Jak zmniejszyć liczbę pijanych kierowców? Włochy wprowadzają darmową usługę

Włoski minister infrastruktury i transportu idzie na wojnę z pijanymi kierowcami. Aby powstrzymać Włochów przed wsiadaniem do samochodu po alkoholu, proponuje: wprowadźmy taksówki, które za darmo będą odwozić nietrzeźwych do domu.

Publikacja: 07.08.2023 12:45

Włoski minister infrastruktury i transportu proponuje wprowadzenie darmowych taksówek, które odwiozą

Włoski minister infrastruktury i transportu proponuje wprowadzenie darmowych taksówek, które odwiozą nietrzeźwych kierowców do domu.

Foto: Andrea Ferrario

Matteo Salvini, włoski Minister Infrastruktury i Transportu, ogłosił nowy strategię walki z nietrzeźwymi kierowcami. Aby ich przed tym powstrzymać, Salvini proponuje, by zafundować im darmowy przejazd taksówką do domu. Pilotażowy projekt już ruszył.

Darmowe taksówki: włoski sposób na pijanych kierowców?

Sezon letni sprzyja spotkaniom towarzyskim, co niekiedy oznacza podejmowanie nieodpowiedzialnych decyzji pod wpływem alkoholu. Chodzi przede wszystkim o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

We Włoszech takie sytuacje nie należą do rzadkości. Mieszkańcy tego kraju mają wyjątkowo liberalne podejście do tematu zasiadania za kółkiem po piwie, winie czy aperitivo. W gronie pijanych kierowców największą część stanowią młodzi ludzie. 

Czytaj więcej

Pracowitość staje się niemodna? Generacja Z woli nowy trend: „pracę dla lenia”

Jak wynika z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu cytującego dane włoskiej policji, w prawie 9 procentach kolizji, w których ucierpieli ludzie, brał udział co najmniej jeden kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu. Mowa więc o prawie pięciu tysiącach tego rodzaju wypadków rocznie.

Włoski Minister Infrastruktury i Transportu Matteo Salvini postanowił stawić czoło temu zjawisku, które każdego roku zbiera we Włoszech śmiertelne żniwo. Na swoim oficjalnym koncie na platformie X (czyli na dawnym Twitterze) Salvini poinformował, że po serii rozmów ze współpracownikami, a także obywatelami Włoch, udało się wypracować pilotażowy projekt, mający na celu powstrzymanie pewnych siebie imprezowiczów przed podjęciem decyzji, która może okazać się najgorszą w ich życiu.

Mechanizm jest prosty. Każdy imprezowicz wychodzący z dyskotek biorących udział w projekcie, który będzie chciał wsiąść do samochodu, zostanie przebadany alkomatem na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli poziom przekroczy legalny limit, pracownik klubu zamówi taksówkę, która odwiezie do domu nietrzeźwego, a także tych, których zamierzał podwieźć swoim samochodem. Usługa ma być darmowa.

Pilotażowy projekt ruszył w sobotę 5 sierpnia i potrwa do połowy września. Bierze w nim udział sześć klubów i dyskotek rozsianych po całym kraju, między innymi w Wenecji, Mantui, Pavii, Urbino i Gallipoli. Po zakończeniu pilotażu nastąpi jego ocena. Od wyniku eksperymentu zależy, czy program zostanie wdrożony w większej liczbie miast.

Sposób na pijanych kierowców? „Nie tylko mandaty i przepisy”

W swoim poście na Twitterze/X Matteo Salvini poinformował, że pomysł narodził się w trakcie rozmów z influencerami i twórcami internetowymi, które odbyły się w kierowanym przez niego ministerstwie. Projekt, na który wstępnie przeznaczono 60 tysięcy euro, sfinansuje włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu.

Salvini podkreślił, że pijani kierowcy nie znikną jedynie dzięki mandatom i przepisom. „Aby powstrzymać masakry, w ramach prewencji musimy zaangażować wszystkich” – napisał w swoim poście minister. Jak informują włoskie media, projekt otrzymał poparcie szeregu stowarzyszeń właścicieli włoskich klubów i dyskotek.

Pomysł ministra Salviniego ma też oponentów. Twierdzą oni, że oferowanie darmowych taksówek pijanym imprezowiczom promuje nadużywanie alkoholu. Inni są przeciwni temu, aby ich podatki przeznaczano na tego rodzaju inicjatywy.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem