Powstanie muzeum agresji rosyjskiej. Ukraińcy zbierają już eksponaty w ruinach

Po protestach z 2014 roku Ukraińcy stworzyli Muzeum Majdanu, dokumentujące codzienność Rewolucji Godności. Teraz przygotowują się do stworzenia wystawy, która pokaże rzeczywistość wojny w ukraińskich miastach. Rozpoczęło się już zbieranie eksponatów.

Publikacja: 20.05.2022 11:56

Zniszczony przez Rosjan budynek mieszkalny w Borodziance pod Kijowem.

Zniszczony przez Rosjan budynek mieszkalny w Borodziance pod Kijowem.

Foto: Kyivcity.gov.ua, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Słynny ceramiczny kogut–dzbanek ocalały z ostrzału rakietowego bloku mieszkalnego w Borodziance. Stroje dziecięce ze zbombardowanego przedszkola na przedmieściach Kijowa. Przedmioty należące do ofiar zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w Buczy. Ukraińscy muzealnicy zbierają przedmioty, które będą stanowić przyszłą ekspozycję pokazującą historię wojny w Ukrainie.

Muzeum wojny w Ukrainie

Po ucieczce Wiktora Janukowycza i zwycięstwie protestujących, w Ukrainie powstało muzeum Majdanu. To ogromny zbiór kilku tysięcy przedmiotów dokumentujących codzienność wielomiesięcznej walkę Ukraińców z prorosyjskim reżimem Janukowycza podczas Rewolucji Godności z 2013 i 2014 roku.

Ukraińscy kuratorzy już w trakcie protestów na kijowskim Majdanie Niezależności, zbierali pozornie przypadkowe i nieznaczące przedmioty, które ich zdaniem mogły pozwolić zrozumiec przyszłym pokoleniom, w jaki sposób Ukraińcy walczyli na ulicach o niezależność kraju i o swoją tożsamość narodową.

W zbiorach są między innymi kaski noszone przez protestujących, tarcze policyjne, którymi chronili się oni przed ostrzałem sił specjalnych 20 lutego 2014 roku, a nawet butelki, z których przygotowywano koktajle Mołotowa.

Po agresji Rosji na Ukrainę zbiory Muzeum Majdanu znalazły się w zagrożeniu. Ukraińcy obawiali się, że muzeum może zostać zdobyte przez Rosjan i zniszczone, ale także – że kolekcja może paść ofiarą ostrzału rakietowego czy artyleryjskiego. Dlatego kolekcja została ukryte i do tej pory – jak informuje pracownik muzeum, Ihor Poszywajło, w rozmowie z „Guardianem” – znajdują się w bezpiecznym miejscu, w którym nie grozi im zniszczenie.

Czytaj więcej

Fotograf od początku wojny robi zdjęcia Moskwy. Pokazuje, jak zmieniła się Rosja

W rozmowie z „Guardianem” Poszywajło przyznał też, że obecnie kuratorzy Muzeum Majdanu zbierają przedmioty, które w przyszłości stworzą osobną wystawę poświęconą agresji Rosji na Ukrainę. „Ta wojna to kontynuacja Majdanu” – mówi. „Nie skupiamy się na wymiarze wojskowym, tym zajmują się inne instytucje. Staramy się zbierać przedmioty, które są symbolem terroru i ukraińskiego oporu”.

Zdjęcie, które stało się symbolem wojny – ocalała po rosyjskim ostrzale szafka kuchenna, a na niej –

Zdjęcie, które stało się symbolem wojny – ocalała po rosyjskim ostrzale szafka kuchenna, a na niej – nietknięty ceramiczny dzbanek w kształcie koguta.

Maidan Museum

Jednym z takich przedmiotów jest słynny już ceramiczny kogut–dzbanek, który ocalał podczas ostrzału budynku mieszkalnego w Borodziance. Kogut przetrwał nietknięty na wiszącej szafce kuchennej, która pozostała po zawaleniu się części budynku. Zdjęcie ceramicznego koguta na szafce obiegło świat stając się jednym z symboli agresji rosyjskiej na Ukrainie. 

Teraz kogut jest już w rękach ukraińskich muzealników. Tradycyjne ukraińskie dzbanki w kształcie koguta stały się zresztą niezwykle popularne – podczas pobytu w Kijowie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał takie dzbanek od Ukrainki, którą spotkał podczas spaceru ulicami Kijowa wraz z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.  

Ukraińscy kuratorzy z Muzeum Majdanu przyznają, że w miastach na północ od Kijowa, wyzwolonych przez wojska ukraińskie na początku kwietnia, zebrali bardzo wiele przedmiotów. To przede wszystkim zwykłe przedmioty codziennego użytku, uszkodzone podczas walk lub jakimś cudem ocalałe. Są wśród nich między innymi białe flagi i wstążki, które Ukraińcy przytwierdzali do samochodów, próbując wydostać się z miasteczek oblężonych przez wojska rosyjskie, także w Buczy, w której Rosjanie dopuścili się zbrodni wojennych. Wiele z wraków samochodów, z których zdjęto białe flagi, miało ślady po kulach.

Słynny ceramiczny kogut–dzbanek ocalały z ostrzału rakietowego bloku mieszkalnego w Borodziance. Stroje dziecięce ze zbombardowanego przedszkola na przedmieściach Kijowa. Przedmioty należące do ofiar zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w Buczy. Ukraińscy muzealnicy zbierają przedmioty, które będą stanowić przyszłą ekspozycję pokazującą historię wojny w Ukrainie.

Muzeum wojny w Ukrainie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?