Kto najbardziej chce pracować zdalnie? Wyniki tego badania zaskoczą pracowników

Praca zdalna w wielu firmach stała się kością niezgody. Część przełożonych domaga się pełnego powrotu pracowników do biur, część pozwala na pracę hybrydową. Kto najbardziej chciałby pracować z domu? Badanie przeprowadzone w 3 tysiącach amerykańskich firm przynosi zaskakujący wniosek.

Publikacja: 16.02.2024 15:19

„To, jak menedżerowie woleliby pracować, może różnić się od tego, jak chcą pracować ze swoimi podwła

„To, jak menedżerowie woleliby pracować, może różnić się od tego, jak chcą pracować ze swoimi podwładnymi, ponieważ zarządzanie rozproszonym zespołem jest naprawdę trudne” – twierdzą autorzy badania.

Foto: Rodeo Project Management Software Unsplash

Choć jeszcze kilka lat temu praca z domu nie była czymś naturalnym i budziła wiele kontrowersji, to pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła sytuację. Zdalna i hybrydowa forma pracy zyskała po niej na znaczeniu, a wiele firm zaczęło traktować ją nie jako coś wyjątkowego, lecz jako standard.

Wraz z czasem i stabilizacją trudnej sytuacji związanej z pandemią, niemało firm zaczęło jednak deklarować, że chciałaby przywrócić pełną pracę stacjonarną z biura. W wielu przypadkach takie zapędy ograniczał jednak opór pracowników, którzy przyzwyczajeni do pracy z domu, ani myśleli o powrocie do biura. Przełożeni tymczasem naciskają na pracowników, by wrócili do pracy z biura w pełnym wymiarze godzin.

Spór dotyczy nie tylko Polski, w wielu krajach trwa taka nietypowa konfrontacja pracodawców z pracownikami. Komu najbardziej zależy na tym, by pracować z domu?

Praca zdalna czy z biura? Szefowie 

Choć wiele wcześniejszych badań wskazywało, że to raczej osoby zajmujące wyższe stanowiska są najbardziej zagorzałymi zwolennikami powrotu do biur, to najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę Checkr wskazuje, że sytuacja może nie być aż tak czytelna i jasna.

Czytaj więcej

Wypalona generacja Z: dwudziestolatkowie są zmęczeni i chcą zmienić pracę

Jak informuje serwis CNBC, który omawia wspomniane badanie, podczas gdy aż 68 procent szefów – grupa obejmująca menedżerów średniego szczebla, kadrę kierowniczą i właścicieli firm – w 2024 roku chciałoby pozostać przy pracy zdalnej, wśród pracowników odsetek chętnych, by pracować z domu jest znacznie niższy i wynosi jedynie 48 procent.

Autorzy badania zaznaczają jednocześnie, że nadal trudno jest jednak wyciągnąć ostateczne wnioski na temat preferencji pracowników i szefów w zakresie pracy zdalnej. W badaniu Future Forum z lutego 2023 roku wynikało, że ponad 80 proc. kadry kierowniczej pragnęło elastyczności w miejscu pracy, w tym większość – bo 56 proc. – z tych osób preferowało pracę w biurze na pełny etat. Raport McKinsey z lipca 2023 roku wykazał zaś, że jedna trzecia pracowników zarabiających ponad 150 tys. dolarów rzuciłaby pracę, gdyby musiała wrócić do biura na pełny etat.

„Pracownicy są podzieleni w sprawie powrotu do biura. Chociaż praca hybrydowa stała się najbardziej rozpowszechnioną i preferowaną formą zatrudnienia wśród pracowników, praca zdalna nadal cieszy się dużym zainteresowaniem” – komentuje badania serwis CNBC. „Rozdźwięk między prawdziwymi odczuciami menedżerów co do elastyczności pracy, a tym czego wymagają oni od swoich pracowników, wynika z zachęt finansowych i presji przełożonych”. 

Praca zdalna dla wielu firm jest nieopłacalna

Jak zaznaczono w raporcie z badania, mimo podejścia do pracy zdalnej, osoby na wyższych stanowiskach biorą pod uwagę, że kiedy biuro działa, a pracownicy pracują zdalnie, firma traci pieniądze. Koszty powierzchni biurowej bywają jednym z głównych czynników wpływających na decyzje kadry kierowniczej o wprowadzeniu bardziej rygorystycznych wymogów, jeśli chodzi o pracę zdalną. „Było tak nawet jeśli oni sami woleli pracować z domu” – zauważa w rozmowie z CNBC Kathy Kacher, konsultantka doradzająca kadrze kierowniczej przedsiębiorstw w zakresie planów powrotu do biura. „Jeszcze dziewięć miesięcy temu firmy były skłonne przeznaczyć te koszty na rekrutację i zatrzymanie swoich pracowników, biorąc pod uwagę ograniczony rynek pracy. Ale teraz niektóre firmy tracą cierpliwość i chcą odzyskać inwestycje. Wielu moich klientów dysponuje dużymi nieruchomościami, a widok pustych, drogich budynków biurowych napawa kadrę kierowniczą dużym niepokojem” – podkreśla.

Czytaj więcej

Generacja Z marnuje w pracy średnio 1 dzień w tygodniu. Pracodawcy mają problem

Podczas gdy po pandemii niektóre firmy zdecydowały się na zmniejszenie swoich biur lub całkowite zerwanie umów najmu, inne wciąż wstrzymują się z podjęciem takiej decyzji lub nie mogą sobie na to pozwolić. „Przed pandemią wiele firm podpisywało umowy najmu na 10–15 lat, spodziewając się wzrostu zatrudnienia, a tu nagle to się zmieniło. Niektórzy zainwestowali tysiące dolarów w przeprojektowanie biura, aby zwabić pracowników. Zrobili to tylko po to, by biurka stały puste” – czytamy. 

Praca zdalna: kto chce pracować z domu? Szefowie czy pracownicy?

Co jest niemniej istotne, wielu szefom nadal trudniej jest zarządzać swoimi pracownikami gdy nie ma ich w biurze. Nawet jeśli więc sami wolą pracować z domu, często się na to nie decydują i wymagają od podwładnych, by także wrócili do pracy z biura. „To, jak menedżerowie woleliby pracować, może różnić się od tego, jak chcą pracować ze swoimi podwładnymi, ponieważ zarządzanie rozproszonym zespołem jest naprawdę trudne” – czytamy. „To nowy, stale ewoluujący krajobraz, w którym niewielu menedżerów ma doświadczenie” – dodano. 

W ramach badania zapytano osoby będące w kadrze kierowniczej, czy wolałyby one częściej pracować w biurze, gdyż łatwiej im jest osobiście nadzorować pracę ich pracowników. 70 proc. badanych na to pytanie odpowiedziała twierdząco.

Co więcej, raport Resume Builder z sierpnia 2023 roku wskazuje, że „zdecydowana większość” liderów biznesowych twierdzi, iż od powrotu do biura zauważyła poprawę przychodów, a także produktywność swoich pracowników. To także nie jest argumentem za wprowadzeniem pracy zdalnej na stałe. Wniosek jest więc taki, że choć niektórzy szefowie faktycznie wolą pracować zdalnie, to dostosowanie się do zdalnego stylu zarządzania jest dla nich na tyle trudnym wyzwaniem, że mimo osobistych preferencji, wolą pozostać przy pracy z biura. 

Styl życia
Czołowa europejska analityczka trendów zapowiada: idzie zmiana w świecie mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl życia
Polska stacja na Antarktydzie szuka ludzi do pracy. Potrzebni nie tylko naukowcy
Styl życia
Pinterest zapowiada trendy na 2024 rok: nostalgia, jazz i styl „na emeryta”
Materiał promocyjny
Mokate: polska firma rodzinna o międzynarodowym zasięgu. Rozmowa o biznesie i szachach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał promocyjny
Justyna Ciępka: Różne perspektywy dają najlepsze rozwiązania