„Porażka roku”: najgorsza atrakcja Londynu przyciąga tłumy

Marble Arch Mound to nazwa sztucznego wzgórza, które jeszcze przed jego otwarciem uznano za najgorszą atrakcję turystyczną Londynu. Jednak ostatnio obiekt przyciąga tłumy turystów. Londyńczycy chcą się przekonać, czy sztuczna góra w centrum miasta rzeczywiście jest tak fatalna, jak się o niej mówi.

Publikacja: 26.08.2021 10:53

Sztuczna góra Marble Arch Mound miała być punktem widokowym bogato porośniętym zielenią. Efekt końco

Sztuczna góra Marble Arch Mound miała być punktem widokowym bogato porośniętym zielenią. Efekt końcowy rozczarował wielu Londyńczyków.

Foto: Fot: Garry Knight from London, England/ Creative Commons Attribution 4.0

Zła sława wzgórza wywołała ogromne zainteresowanie mieszkańców Londynu i jego okolic. Tłumy ściągają do osobliwego obiektu przy Oxford Street w centrum Londynu, aby przekonać się, czy rzeczywiście wygląda tak źle, jak opisują to media.

Marble Arch Mound – sztuczna góra w Londynie

Dotarłszy na miejsce, zwiedzający mogą na własne oczy przekonać się, że sztuczny kopiec zdecydowanie nie wygląda na inwestycję, której koszty spęczniały jak dotąd do 6 milionów funtów.

Czytaj też: Oto najbardziej bajkowe muzeum w Europie. Jego wnętrza zachwycają

Wysoka na 25 metrów sztuczna góra Marble Arch Mound znajduje się w Westminsterze, jednej z centralnych gmin londyńskiej metropolii. Sąsiaduje z Marble Arch – zabytkowym marmurowym łukiem, od którego wziął swoją nazwę.

Autorami projektu są architekci z holenderskiej pracowni MVRDV, słynącej z niekonwencjonalnych i czasem kontrowersyjnych pomysłów. Przy tworzeniu wzgórza projektanci inspirowali się położonym nieopodal Hyde Parkiem.

Na szczyt kopca prowadzą schody, zaś z jednej strony obiekt ma on płaską ścianę z jasnego kamienia. Do wnętrza wzgórza można wejść i wjechać windą na jego szczyt, tam umieszczona jest wieża widokowa. W Marble Arch Mound znajduje się też kawiarnia i przestrzeń wystawowa.

"Marble Arch"

Marble Arch – w pobliżu tej historycznej budowli w Londynie stanęła sztuczna góra. Fot: Wei-Te Wong, Taipei City, Taiwan, Republic of China/Wikimedia Commons

sukces.rp.pl

To miało być malownicze, porośnięte bujną roślinnością wzgórze. Jako lokalna atrakcja tej części Londynu miało przyciągać ludzi do okolicznych punktów usługowych i sklepów, które w czasie pandemii dotknęły problemy finansowe spowodowane brakiem klientów.

Na odbudowę szkód finansowych rada gminy Westminster przeznaczyła 150 milionów funtów. Marble Arch Mound jest jedną z tymczasowych atrakcji, mających ponownie przyciągnąć turystów na londyński West End.

W maju 2021 roku władze Westminsteru ogłosiły, że wstęp na wzgórze będzie płatny, aby odzyskać przynajmniej część pieniędzy, które wydano na jego budowę. Wejściówki kosztowały od 4,5 do 8 funtów.

Kopiec od początku był obiektem kontrowersji. Włodarze Westminsteru nie skonsultowali planu z lokalną społecznością. Pomimo wielu protestów i krytycznych uwag obiekt otwarto 26 lipca 2021 roku.

Marble Arch Mound: atrakcja turystyczna Londynu

Zdjęcia kopca o uroku pozostawiającym wiele do życzenia rozeszły się po całym internecie. Porównywano go do krajobrazów ze starych gier komputerowych, przylgnął też do niego przydomek „wzgórza Teletubisiów”.

W westminsterskim magistracie posypały się głowy i rezygnacje. Na początku sierpnia 2021 roku ze stanowiska zrezygnował zawiadujący całym przedsięwzięciem Melvyn Caplan, wiceprzewodniczący rady gminy Westminster.

Pomysłodawcy projektu próbowali jakoś wybrnąć z kryzysu. Niedługo po otwarciu Marble Arch Mound zaoferowano dodatkowe darmowe bilety wszystkim zwiedzającym, którzy w pierwszym tygodniu od otwarcia obiektu kupili wejściówki z wyprzedzeniem. Tymczasowo zamknięto wzgórze, aby ponownie otworzyć je 9 sierpnia.

Do końca sierpnia 2021 roku wstęp na obiekt jest darmowy. Tłumy Londyńczyków zdecydowały się więc sprawdzić, jak naprawdę wygląda niesławny kopiec.

Największym problemem wzgórza wydaje się być jego uboga roślinność. Według zamysłu projektantów na korzyść obiektu ma pracować czas. Z kolei władze Westminsteru przyznały w oficjalnym oświadczeniu, że kopiec otwarto za wcześnie.

Zbliża się jesień i wygląda na to, że na rozkwit zieleni trzeba będzie poczekać do następnego lata, a jeszcze dłużej na solidne, duże drzewa widoczne na komputerowych wizualizacjach projektu.

Zła sława wzgórza wywołała ogromne zainteresowanie mieszkańców Londynu i jego okolic. Tłumy ściągają do osobliwego obiektu przy Oxford Street w centrum Londynu, aby przekonać się, czy rzeczywiście wygląda tak źle, jak opisują to media.

Marble Arch Mound – sztuczna góra w Londynie

Pozostało 92% artykułu
W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie