– Gdyby nie architektura, pewnie zostałbym muzykiem. Przed laty zdecydowałem jednak inaczej – mawia. Tomasz Konior, główny architekt katowickiej pracowni Konior Studio i autor projektu budynku NOSRP w Katowicach, stworzył obiekt, który dla muzyków i miłośników muzyki stał się miejscem niemal kultowym. Uniwersalność tej sali stała się legendarna: w NOSPR-ze odbywają się koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, ale też – gwiazd muzyki pop.
Wszyscy zwracają uwagę na niezwykłą akustykęw sali. Dzięki temu każdy słuchacz czy słuchaczka, niezależnie od tego, gdzie siedzi, może cieszyć się muzyką w takim samym stopniu. Jak powstawał projekt NOSPR? I w jaki sposób budynek projektu pracowni Tomasza Koniora zmienił Katowice – miasto, które do niedawna miało opinię zaniedbanego, a dzisiaj uznawane jest za jedno z najciekawszych w Polsce?
Tomasz Konior: NOSPR to uosobienie miejskości
Mam dwie pasje. Jedną jest miasto, drugą – muzyka. Chciałem, by siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach była miejscem stworzonym z myślą o muzyce, ale ściśle powiązanym z miastem. By stała się wręcz uosobieniem tego, czym jest „miejskość”. Mam nadzieję, że to się udało.
Słowo „spotkanie” najlepiej definiuje NOSPR. Tu spotykają się muzycy, a także melomani. Koncert jest zaś kwintesencją spotkania. To, co powstało, było konsekwencją tej myśli.
Czytaj więcej
To będzie wielka gratka dla miłośników wielkiej sztuki. W Madrycie rusza wyjątkowa wystawa grafik Pabla Picassa. Wydarzenie wzbudzi wielkie zainteresowanie także dlatego, że będzie je można obejrzeć całkowicie za darmo.