Miasto za 500 miliardów dolarów: kolos na saudyjskiej pustyni częściowo gotowy

Budowa Neom, gigantycznego i zaawansowanego technicznie megalopolis,kluczowego projektu urbanistycznego Arabii Saudyjskiej, idzie świetnie. Projekt, który pochłonąć ma około 500 miliardów dolarów, jest już gotowy w 20 procentach.

Publikacja: 23.02.2023 14:19

Sindalah ma być luksusowym kurortem nadmorskim, najbardziej ekskluzywną częścią projektu Neom.

Sindalah ma być luksusowym kurortem nadmorskim, najbardziej ekskluzywną częścią projektu Neom.

Foto: NEOM Company

W 2017 roku Muhammad ibn Salman, książę koronny Arabii Saudyjskiej i następca tronu, zaprezentował wizjonerski i niezwykle śmiały (zdaniem niektórych – niewykonalny) plan stworzenia futurystycznego projektu urbanistycznego na saudyjskiej pustyni. Wtedy mało kto zakładał, że megalopolis wyjdzie poza wizualizacje.

Jednak Nadhmi al-Nasr, prezes spółki Neom, odpowiedzialnej za budowę megalopolis, w rozmowie z arabskim serwisem Al-Arabiya, poinformował, że infrastruktura projektu jest już gotowa w 20 procentach. Większość kompleksu ma być gotowa do 2030 roku. 

Neom: saudyjskie miasto przyszłości na pustyni

Wart 500 miliardów dolarów projekt ma być futurystycznym megalopolis położonym na piaskach pustyni u wybrzeża Morza Czerwonego. Powierzchnia Neom to, w założeniu, ponad 26 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Czytaj więcej

Dom z grotą: w Krakowie powstanie jedna z najbardziej niezwykłych willi w Polsce

Ten projekt jest częścią koncepcji Saudi Vision 2030, której realizacja ma pozwolić Arabii Saudyjskiej na uniezależnienie się od dochodów z wydobycia i sprzedaży paliw kopalnych.

Wizualizacja miasta The Line.

Wizualizacja miasta The Line.

NEOM Company

Neom ma być projektem łączącym kilka miast, z których najsłynniejsze stało się The Line. To futurystyczna wizja miasta linearnego o długości 170 kilometrów, mającego początek na wybrzeżu Morza Czerwonego i ciągnącego się w stronę pustyni.

W The Line ma zamieszkać 9 milionów ludzi, a projektanci chcą zrealizować wizję „miasta 5-minutowego”, co oznacza między innymi, że mieszkańcy będą obywać się całkowicie bez samochodów. 

Inne istotne elementy projektu Neom to Neom Bay, ta część powstaje jako pierwsza. W planach jest też między innymi futurystyczny ośrodek przemysłowy Oxagon (największa sztuczna wyspa na świecie), Sindalah, które ma być luksusowym kurortem na wybrzeżu, a także Trojena – miasto, które ma stać się pierwszym na Półwyspie Arabskim ośrodkiem narciarskim.

Saudyjczycy budują miasto przyszłości

W wywiadzie udzielonym portalowi Designboom, Tarek Qaddumi, dyrektor ds. planowania miejskiego Neom, powiedział, że w 2021 roku zespół projektowy „rozpoczął budowę podstawy oraz korytarza infrastrukturalnego, który biegnie przez całą długość The Line – najbardziej popularnego miasta, które jest częścią projektu Neom.

Tak miałyby wyglądać stoki narciarskie w Trojenie, części projektu Neom.

Tak miałyby wyglądać stoki narciarskie w Trojenie, części projektu Neom.

NEOM Company

Jak przyznaje dyrektor ds. urbanistyki projektu, choć zespół podchodził do tego z dystansem i miał wątpliwości, jak szybko będzie szła budowa, to pierwsze moduły „mają zostać ukończone jeszcze przed 2030 rokiem”. – Ludzie zamieszkają w The Line w 2030 roku – powiedział. 

W rozmowie z Designboom Qaddumi podkreślił także, że Neom „ma przywrócić ludziom czas, zamiast zajmować ich nudnymi, codziennymi zadaniami”. – Chcielibyśmy, aby ludzie mieli więcej czasu na hobby, na zainteresowania, na przyjaciół. Teraz mierzymy się z wyzwaniami i trudnościami, jak w każdym innym projekcie, ale mamy ambicję, aby dokonać zmian w miejskim życiu – zaznaczył.

Mimo optymizmu projektantów i wykonawców, wielu ekspertów wyraża wątpliwości co do sensowności tego typu projektu urbanistycznego na pustyni. Wątpliwości budzi między innymi „linearne miasto” The Line, które, zdaniem urbanistów, jest utopijnym założeniem niemożliwym do zrealizowania. Zdaniem wielu aktywistów, jeśli Neom powstanie, odbędzie się to z dużymi szkodami dla środowiska naturalnego i gigantycznym, choć niepotrzebnym, kosztem  

Moda
Adidas tworzy nową markę, pierwszą od 50 lat. Tak ma się ubierać Generacja Z
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Styl życia
Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa
Architektura
Bugatti wchodzi na rynek nieruchomości. Oto pierwszy apartamentowiec tej marki
Architektura
Berliński „Myszobunkier” zabytkiem. Perła brutalizmu uratowana przed buldożerami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Architektura
Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków
Architektura
Mikrokamienica w Krakowie najpiękniejszym domem w Polsce. Jest jak kameleon