Muzeum Victorii i Alberta w Londynie przygotowało wirtualną wystawę poświęconą zmianom, które wprowadziła w życie mieszkańców Ziemi pandemia koronawirusa.

W najbliższych tygodniach pracownicy słynnego muzeum zaprezentują cykl tekstów, fotografii i filmów, prezentujących, jak świat zmienił się w ciągu zaledwie kilku tygodni i analizujących podobieństwa z okresami wcześniejszych globalnych kryzysów.

Antropologia codzienności

Cykl „Pandemics Objects” skupia się na przedmiotach codziennego użytku. Jak powiedział kurator Brendan Cormier w rozmowie z „The Guardian”, istnieje duże ryzyko, że kreatywność projektantów w czasie pandemii nie przyniesie żadnych realnych skutków, a ich pomysły staną się zaledwie ozdobą designerskich blogów.

Właśnie dlatego w centrum „Pandemics Objects” znalazło się poszukiwanie i odkrywanie nowych kontekstów dla prozaicznych przedmiotów, które znaliśmy już wcześniej. Jako pierwsze pod lupę wzięte zostały przygotowywane na własną rękę tabliczki z witryn sklepowych.

Talerze pod lupą

Za kolejne części odpowiadać będą doświadczeni kuratorzy, tacy jak Catherine Flood – współtwórczyni głośnej ubiegłorocznej wystawy „Food: Bigger Than The Plate”, skupiającej się na zmianach, jakie dokonały się w ostatnich latach w naszym podejściu do produkcji i konsumpcji żywności.

Tym razem Flood przyjrzy się żywnościowym trendom, które „zawdzięczamy” koronawirusowi – wzrostowi zainteresowania chlebem wypiekanym w domu czy drożdżom i mące jako towarom luksusowym  w czasach izolacji.

Inni kuratorzy zastanowią się nad gwałtownym wzrostem sprzedaży maszyn do szycia, przeanalizują także znaczenie innych symboli koronawirusa –  od papieru toaletowego po klamki.

Kolejne części pionierskiej wystawy można śledzić na stronie Muzeum Victorii i Alberta.