Respondenci usłyszeli pytanie „Na ile zgadza lub nie zgadza się Pan/Pani z następującym zdaniem: 'Nie wyobrażam sobie wejścia Ukrainy do UE i NATO, zanim ta nie rozliczy się z przeszłością, czyli ze zbrodnią wołyńską'?”.
Z tak sformułowanym stwierdzeniem zgadza się 59,5 proc. badanych (36,4 - „zdecydowanie się zgadzam”, 23,1 - „raczej się zgadzam”). Przeciwnego zdania jest zaś 24,9 proc. uczestników badania (16,0 - „raczej się nie zgadzam”, 8,9 - „zdecydowanie się nie zgadzam”).
15,6 proc. ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat i wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Odpowiedzi silnie uzależnione od preferencji politycznych
Analiza wyników według preferencji politycznych respondentów pokazuje znaczące różnice między elektoratami. Wyborcy partii obecnej koalicji rządzącej, w skład której wchodzą Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Polska 2050, najliczniej sprzeciwiają się blokowaniu wejścia Ukrainy do UE i NATO do czasu wyjaśnienia rzezi wołyńskiej. 36 proc. ankietowanych z tej grupy nie popiera opinii, o którą pytano – 22 proc. z nich wskazało odpowiedź "raczej nie", a 14 proc. "zdecydowanie nie".
Czytaj więcej
"Czy warunkiem wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej powinna być zgoda na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.