„Teatr przyszłości” na pustyni. Saudyjczycy pokazali wizjonerski projekt

W Arabii Saudyjskiej powstanie spektakularny teatr. Projekt stworzyła pracownia założona przez światowej sławy hiszpańskiego architekta, Ricardo Bofilla.

Publikacja: 29.12.2023 03:30

Utamo jest częścią wielkiego projektu Neom, który ma zmienić saudyjską gospodarkę.

Utamo jest częścią wielkiego projektu Neom, który ma zmienić saudyjską gospodarkę.

Foto: NEOM

Utamo to nazwa spektakularnej przestrzeni w Arabii Saudyjskiej, w której będą odbywać się różnego rodzaju przedstawienia, pokazy i inne wydarzenia artystyczne i kulturalne. Obiekt stanowi część gigantycznego przedsięwzięcia deweloperskiego Neom, w ramach którego powstaje również budzące wiele kontrowersji miasto o nazwie The Line.

Utamo: „teatr przyszłości” w Arabii Saudyjskiej

Saudyjczycy przygotowują kolejny, robiący piorunujące wrażenie obiekt, mający „ocieplić” wizerunek Arabii Saudyjskiej jako przyjaznego środowisku i turystom kraju, tętniącego życiem kulturalnym. Na ów wizerunek ma zapracować kolejna inwestycja o nazwie Utamo, którą jej twórcy określają jako „teatr przyszłości”.

Czytaj więcej

Oto najpiękniejsze domy w Polsce. Te projekty zdobyły prestiżowe nagrody

Autorami projektu Utamo są architekci z hiszpańskiej pracowni Ricardo Bofill Taller de Arquitectura. Jej założycielem jest nieżyjący już architekt Ricardo Bofill, autor takich słynnych obiektów jak osiedla La Muralla Roja i Xanadu w Katalonii. Siedzibą pracowni jest inny ikoniczny projekt Bofilla – La Fábrica, czyli zrewitalizowana fabryka znajdująca się w Barcelonie.

Utamo powstanie w górach niedaleko Zatoki Akaba – obiekt będzie się dosłownie wtapiać w strome zbocze. Do monumentalnej, 64-metrowej bramy teatru, zbudowanej z nieregularnych prostopadłościanów od strony morza będzie wiodła promenada, otoczona obszernym ogrodem.

Wejście do środka będzie się najpierw zwężać, aż w końcu wewnątrz obiektu oczom odwiedzających Utamo ukaże się gigantyczna przestrzeń, mogąca pomieścić ponad dwa i pół tysiąca widzów. Mają się tu odbywać koncerty, wystawy i przedstawienia, również z wykorzystaniem technologii immersji.

Na miejscu do dyspozycji odwiedzających będą funkcjonować również restauracje, nie zabraknie też przestrzeni VIP. „Jako teatr przyszłości łączący rzeczywistość i świat wirtualny, Utamo będzie miejscem wydarzeń, które na nowo zdefiniują standardy rozrywki” – opisują obiekt jego twórcy.

Neom: Arabia Saudyjska zabudowuje pustynię

Utamo to już ósmy projekt, który Saudyjczycy ujawnili jako część szeroko zakrojonego przedsięwzięcia o nazwie Neom. W ramach tej kosztującej 500 miliardów dolarów inwestycji ma powstać docelowo dziesięć kompleksów.

Na etapie budowy znajduje się The Line nad Morzem Czerwonym – bodaj najbardziej kontrowersyjny projekt deweloperski, jaki ogłoszono w ostatnim czasie. Krytycy wytykają jego twórcom łamanie praw człowieka, do którego ma dochodzić w trakcie trwającej właśnie budowy The Line.

Organizacja broniąca praw człowieka ALQST poinformowała w październiku ubiegłego roku, że trzech mieszkańców terenu, na którym powstaje The Line, skazano na śmierć. Ludzie ci mieli protestować przeciwko wysiedleniu ich społeczności z tego obszaru.

Wśród ogłoszonych dotychczas założeń znajdują się ultraluksusowe kompleksy wypoczynkowe o nazwach Siranna, Trojena, Epicon, Leyja i Sindalah. Mają powstać w górach, na pustyni oraz na wybrzeżu Morza Czerwonego.

Oprócz nich powstanie również heksagonalne miasto portowe Oxagon, mające odgrywać rolę ośrodka transportowego i centrum naukowo-badawczego. Niedawno ogłoszono też powstanie firmy Topian, w której naukowcy będą opracowywać nowe technologie produkcji żywności.

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie