Słynne muzeum prezentuje wystawę o życiu w czasach pandemii

Klamki, maszyny do szycia, drożdże, mąka czy rolki papieru toaletowego – to przedmioty, które urastają do miana symboli czasów pandemii. Temu zjawisku chcą się przyjrzeć kuratorzy z V&A Museum.

Publikacja: 06.05.2020 13:05

Fot:  Julie Boganowicz/ Victoria & Albert Museum

Fot: Julie Boganowicz/ Victoria & Albert Museum

Foto: Fot: Julie Boganowicz/ Victoria & Albert Museum

Muzeum Victorii i Alberta w Londynie przygotowało wirtualną wystawę poświęconą zmianom, które wprowadziła w życie mieszkańców Ziemi pandemia koronawirusa.

W najbliższych tygodniach pracownicy słynnego muzeum zaprezentują cykl tekstów, fotografii i filmów, prezentujących, jak świat zmienił się w ciągu zaledwie kilku tygodni i analizujących podobieństwa z okresami wcześniejszych globalnych kryzysów.

Antropologia codzienności

Cykl „Pandemics Objects” skupia się na przedmiotach codziennego użytku. Jak powiedział kurator Brendan Cormier w rozmowie z „The Guardian”, istnieje duże ryzyko, że kreatywność projektantów w czasie pandemii nie przyniesie żadnych realnych skutków, a ich pomysły staną się zaledwie ozdobą designerskich blogów.

Właśnie dlatego w centrum „Pandemics Objects” znalazło się poszukiwanie i odkrywanie nowych kontekstów dla prozaicznych przedmiotów, które znaliśmy już wcześniej. Jako pierwsze pod lupę wzięte zostały przygotowywane na własną rękę tabliczki z witryn sklepowych.

Talerze pod lupą

Za kolejne części odpowiadać będą doświadczeni kuratorzy, tacy jak Catherine Flood – współtwórczyni głośnej ubiegłorocznej wystawy „Food: Bigger Than The Plate”, skupiającej się na zmianach, jakie dokonały się w ostatnich latach w naszym podejściu do produkcji i konsumpcji żywności.

Tym razem Flood przyjrzy się żywnościowym trendom, które „zawdzięczamy” koronawirusowi – wzrostowi zainteresowania chlebem wypiekanym w domu czy drożdżom i mące jako towarom luksusowym  w czasach izolacji.

Inni kuratorzy zastanowią się nad gwałtownym wzrostem sprzedaży maszyn do szycia, przeanalizują także znaczenie innych symboli koronawirusa –  od papieru toaletowego po klamki.

Kolejne części pionierskiej wystawy można śledzić na stronie Muzeum Victorii i Alberta. 

Świat po pandemii
Raport: 4. falę pandemii najlepiej spędzić w Europie – ale nie w Polsce
Świat po pandemii
Tak zmienią się hotelowe śniadania po pandemii
Świat po pandemii
Po pandemii dresy szyją nawet słynni londyńscy krawcy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Świat po pandemii
Znika biurowy dress code: odtąd ma być wygodnie
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska