Pałac Buckingham, rezydencja brytyjskiej królowej w Londynie, w tym roku otworzy się na gości. Od lipca do września po raz pierwszy w historii będzie można na własną rękę zwiedzać ogrody przylegające do pałacu Buckingham. Nieco wcześniej, bo w maju, wystartują wycieczki z przewodnikiem.

Czytaj też: W centrum Londynu wyrośnie góra. To będzie nowa atrakcja turystyczna

Zorganizowane wycieczki pomogą poznać pałac lepiej niż piknik. Jak pisze Royal Collection Trust w komunikacie, w zabytkowych salach znajdują się „najlepsze angielskie i francuskie meble na świecie”, w ramach oprowadzania będzie można też zobaczyć letnią rezydencję czy ogród różany. Jednak wypełniony ponad tysiącem drzew ogród to dzieło sztuki samo w sobie, a jego historia sięga lat 20. XIX wieku, kiedy to król Jerzy IV Hanowerski zdecydował o tym, że Buckingham stanie się stałą rezydencją brytyjskich monarchów.

Pałacowe ogrody to obszerny kompleks, w którym znajdziemy m.in. platany zasadzone przez królową Wiktorię i księcia Alberta, Aleję Kasztanową czy jezioro z wyspą, na której znajdują się królewskie pasieki, z których pochodzi miód wręczany przez rodzinę królewską w ramach prezentu dla najważniejszych gości królowej. W pasiekach produkuje się ok. 200 słoików rocznie.  Rosnące w ogrodzie magnolie, azalie czy kamelie też pomogą sprawić, że piknik w pałacu będzie niezapomnianym przeżyciem.

Zainteresowanie wycieczkami i zwiedzaniem ogrodu było tak duże, że Royal Collection Trust na razie zawiesiło przyjmowanie rezerwacji, obiecując ich przywrócenie w najszybszym możliwym terminie. Dla tych, którzy nie planują w tym roku wizyty w brytyjskiej stolicy, pozostają wycieczki wirtualne, które będą transmitowane przez całe wakacje – zarówno z Pałacu Buckingham, jak i innych historycznych rezydencji monarchii – zamku w Windsorze i Pałacu Holyrood w Edynburgu.