„Immersyjny dziadek do orzechów. Zimowy cud”. Premiera w Art Box Experience

17 listopada w Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina swoją premierę mieć będzie superprodukcja „Immersyjny dziadek do orzechów. Zimowy cud”. Widowisko zostanie zaprezentowane w pierwszej w Polsce i w tej części Europy galerii immersyjnej – Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina.

Publikacja: 16.11.2023 13:07

Premiera spektaklu „Immersyjny dziadek do orzechów. Zimowy cud” 17 listopada w warszawskim Art Box E

Premiera spektaklu „Immersyjny dziadek do orzechów. Zimowy cud” 17 listopada w warszawskim Art Box Experience.

Foto: Materiały prasowe

„Dziadek do orzechów” to jeden z najsłynniejszych baletów w historii. Widowisko stworzone na podstawie opowieści E.T.A. Hoffmanna, stało się jedną z najpopularniejszych świątecznych historii.

Od 17 listopada „Dziadka do orzechów” będzie można nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć w Warszawie. Nie będzie to zwyczajne przedstawienie, ale immersyjny spektakl angażujący zmysły. Premiera 17 listopada w warszawskim Art Box Experience w Fabryce Norblina.

„Immersyjny dziadek do orzechów. Zimowy cud” w Art Box Experience

„Dziadek do orzechów” opowiada historię siedmioletniej Klary, która podczas nocy bożonarodzeniowej znajduje pod choinką dziadka do orzechów. Ze wszystkich prezentów ten podoba jej się najbardziej, więc zabiera go do swojego domku dla latek. Dziewczynka zasypia i śni o Krainie Słodyczy, w której razem z Księciem, w którego zmienił się Dziadek, musi stawić czoła złowrogiemu Królowi Myszy.

Materiały prasowe

Opowiadanie autorstwa E.T.A Hoffmanna pierwszy raz ukazało się drukiem w Berlinie w 1816 roku. Na język francuski przetłumaczył je sam Aleksander Dumas, a historię rozsławił Piotr Czajkowski, który w 1892 roku stworzył na tej podstawie utwór baletowy.

Wersja „Dziadka do orzechów” przygotowana przez Art Box Experience może być dla wielu osób sporym zaskoczeniem. – Mam nadzieję, że immersyjna wersja tej klasycznej powieści świątecznej dostarczy najmłodszym i dorosłym, wielu wspaniałych wrażeń. Z tej okazji przygotowaliśmy - premierowo w ABE - zabawę technologiczną, która dzięki aplikacji na smartfona pozwala odwiedzającym na interakcje z projekcjami i poszukiwanie bohaterów opowiadania w świecie AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) – mówi Joanna Kowalkowska, prezes Zarządu Art Box Experience. W przestrzeni całej wystawy ukryliśmy punkty, które po zeskanowaniu smartfonem ożywią bohaterów. Można z nimi wejść w interakcję; nagrać filmik czy zrobić sobie zdjęcie. Dla chętnych dostępne będą kolorowanki, które również przeniosą użytkowników do AR – dodaje.

Materiały prasowe

Immersyjne widowisko to jednak nie wszystko. Organizatorzy przygotowali świąteczne atrakcje, które połączą pokolenia – już od 26 listopada Art Box zaprasza na warsztaty dla rodzin. Uczestnicząc w immersyjnym pokazie Dziadek do orzechów. Zimowy cud w Art Box Experience dowiemy się więcej o samym balecie i opowiadaniu, a także ich twórcach. Najmłodsi poznają podstawowe figury baletowe, a w części warsztatowej pod okiem edukatorek przygotują ozdoby choinkowe lub stworzą własnego dziadka do orzechów. Szczegółowy program warsztatów już niebawem będzie dostępny na stronie artboxexperience.com

Art Box Experience: pierwsza w Polsce galeria immersyjna

Art Box Experience to pierwsza w Polsce i w tej części Europy przestrzeń immersyjna, która dostarcza swojej publiczności niezapomnianej rozrywki na najwyższym światowym poziomie. Autorski projekt łączy najnowsze techniki animacji komputerowej i wrażeń dźwiękowych z bogatym systemem projekcji obrazu w technologii panoramy 360º, animacji 3D i 2D. Zamiast jedynie oglądać historię, zwiedzający staje się jej częścią, zanurza się w niej wszystkimi zmysłami. Po spektakularnych wystawach, takich jak Retro Warszawa czy Immersive Monet & Impressionists, które obejrzały dziesiątki tysięcy widzów, pora na prawdziwie świąteczną opowieść pełną cudów.

Za realizację projektu w Warszawie odpowiadają twórcy Art Box Experience, pierwszej w tej części Europy przestrzeni immersyjnej. Są nimi: Joanna Kowalkowska, absolwentka prestiżowej uczelni artystycznej Central Saint Martins w Londynie, projektantka i dyrektorka artystyczna wielu międzynarodowych projektów łączących ze sobą teatr, sztuki wizualne, design i nowe technologie; Mateusz Labuda, menedżer kultury, wcześniej wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Warszawy oraz Piotra Sikora, współzałożyciel Platige Image, producent filmów animowanych, cinematików do gier komputerowych oraz efektów specjalnych, nagrodzonych setkami nagród, w tym nominacjami do Oscara i brytyjskimi nagrodami BAFTA; do jego najbardziej rozpoznawalnych produkcji zaliczają się m.in. animacja krótkometrażowa Katedra, serial Wiedźmin dla Netfliksa, Wonder Woman dla DC Comics czy Melancholia i Antychryst Larsa von Triera).

„Dziadek do orzechów” to jeden z najsłynniejszych baletów w historii. Widowisko stworzone na podstawie opowieści E.T.A. Hoffmanna, stało się jedną z najpopularniejszych świątecznych historii.

Od 17 listopada „Dziadka do orzechów” będzie można nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć w Warszawie. Nie będzie to zwyczajne przedstawienie, ale immersyjny spektakl angażujący zmysły. Premiera 17 listopada w warszawskim Art Box Experience w Fabryce Norblina.

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata
Sztuka
Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”
Sztuka
Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję