Jako podolog rozpoznaję zmiany patologiczne na stopach oraz planuję i przeprowadzam odpowiednie zabiegi w przypadku już istniejących dolegliwości i zmian. Stosuję i pomagam stosować pacjentom profilaktykę ogólną i indywidualną, staram się nauczyć jak dbać o stopy. Spotykam się z wieloma trudnymi przypadkami, pomagam uchronić chorego na cukrzycę przed stopą cukrzycową, informuję jakie obuwie należy nosić, jak prowadzić gimnastykę stóp. W razie konieczności kieruję do odpowiedniego lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty.

Problemy ze stopami są poważnym problemem związanym z naszym zdrowiem i komfortem. Wady stóp stanowią ponad 50% wad postawy! A przecież stopa spełnia rolę lokomocyjną, podporową, nośną i amortyzującą wstrząsy, to ona odbiera najwięcej bodźców zewnętrznych.

Dzisiejszy styl życia oraz technika (twarde podłoża, betony), długie godziny spędzone na stojąco lub siedząco, brak ruchu, nadwaga, nadmierna eksploatacja stóp poprzez uprawianie sportów wyczynowych, „nieludzkie buty”, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów, układu krążenia kończyn dolnych oraz ograniczanie aktywności ruchowej dzieci i młodzieży przyczyniają się do zniekształceń, dysfunkcji stóp, a następnie całej sylwetki człowieka.

Pamiętajmy: stopy pracują dla nas codziennie i niosą nas wszędzie! Wykonują ciężką pracę. Stopom należy poświęcić szczególnie dużo troski i uwagi, bo to platformy, które nas dźwigają nas przez całe życie.

""

sukces.rp.pl

Jak może nam pomóc podolog? Przede wszystkim, fachowo i prawidłowo opracowuje płytkę paznokciową, przeprowadza zabiegi i terapię: na wrastających paznokciach, grzybiczych, pourazowych, pogrubiałych, różnicuje i usuwa odciski, modzele (hiperkeratozy – tzn. nadmierne zrogowacenia naskórka), rozpadliny na pękających piętach, brodawki wirusowe. Wykonuje rekonstrukcję, odbudowę płytki paznokci. Wykonuje i dobiera ortezy, opatrunki dekompresyjne, które mają za zadanie ochronić, odciążyć miejsca na stopach narażone na uciski i tarcie.

Jeśli więc zwykły pedicure nie rozwiązuje waszych problemów, ale pojawiają się poważniejsze problemy ze stopami – to znak, że przyszła pora na fachową i kompleksową pomoc. Bez podologa daleko nie zajdziemy!