Najspokojniejsze kraje na świecie: Polska zaliczyła mocny zjazd w tym rankingu

Z najnowszej edycji badania Global Peace Index wynika, że Polska należy do grona najspokojniejszych krajów na świecie. Mimo to jest u nas znacznie gorzej niż rok temu – twierdzą autorzy raportu.

Publikacja: 05.07.2023 10:21

Polska w rankingu Global Peace Index zajmuje 29. miejsce.

Polska w rankingu Global Peace Index zajmuje 29. miejsce.

Foto: Marjan Blan

The Institute for Economic and Peace — międzynarodowy instytut badawczo-doradczy z siedzibą w Sydney — opublikował swój kolejny doroczny raport podsumowujący poziom spokoju i bezpieczeństwa w krajach z całego świata.

Wyniki badań zawarte w najnowszym raporcie pod tytułem „Global Peace Index 2023” pokazują, że Polska wciąż jest w czołówce najspokojniejszych państw świata, ale sytuacja w naszym kraju zaczyna się zmieniać.

Najspokojniejsze kraje na świecie: duży spadek Polski

Autorzy raportu „Global Peace Index” analizują prawie 100 procent populacji ludzkiej na całym świecie. Pod uwagę bierze się 23 wymierne wskaźniki. Ranking powstaje na podstawie oceny sytuacji w poszczególnych krajach w trzech obszarach: bezpieczeństwa społecznego, zaangażowania kraju w lokalny lub międzynarodowy konflikt oraz stopnia militaryzacji.

Czytaj więcej

Raport Gallupa: Polacy żyją bez smutku i złości. Jesteśmy w światowej czołówce

Pod uwagę bierze się takie kryteria jak wydatki na zbrojenia w stosunku do PKB kraju, liczba osadzonych na 100 tysięcy mieszkańców, prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych protestów ulicznych, niestabilność polityczną, liczba uchodźców w stosunku do całości populacji czy rola i poziom zaangażowania w międzynarodowe konflikty. 

W liczącym 163 kraje rankingu Polska znalazła się na 29. miejscu, spadając aż o sześć pozycji w dół w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Autorzy raportu zauważają, że w naszym kraju jest teraz najmniej spokojnie od 15 lat. Polska zaliczyła też największe ze wszystkich krajów Europy spadki we wszystkich trzech wspomnianych wyżej obszarach.

Jeżeli chodzi o ranking europejski, to Polska zajmuje 20. pozycję na 36 krajów Starego Kontynentu. Wyprzedzamy takie państwa jak Hiszpania, Włochy, Litwa, Wielka Brytania, Grecja, a także kraje bałkańskie.

W czołowej europejskiej dziesiątce znalazły się Islandia, Dania, Irlandia, Austria, Portugalia, Słowenia, Szwajcaria, Czechy, Finlandia i Chorwacja. Na kolejnych pozycjach wyprzedzających Polskę uplasowały się: Niemcy, Holandia, Węgry, Belgia, Norwegia, Estonia, Słowacja, Łotwa i Szwecja.

Grono krajów, których mieszkańcy mogą w największym stopniu cieszyć się spokojnym życiem na co dzień, z roku na rok pozostaje dość niezmienne. Znalazły się w nim Islandia, Dania, Irlandia, Nowa Zelandia, Austria, Singapur, Portugalia, Słowenia, Japonia, Szwajcaria, a także Kanada, Czechy, Finlandia i Chorwacja.

Europa pozostaje najspokojniejszym kontynentem na świecie. Siedem z grona dziesięciu krajów ze światowej czołówki znajduje się właśnie na Starym Kontynencie.

Dlaczego Polska spadła w rankingu najspokojniejszych krajów na świecie?

Polska zaliczyła największy w Europie wzrost zaangażowania w konflikt — aż o 14,4 procent. Autorzy raportu uzasadniają to oczywiście wybuchem wojny w Ukrainie, który wpłynął na diametralną zmianę relacji Polski (a także pozostałych krajów Wspólnoty) z Rosją.

Badacze zauważają przy tym, że Polska od początku była jednym z czołowych krajów optujących za zdecydowaną polityką wobec Rosji. Była też jednym z pierwszych krajów Europy, którym Rosja odcięła dopływ gazu, co wywołało kryzys ekonomiczny.

Wracając do perspektywy globalnej, oprócz Ukrainy wzrost różnego rodzaju konfliktów zanotowały: Etiopia, Myanmar, Izrael i RPA. W międzynarodowe konflikty zaangażowało się już 91 krajów (w 2008 roku było ich 58). Sytuacja ta spowodowała wzrost strat ekonomicznych na poziomie 17 procent do wartości 17,5 tryliona dolarów, czyli 13 procent globalnego PKB.

W ciągu ostatniego roku w ogonie tegorocznego zestawienia zmieniło się niewiele. Najbardziej niespokojnymi krajami na świecie pozostają: Republika Środkowoafrykańska, Mali, Irak, Sudan, Somalia, Ukraina, Rosja, Demokratyczna Republika Konga, Sudan Południowy, Syria, Jemen i Afganistan na ostatnim, 163. miejscu.

The Institute for Economic and Peace — międzynarodowy instytut badawczo-doradczy z siedzibą w Sydney — opublikował swój kolejny doroczny raport podsumowujący poziom spokoju i bezpieczeństwa w krajach z całego świata.

Wyniki badań zawarte w najnowszym raporcie pod tytułem „Global Peace Index 2023” pokazują, że Polska wciąż jest w czołówce najspokojniejszych państw świata, ale sytuacja w naszym kraju zaczyna się zmieniać.

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze