Ok. 50 warsztatów, kursów i innych „doświadczeń”, organizowanych przez gospodarzy z ponad 30 krajów udostępnia platforma Airbnb w ramach swojej usługi Airbnb Experiences, odświeżonej na czas pandemii koronawirusa.

Jej twórcy zakładają, że w kolejnych tygodniach użytkownicy będą mogli skorzystać z setek kolejnych atrakcji przygotowanych z myślą o osobach, które tęsknią za podróżowaniem.

Wycieczka do Czarnobyla i włoski makaron

Stworzona w 2016 roku usługa, w zamyśle mająca przekształcić Airbnb z aplikacji do krótkoterminowego wynajmu w biuro podróży  z prawdziwego zdarzenia, została zawieszona po wybuchu pandemii. Jej powrót w cyfrowej formie ma ułatwić osobom wynajmującym domy i mieszkania zarabianie w czasie gdy ich zyski z wynajmu spadły niemal do zera.

Wśród kursów znajdziemy m.in. zwiedzanie Czarnobyla z członkami fundacji Clean Futures, pozwalające przyjrzeć się życiu psów w strefie wykluczenia; kursy astrologii i parzenia kawy, naukę gotowania włoskiego makaronu, rysunku i magii, a także domowe koncerty z Islandii, Holandii czy Stanów Zjednoczonych. Ceny zaczynają się już od 14 zł za godzinę.

„Doświadczenia” w pakiecie antykryzysowym

Nowe atrakcje online to kolejny pomysł Airbnb na choćby częściowy powrót do normalności po ostatnim miesiącu, tragicznym dla branży turystycznej. Początkowo reakcja firmy na pandemię spotkała się z krytyką ze strony gości, którzy nie mogli spodziewać się pełnego zwrotu środków za rezerwację (o ile nie wybierali się do Chin, Korei Południowej lub niektórych regionów Włoch).

Po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii, Aibnb rozszerzyło na kolejne kraje swoją politykę zwrotu wpłaconych pieniędzy klientom bez pobierania od nich prowizji. To posunięcie sprawiło jednak, że gospodarze zaczęli się czuć niepewnie.

Firma stworzyła więc dla nich fundusz, z którego do wynajmujących trafi 250 milionów dolarów. Miliardowe wsparcie zaoferowały też firmy i fundusze inwestycyjne, jak Silver Lake i Sixth Street Partners.