Młoda polska architektka z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

W konkursie „Architecture at Zero” wygrała propozycja przygotowana przez Dominikę Bednarek. Studentka Politechniki we Wrocławiu zaprojektowała superekologiczne osiedle w Kalifornii.

Publikacja: 02.03.2022 15:53

Wyróżniony projekt autorstwa Dominiki Bednarek i Andrzeja Kaczmarka, przygotowany we współpracy z do

Wyróżniony projekt autorstwa Dominiki Bednarek i Andrzeja Kaczmarka, przygotowany we współpracy z doktorem Pawłem Kirschke.

Foto: Dominika Bednarek/Politechnika Wrocławska

Praca dyplomowa o nazwie „Urbanvillage” pokonała konkurentów z całego świata. Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej przygotowała projekt z pomocą absolwenta uczelni, Andrzeja Kaczmarka i pod kierownictwem dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke.

„Urbanvillage” Dominiki Bednarek z nagrodą „Architecture at Zero”

„Architecture at Zero” to organizowany od 11 lat konkurs architektoniczny, którego celem jest wspieranie i promocja zrównoważonego budownictwa. Projekty biorące udział w konkursie muszą uwzględniać takie aspekty jak minimalizacja śladu węglowego, energooszczędność a także dostępność inwestycji dla szerokiego grona użytkowników.

W gronie jurorów konkursu zasiadają autorytety z dziedzin architektury, urbanistyki i energii odnawialnych, między innymi Lance Collins z Amerykańskiego Instytutu Architektów i dr Paul Torcellini z amerykańskiego Krajowego Laboratorium Energii Odnawialnej.

W ramach tegorocznej edycji konkursu zadaniem uczestników było zaprojektowanie ekologicznego osiedla dla rodzin pracowników sektora rolnego w kalifornijskiej miejscowości Visalia.

Czytaj więcej

Mamy jedną z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie. Kolejna ważna nagroda

Spośród 180 projektów, którzy nadesłali studenci z 35 krajów, jury konkursu postanowiło przyznać główną nagrodę propozycji Dominiki Bednarek. Studentka zaprojektowała osiedle, które nie tylko generuje minimalny ślad węglowy, ale również – między innymi dzięki wykorzystaniu solarów – jest całkowicie samowystarczalne pod względem energetycznym.

Dodatkowym utrudnieniem w stworzeniu ekologicznego i komfortowego osiedla, były trudne warunki panujące w Kalifornii. Mieszkańcy musza mierzyć się między innymi z ekstremalnymi temperaturami i suszami.

Na względnie niewielkim obszarze Bednarek zmieściła 105 mieszkań, dom wspólnotowy z jadalnią, pralniami i pracowniami komputerowymi, a nawet kompleks rekreacyjno-sportowy. Cały obszar podzielono na kwartały umożliwiające odpowiednią cyrkulację powietrza.

Autorka rozmieściła budynki równomiernie, aby zapewnić mieszkańcom atrakcyjne widoki z okien i jak najlepsze doświetlenie naturalnym światłem. Każdy budynek posiada też ogólnodostępny taras i szklarnię do uprawy roślin.

Eko-osiedle Dominiki Bednarek wykorzystuje też deszczówkę, która w cierpiącej na susze Kalifornii jest na wagę złota. Dzięki odpowiednim zbiornikom architektka stworzyła swego rodzaju oazę z własnym mikroklimatem. Ściany zaprojektowała z pochłaniającego dwutlenek węgla betonu konopnego.

„Architecture at Zero”: konkurs na „zielone” budownictwo

Obliczeniami dotyczącymi zużycia energii zajął się architekt Andrzej Kaczmarek, również absolwent Politechniki Wrocławskiej, który wygrał poprzednią edycję konkursu „Architecture at Zero”. Nad projektem czuwał dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke z Politechniki Wrocławskiej.

Dominika Bednarek jest studentką IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Niedawno obroniła tytuł inżyniera. Wcześniej studiowała na uczelni Universidad de Alicante w Hiszpanii. Skończyła również szkołę rysunku Verso w Częstochowie.

Jak co roku, konkurs podzielono na część dla studentów i dla profesjonalnych inżynierów. Laureatami tej drugiej części zostały pracownie architektoniczne: Passive House BB z projektem „Puentes Visalia”, Paul Halajian Architects i ich „De la Tierra” oraz DLR Group z projektem pod tytułem „Semillas y Raices”.

Praca dyplomowa o nazwie „Urbanvillage” pokonała konkurentów z całego świata. Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej przygotowała projekt z pomocą absolwenta uczelni, Andrzeja Kaczmarka i pod kierownictwem dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke.

„Urbanvillage” Dominiki Bednarek z nagrodą „Architecture at Zero”

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Park w Warszawie w gronie najlepszych w Europie. To jeden z symboli stolicy
Architektura
Zabytek ze Lwowa wśród najlepszych budynków świata. Przez lata stał opuszczony
Architektura
Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Architektura
Dom, który chroni przed kibicami. Słynny polski architekt projektuje w Niemczech