Te dzieła sztuki wysłano w kosmos rakietą SpaceX

Tradycja „space artu” ma ponad 50 lat, a w najbliższym czasie kolejni artyści mają otrzymać szansę na tworzenie w przestrzeni kosmicznej.

Publikacja: 05.06.2020 11:29

Fot: Tristan Eaton/ Instagram

Fot: Tristan Eaton/ Instagram

Foto: Fot: Tristan Eaton/ Instagram

Tristan Eaton, streetartowy twórca i projektant z Los Angeles, dołączył do elitarnej grupy artystów, których dzieła trafiły na orbitę. Jego cykl „Human Kind” znalazł się na pokładzie statku Crew Dragon, który w sobotę wystartował z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie i po 20 godzinach bezpiecznie zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wiadomość dla kosmosu

Eaton znany jest przede wszystkim ze swoich wielowątkowych, obszernych murali i projektów zabawe. Był też autorem plakatów przygotowanych na kampanię prezydencką Baracka Obamy w 2008 roku.

„Human Kind” to cykl „niezniszczalnych obrazów” przygotowanych specjalnie na wspólną misję NASA i SpaceX. Do ich stworzenia Eaton wykorzystał złoto, mosiądz i aluminium. Każdy obraz jest dwustronny, by zgodnie ze słowami autora „reprezentował podwójne oblicze rodzaju ludzkiego, naszą przeszłość i przyszłość”. Obrazy nawiązują do przełomowych odkryć naukowych – widzimy na nich m.in  rodzinę szympansów, start rakiety Saturn V czy symboliczne przedstawienie rozszczepienia jądra atomowego.

Warhol, Rauschenberg i inni wielcy poprzednicy

Pomysł na zabranie w misję kosmiczną znanych dzieł nie jest nowy – od pierwszego obiektu „space artu” na Księżycu minęło ponad 50 lat. W 1969 roku za sprawą rzeźbiarza Frosta Myersa w module księżycowym misji Apollo 12 umieszczono niewielką ceramiczną płytkę z sześcioma reprodukcjami znanych twórców tego okresu- Andy’ego Warhola, Roberta Rauschenberga, Davida Novrosa, Johna Chamberlaina, Claesa Oldenburga i samego Myersa.

W kosmos wysyłano nie tylko dzieła sztuki, ale także artystów. Jeszcze przed misją Apollo 12, w 1965 roku, pierwszy obraz w kosmosie na pokładzie statku Woschod stworzył Aleksiej Leonow, radziecki astronauta i malarz. Do tej tradycji ma nawiązać Yusaku Maezawa, japoński miliarder i pierwsza osoba prywatna, która ma się wybrać w komercyjny lot rakietą SpaceX w 2023 roku. Założyciel serwisu Zozo.com zapowiedział, że w podróż zabierze 6 lub 8 artystów, którzy będą mogli tworzyć na pokładzie dzieła inspirowane lotem.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda