Kamienica w centrum Krakowa przejdzie metamorfozę. „Najpiękniejszy hotel świata”

Pracownia architektoniczna BXB Studio Bogusława Barnasia zdobyła kolejną prestiżową nagrodę w tym roku. Tym razem uhonorowano najnowszy projekt studia – Krakowską Kamienicę pod Wawelem, która ma stać się eleganckim hotelem w sercu Krakowa.

Publikacja: 14.12.2022 10:08

Niszczejąca kamienicy przy ul. Powiśle 10 w Krakowie przejdzie metamorfozę i stanie się hotelem.

Niszczejąca kamienicy przy ul. Powiśle 10 w Krakowie przejdzie metamorfozę i stanie się hotelem.

Foto: BXB Studio

Jego tegorocznym laureatem konkursu ACD Awards jest projekt hotelu, który będzie się mieścił w Krakowskiej Kamienicy pod Wawelem. Obiekt zaprojektował zespół warszawska pracownia BXB Studio pod kierownictwem jej założyciela, architekta Bogusława Barnasia.

Krakowska Kamienica pod Wawelem: od ruiny do luksusowego hotelu

Krakowska Kamienica pod Wawelem znajduje się jeszcze na etapie realizacji, już zdążyła jednak dobyć pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Architecture Construction & Design Awards w kategorii „Hotelarstwo”. Konkurs od dziesięciu lat organizuje Rethinking the Future – organizacja promująca utalentowanych projektantów z całego świata.

BXB Studio

W 2022 roku na konkurs wpłynęło ponad 1000 zgłoszeń z ponad 40 krajów. Oceniało je grono renomowanych autorytetów w dziedzinie architektury, między innymi dyrektor pracowni Renzo Piano Antoine Chaaya, dyrektor JDS Architects Julien De Smedt, architekt James Whitaker czy profesor Sandy Attia z Politechniki Mediolańskiej.

Jurorzy postanowili przyznać pierwszą nagrodę w kategorii „Hotelarstwo” projektowi rewitalizacji niszczejącej kamienicy przy ul. Powiśle 10 w Krakowie. Z jej okien roztacza się widok na Zamek Królewski.

Czytaj więcej

Najpiękniejszy dom świata stoi w Polsce. Nagroda dla polskich projektantów

Kamienicę wzniesiono w 1900 roku. Jeszcze wtedy posiadała liczne zdobienia, które usunięto w trakcie przebudowy w roku 1930. Celem projektu BXB Studio jest ponowne nawiązanie do zabytkowego charakteru kamienicy.

Patrząc na projekt z dystansu, dzięki strzelistemu szczytowi widać wyraźnie gotycki charakter kamienicy. Im bliższa perspektywa, tym wyraźniej wyłaniają się inspiracje renesansem, barokiem, a nawet modernizmem. To właśnie bogata w różne style architektura Krakowa stała się inspiracją do rewitalizacji kamienicy w taki, a nie inny sposób.

BXB Studio

„To budynek niezwykle nowatorski i bardzo krakowski zarazem. Posiada dynamiczną i zmienną stylistykę uzależnioną od położenia obserwatora, która wprost nawiązuje do kontekstu miejsca – Zamku Wawelskiego i architektury Starego Miasta” – opisuje Bogusław Barnaś projekt, który stworzył wraz z zespołem BXB Studio.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest płynne przejście ramy konstrukcji od elewacji do kasetonowego drewnianego stropu, który będzie zdobił pokoje hotelowe. Dzięki temu wnętrza będą przypominać zabytkowe krakowskie komnaty.

Na poziomie ulicy powstanie coś, co architekci nazwali „salonem miejskim”. Ma on „otworzyć” na miasto kamienicę, której dotychczasowa monolityczna fasada nie wyglądała zbyt gościnnie. Budynek zwieńczy drugi „salon miejski” – taras widokowy na dachu.

BXB Studio z kolejną nagrodą

To był bardzo dobry rok dla Bogusława Barnasia, którego jeszcze w 2014 roku ceniony magazyn „Wallpaper” umieścił w gronie 20 najlepszych młodych architektów na świecie.

W 2022 roku BXB Studio zebrało za swoje projekty szereg prestiżowych międzynarodowych nagród. W maju Małopolska Chata Podcieniowa i Polska Zagroda zdobyły nagrodę podczas A’Design Award and Competition. W sierpniu German Design Council przyznał Domu Polskiemu nagrodę Iconic Award, zaś w listopadzie projekt wyróżniono w ramach konkursu The Plan Award. Dom Polski dostał się też do finału World Architecture Festiwal 2022.

Tegoroczne sukcesy dołączyły do długiej listy prestiżowych wyróżnień, jakie ma na koncie BXB Studio. Wśród nich znajdują się nagrody na takich konkursach jak European Property Awards, RTF Global Architecture & Design Awards czy World Design Awards.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna