internat. Całe założenie znacząco odbiega jednak od tradycyjnego projektu gmachu szkoły.

„Jurorom bardzo spodobała się nietypowość tego budynku. Projekt zachęca do poruszania się po nim, do korzystania ze świeżego powietrza, a także umożliwia oderwanie się od intensywnego szkolnego życia” – czytamy w uzasadnieniu decyzji jury, które podkreśla, że projekt szkoły stanowi znakomity wzór dla innych placówek tego typu – niezależnie od kraju.

Approach Design Studio/Zhejiang University of Technology Engineering Design Group

Budynki dydaktyczne połączono ze sobą tak, aby tworzyły porośnięty zielenią, gdzieniegdzie pochyły dach. Powstała więc dodatkowa przestrzeń, w której uczniowie mogą spędzać wolny czas, a także gdzie mogą odbywać się lekcje na świeżym powietrzu. Zdaniem autorów projektu takie rozwiązanie sprzyja kreatywnemu myśleniu.

Obiekty wchodzące w skład kampusu zaprojektowano jednocześnie tak, aby odzyskać jak największą przestrzeń, którą przeznaczono na tereny zielone. Uczniowie i nauczyciele mogą tu odpocząć po lekcjach lub między nimi, a także uczyć się.

Szkoła w Chinach najlepszym budynkiem świata

Architekci krajobrazu, należący do zespołu projektantów kampusu, postarali się, aby struktura roślin była bogata i urozmaicona. W taki sposób udało się im osiągnąć efekt trójwymiarowej, zielonej przestrzeni, w której można się dosłownie zanurzyć – niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik szkoły.

Approach Design Studio/Zhejiang University of Technology Engineering Design Group

Najbardziej nietypowe elementy kampusu architekci umieścili właśnie w parku. To kilkanaście domków na drzewach, które nieregularnie rozsiano po całej przestrzeni, na różnych wysokościach. Miejsca te pomyślano jako swoiste kryjówki, w których uczniowie mogą oderwać się na chwilę od szkolnej atmosfery – i poczuć się trochę tak, jakby byli w lesie.

Również niektóre sale lekcyjne oderwano od głównego budynku szkoły i nieregularnie umieszczono je na terenie kampusu – podobnie jak wspomniane domki na drzewach. „W taki sposób sale lekcyjne nie muszą być już postrzegane jako zbudowane w uporządkowany sposób »maszyny«, zaś prowadzone w nich lekcje mogą być pełne przygód” – piszą o swoim projekcie architekci.

Tytuł najlepszego budynku na świecie w 2023 roku przypadł liceum z internatem w mieście Ningbo leżącym w wprowincji Zhejiang we wschodnich Chinach. Autorami projektu placówki są architekci z pracowni Approach Design Studio oraz inżynierów z Uniwersytetu Technologicznego prowincji Zhejiang.

Najlepszy budynek na świecie 2023 roku: nagroda dla szkoły z internatem w Chinach

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Spec od muzeów, mistrz minimalizmu. Jak projektuje Thomas Phifer, twórca MSN?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Architektura
Dom nad Bałtykiem z tytułem najładniejszego w Polsce. Stanął na wyspie Wolin
Architektura
Polska ma najpiękniejszy bar w Europie Środkowej. Renowacja zabytkowego browaru
Architektura
Rusza budowa największego budynku na świecie. Ogromny sześcian w środku miasta
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Architektura
Opuszczona ikona modernizmu do wyburzenia? Los słynnego hotelu wisi na włosku