Praca artysty z Torunia na ogrodzeniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage

Geometryczne kształty nawiązujące do przyszłej bryły budynku ozdobiły jedną z części ogrodzenia placu budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. To praca Tomasza Cebo, toruńskiego artysty, wykonana na zamówienie firmy Erbud.

Publikacja: 04.03.2024 13:21

Obraz, mający ponad 65 m długości i 1,8 m wysokości, jest jednym z elementów ogrodzenia budowy, a je

Obraz, mający ponad 65 m długości i 1,8 m wysokości, jest jednym z elementów ogrodzenia budowy, a jednocześnie największym dziełem w karierze Tomasza Cebo.

Foto: Materiały prasowe

Obraz, mający ponad 65 m długości i 1,8 m wysokości, jest jednym z elementów ogrodzenia budowy, a jednocześnie największym dziełem w karierze Tomasza Cebo. Prezentuje siatkę geometrycznych kształtów, odzwierciedlających pierwszy etap imponującego projektu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, który nawiązuje swoją bryłą do kubizmu. Obraz można oglądać od północnej części placu budowy, czyli od strony CKK Jordanki. Pozostałą część ogrodzenia zdobią zdjęcia pracowników Grupy Erbud.

„Budynek będzie miał formę bliżej nieokreślonej bryły geometrycznej, kojarzącej się z kryształem. Mój projekt zawiera te połączone ze sobą figury w lekkim gradiencie. Zostawiam dowolność interpretacji; niektórzy mogą zobaczyć w nim ptaki, w innych miejscach twarze czy chmury. Ogrodzenie będzie się zmieniało przez cały rok. Do jego tworzenia zapraszać będziemy dzieci, młodzież czy seniorów, by udekorowali według swojego uznania i gustu tę instalację” – mówi Tomasz Cebo, toruński artysta.

Dzieło artysty z Torunia na ogrodzeniu budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage

Tomasz Cebo jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Został wyróżniony stypendium naukowym ASP oraz dwukrotnie stypendium marszałka województwa wielkopolskiego oraz stypendium prezydenta miasta Torunia. Przez 10 lat prowadził klub artystyczny „Enerde” w Toruniu; współtworzył projekt muzyczny Everyday Lincz. Artysta był też współtwórcą interdyscyplinarnego projektu Instytut B61.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage będzie nowoczesnym miejscem poświęconym sztuce filmowej oraz promocji kultury audiowizualnej. Pierwszy obiekt – studio filmowe – to początkowy etap całej inwestycji. Docelowo na Jordankach ma powstać wielofunkcyjny obiekt, który wraz ze wspomnianym Centrum Sztuki Współczesnej oraz Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki stworzy kulturalne serce Torunia. Autorem projektu jest uznana austriacka pracownia architektoniczna Baumschlager Eberle Lustenau, a generalnym wykonawcą – firma Erbud. Kontrakt na budowę pierwszego etapu opiewa na kwotę niemal 90 mln zł.

Tomasz Cebo.

Tomasz Cebo.

Materiały prasowe

„To dla nas wielki zaszczyt, że możemy realizować tak odważny i imponujący projekt w samym centrum miasta. Dawno nie było tak dużej inwestycji, która trwale zmieni oblicze Torunia. Od początku był to dla nas projekt wyjątkowy, dlatego też samo ogrodzenie, które będzie nam służyć prawie dwa lata, musiało zyskać odpowiednią oprawę. Stąd pomysł, by jedną z jego części oddać lokalnemu artyście, który w swoją instalację włączać będzie kolejne grupy mieszkańców. Jesteśmy budowlańcami, działamy zgodnie z planem, danymi, liczbami, projektami, ale akurat w tym wypadku daliśmy Tomkowi Cebo całkowicie wolną rękę. Mamy nadzieję, że jego projekt spodoba się mieszkańcom” – mówi Katarzyna Kozakiewicz, kierowniczka budowy.

To nie pierwsza współpraca Erbudu z Tomaszem Cebo – artysta ponad rok temu skonstruował kilkunastometrową instalację „Pajączek” podczas otwarcia fabryki MOD21 (start-up z obszaru budownictwa modułowego) w podtoruńskim Ostaszewie. Odwiedzający zapisywali na jej elementach hasła łączące się z „domem”, a co godzinę artysta freestyle’ował, odczytując wybrane z nich.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda