Majorelle: magiczny ogród ocalony przez Yvesa Saint Laurenta

To przepiękne miejsce to obowiązkowy punkt wycieczek do Maroka – nie tylko dla fanów mody.

Publikacja: 12.02.2021 12:14

Majorelle: magiczny ogród ocalony przez Yvesa Saint Laurenta

Foto: Fot: Le Jardin Majorelle

Ogród Majorelle w Marrakeszu to jeden z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych ogrodów botanicznych świata, rozciągający się na prawie 9000 metrów kwadratowych powierzchni. Kompleks, stworzony przez Jardina Majorelle’a, francuskiego artystę zmarłego w 1962 roku, przez wiele lat popadał w ruinę. Jego obroną przed zakusami hotelarzy i deweloperów na początku lat 80. zajęli się projektant Yves Saint Laurent i jego partner, Pierre Berge.

Czytaj też: Najmodniejsza willa w Londynie. Tak mieszkał Tom Ford

Co oprócz samego ogrodu, w którym znajdziemy ponad 300 roślin, przyciąga turystów do tego miejsca? Przede wszystkim niedostępna dla publiczności od wewnątrz, ale bardzo fotogeniczna Villa Oasis, w której mieszkali poprzedni właściciele, labiryntowy ogród ze stawami pokrytymi liliami wodnymi, kawiarnia, a także muzeum, które narodziło się z fascynacji Saint Laurenta i Berge’a sztuką Berberów, rdzennej ludności Maroka.

W Majorelle znajdują się też dwa inne muzea, warte odwiedzenia – zwłaszcza dla fanów mody projektów samego Saint Laurenta. W kolekcji Islamskiego Muzeum Sztuki znajdują się tkaniny i ceramika, kolekcjonowane przez projektanta przez całe życie i stanowiące dla niego ważne źródło inspiracji. Drugie muzeum, dedykowane projektantowi, którego prochy po śmierci w 2008 roku rozrzucono w ogrodzie, wystartowało w 2017 roku.

Ogród Majorelle to dziś jedna z najpopularniejszych atrakcji w marokańskiej stolicy, odwiedzana przez 850 tysięcy osób rocznie. Mimo to Pierre Berge nie uniknął wieloletniego procesu z wnukiem drugiej żony Jardina Majorelle’a o prawo do nazwy. Dopiero w 2018 roku francuski sąd przyznał Berge’owi pełne prawa do jej dalszego wykorzystania, potwierdzając tym samym kluczową rolę Saint Laurenta i Berge’a w odkryciu dla świata magii tego miejsca.

W podróży
Warszawa wśród najlepszych w Europie miast na weekend. „Zaskakująco romantyczna”
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
W podróży
Najbardziej stresujące lotniska w Europie. Na liście dwa porty lotnicze z Polski
W podróży
Ranking „najsilniejszych” paszportów świata. W 2022 roku Polska rekordowo wysoko
W podróży
Polacy liderami w UE. Nikt nie pragnie podróży zagranicznych jak my
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
W podróży
Biznes klasa w samolotach coraz tańsza. Linie lotnicze zmieniają politykę
W podróży
Cisza i lepszy sen: ten hotel w Londynie nie ma okien