Villa Reden to bardzo nietypowy apartamentowiec, szczególnie jak na polskie standardy budowy obiektów mieszkalnych. Jest niski, dobrze wpisuje się w niełatwą przestrzeń, w której się pojawił. Po drugie – nie krzyczy, jest kameralny i pozbawiony ozdobników, które miałyby go wyróżniać i podkreślać jego ekskluzywność, choć jest apartamentowcem luksusowym. Po trzecie – mieszkania w Villi Reden mają ogromne tarasy, co jest rzadko spotykane, nawet w budynkach powstających w najwyższym standardzie. 

Tomasz Zakrzewski/Archifolio

Te, i zapewne wiele innych względów, zdecydowały, że Villa Reden w ostatnich miesiącach zdobywała nagrody i wyróżnienia na ważnych konkursach architektonicznych. Najnowsze wyróżnienie, złoto podczas IDA International Design Awards w Los Angeles, potwierdza, że Chorzów może pochwalić się najciekawszym apartamentowcem w Polsce i jednym z najpiękniejszych budynków tego typu na świecie. 

Villa Reden w Chorzowie z kolejną nagrodą

Z konkursu IDA Maciej Franta, architekt i właściciel katowickiego biura Franta Group, wraca z dwiema nagrodami. Inna z jego realizacji, apartamentowiec Żorro w Żorach, otrzymała brązową nagrodę International Design Awards. To kolejne wyróżnienia dla Villi Reden.

Tomasz Zakrzewski/Archifolio

Budynek w Chorzowie nagrodzono między innymi w konkursach German Design Awards, DNA Paris Design Awards, European Property Awards i Eurasian Prize. Budynek otrzymał też nominację w kategorii „Budynek Roku 2022” w konkursie wpływowego serwisu architektonicznego „ArchDaily” oraz nagrodę Best Project 2022 redakcji architektonicznego portalu Archilovers.com. 

Tomasz Zakrzewski/Archifolio

Co decyduje o unikatowości budynku w Chorzowie? W rozmowie z magazynem „Sukces” Maciej Franta, autor projektu, mówił: 

Chcieliśmy, by nasza Villa Reden oferowała mieszkańcom przyjemność użytkowania. Jak zaprojektować budynek, w którym ludzie poczują, że to ich dom, miejsce do życia? Przyszły nam do głowy skojarzenia z wakacjami, bo to czas, gdy zawsze czujemy się dobrze. A co kojarzy się z wakacjami? Dobre doświetlenie, przestronne balkony, kameralna atmosfera, a jednocześnie otwarcie na przyrodę i otoczenie. To najlepsze podsumowanie naszego myślenia o projektowaniu.

Czytaj więcej

Maciej Franta: Architektura to życie. Jej piękno musi być funkcjonalne

Maciej Franta uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych polskich architektów młodego pokolenia. W 2022 roku znalazł się na prestiżowej liście Europe 40 Under 40, zestawieniu, które prezentuje najbardziej utalentowanych architektów z naszego kontynentu. Był tam jedynym przedstawicielem Polski.

Tomasz Zakrzewski/Archifolio