Nowy symbol statusu. Tadao Ando: architekt, który stał się ulubieńcem celebrytów

Czy architekt może stać się modny? To rzadkość, tym bardziej, gdy mowa o sędziwym japońskim nestorze współczesnej architektury. Tadao Ando stał się jednak ulubieńcem gwiazd. Minimalistyczne domy jego projektu to nowy przedmiot pożądania wśród gwiazd.

Publikacja: 07.07.2023 11:22

Tadao Ando

Tadao Ando

Foto: KEIZO MORI/PAP/NEWSCOM

Tadao Ando jest jednym z tak zwanych starchitektów – wąskiego grona najbardziej prominentnych i cenionych architektów naszych czasów.

W ciągu ponad pięciu dekad swojej działalności laureat nagrody Pritzkera wypracował własny, minimalistyczny styl, które pokochali celebryci i biznesmeni. To właśnie Ando zaprojektował kalifornijską posiadłość, którą za niebagatelne 200 milionów dolarów kupili niedawno Jay Z i Beyoncé.

Willa projektu Tadao Ando to nowy symbol statusu

Możni tego świata kolekcjonują designerskie posiadłości jak dzieła sztuki – zwłaszcza te projektu Japończyka Tadao Ando, jednego z najważniejszych architektów modernizmu. Ogromną willę w Malibu zaprojektował on w 2014 roku dla pary kolekcjonerów sztuki, Billa i Marii Bellów. Usytuowana nad samym Pacyfikiem willa powstawała 12 lat.

Czytaj więcej

Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków

O jej kupno wcześniej starał się Kanye West, jednak w maju sprzątnęli mu ją sprzed nosa państwo Carter, czyli Jay Z i Beyoncé – jedna z najpotężniejszych par showbiznesu. Willa kosztowała 200 milionów dolarów i jest najdroższą posiadłością w historii „złotego stanu”.

Kanye West jest już zresztą posiadaczem jednej posiadłości projektu Tadao Ando. W 2021 roku raper kupił od biznesmena Richarda Sachsa willę w Malibu za ponad 57 milionów dolarów. Rok wcześniej Sachs zdradził w rozmowie z „Wall Street Journal”, że budowa domu zajęła siedem lat.

Współpracą z Ando pochwaliła się na swoim Instagramie również Kim Kardashian. W kwietniu opublikowała zdjęcie z pracowni architekta w Osace, gdzie omawiała z nim projekt swojej przyszłej willi w Palm Springs.

To tylko kilka z szeregu luksusowych posiadłości projektu Japończyka, które w środowisku miliarderów robią prawdziwą furorę. Do słynnych i dysponujących odpowiednio grubymi portfelami klientów Tadao Ando należy również szereg biznesmenów.

W 2021 roku twórca komunikatora Slack Stewart Butterfield wraz z żoną, bizneswoman Jen Rubio, kupił rozłożystą posiadłość Cerro Pelon Ranch niedaleko Santa Fe w stanie Nowy Meksyk. Jej poprzednim właścicielem był projektant mody Tom Ford, transakcja opiewała na 40 milionów dolarów.

Tadao Ando: cesarz japońskiego minimalizmu

Urodzony w 1941 roku w Osace Tadao Ando jest wśród architektów zadziwiającym ewenementem. Zanim został architektem, był między innymi zawodowym bokserem. Ando to samouk. Nie mogąc dostać się na studia, uczył się na własną rękę – i podróżował po świecie, oglądając projekty swoich mistrzów: Le Corbusiera, Ludwiga Miesa van der Rohe, Franka Lloyda Wrighta czy Louisa Kahna.

W wieku 28 lat Ando otworzył w Osace własną pracownię. Do jego najsłynniejszych projektów należą: Kościół Światła w japońskim Ibaraki, fabryka marki Benetton w Treviso, Château La Coste we Francji, galeria Punta della Dogana w Wenecji czy muzeum Fundacji Pulitzera w St. Louis w stanie Missouri.

Za swoje dokonania w 1995 roku Ando otrzymał nagrodę Pritzkera, zwaną architektonicznym Noblem. Wykładał na najważniejszych uniwersytetach na świecie, między innymi na Yale i Harvardzie.

Ando projektuje w duchu nurtu zwanego regionalizmem krytycznym. Polega on na jak najdokładniejszym wpisywaniu budynków zarówno w kontekst kulturowy, jak i geograficzny danego miejsca. Projekty Japończyka są z jednej strony masywne, z drugiej – minimalistyczne i pełne naturalnego światła.

Architektura Ando jest też surowa. Mimo to ci, którzy marzą o domu projektu Japończyka, muszą się podporządkować wizji mistrza, który angażuje się w każdy detal projektu – włącznie z wyposażeniem wnętrz.

Ando słynie z odrzucania ofert od swoich klientów, jeżeli nie odpowiada mu ich osobista aura – nawet jeśli w grę wchodzi znaczne wynagrodzenie. Wydaje się, że właśnie to czyni obiekty jego projektu jeszcze bardziej ekskluzywnymi – i pożądanymi.

Tadao Ando jest jednym z tak zwanych starchitektów – wąskiego grona najbardziej prominentnych i cenionych architektów naszych czasów.

W ciągu ponad pięciu dekad swojej działalności laureat nagrody Pritzkera wypracował własny, minimalistyczny styl, które pokochali celebryci i biznesmeni. To właśnie Ando zaprojektował kalifornijską posiadłość, którą za niebagatelne 200 milionów dolarów kupili niedawno Jay Z i Beyoncé.

Pozostało 90% artykułu
Architektura
Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów
Architektura
Skarbiec: modernizacja kultowego gmachu w centrum Poznania
Architektura
Projektant najwyższego wieżowca w Polsce ogłasza konkurs. Chce odbudować Charków
Architektura
Czołowy polski architekt zaprojektował luksusowy bunkier. W środku spa i kino
Architektura
Pierwszy taki budynek mieszkalny w Polsce. 140 tysięcy roślin na fasadzie
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?