Wojenne przemówienia Zełenskiego wydano w formie książki. Wkrótce polska wersja

Do sprzedaży trafiła książka, która ma szansę stać się bestsellerem. To zbiór przemówień wojennych prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Publikacja: 05.05.2022 11:13

Wołodymyr Zełenski w czasie przemówienia w ukraińskim parlamencie.

Wołodymyr Zełenski w czasie przemówienia w ukraińskim parlamencie.

Foto: Biuro prezydenta Ukrainy, CC0, Wikimedia Commons

Wydawcą książki pod tytułem „Przemówienia wojenne. Część I: luty-marzec 2022” jest niemiecko-holenderskie wydawnictwo LM Verlag. Całkowity dochód ze sprzedaży książek trafi na konto ukraińskiego Czerwonego Krzyża.

„Przemówienia wojenne. Część I: luty-marzec 2022” – książka z przemówieniami Wołodymyra Zełenskiego

Jeszcze na początku lutego tego roku Wołodymyr Zełenski był niezbyt znanym prezydentem kraju na peryferiach Europy. Wszystko zmieniło się 24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, rozpoczynając inwazję na ten kraj.

Akcja wojskowa miała być błyskawiczna, a Ukraińcy miali się szybko poddać. Stało się inaczej – także dzięki temu, że prezydent Zełenski od pierwszego dnia wojny przemawiał do Ukraińców, podtrzymując ich na duchu, wzywając do oporu przeciw agresorowi i demonstrując wolę walki. Po chaosie pierwszych dni wojny regularne wystąpienia ukraińskiego prezydenta stały się symbolem toczącej się wojny, a słowa które wypowiadał, rezonowały na całym świecie i pomagały budować poparcie dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Te oliwkowe bluzy zna cały świat. Zełenski rozsławił ukraińską markę ubrań

Zełenski, w przeszłości aktor, wykorzystał swoje umiejętności budując swój przekaz do słuchaczy, ale ważne było też to, co mówił. Oskarżenia pod adresem Rosji, wezwania do wsparcia broniącej się Ukrainy, demaskowanie kłamstw rosyjskiej propagandy, ujawnianie zbrodni żołnierzy rosyjskich, prośby o broń i sankcje nakładane na Moskwę – Zełenski jest w swoich wystąpieniach ostry, ale i niesłychanie konsekwentny. 

Okładka wydania przemówień Zełenskiego w wersji angielskiej.

Okładka wydania przemówień Zełenskiego w wersji angielskiej.

LM Verlag

Jego przemówienia odbijają się szerokim echem na całym świecie, dzięki nim budowana przez dwie dekady wizja Rosji jako światowego mocarstwa legła w gruzach. Wielu komentatorów uważa, że część z nich przejdzie do historii, jak przemocy Churchilla czy Roosevelta z II wojny światowej.

Zespół niemieckiego wydawnictwa LM Verlag zebrał wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego wydał je w formie książki. Ruszyła właśnie przedsprzedaż książki pod tytułem „Przemówienia wojenne I: luty-marzec 2022”. Stanowi ona zbiór wszystkich publicznych przemówień Zełenskiego, które trafiły na oficjalne kanały prezydenta.

„Przemówieniami wojenne” przygotował międzynarodowy zespół redakcyjny. Książka jest efektem współpracy redaktorów, projektantów graficznych i typografów z Ukrainy, Rosji i Niemiec.

Oczywiście pierwsze egzemplarze trafiły już do wielu redaktorów z całego świata. „To uderzające, jak zespół scenarzystów telewizyjnych Zełenskiego skutecznie pomaga mu w tworzeniu jego przekazów” – napisał o książce Luke Harding z „Guardiana”.

Przemówienia wojenne Wołodymyra Zełenskiego – kiedy polska wersja?

Jak na razie do przedsprzedaży trafiła wersja anglo- i niemieckojęzyczna. W wersji anglojęzycznej „Przemówienia wojenne” liczą 363 strony.

Jak można się domyślić po tytule książki, w przyszłości pojawią się także jej kolejne części. Ile ich będzie? Wszystko zapewne zależy od tego, jak długo jeszcze Wołodymyr Zełeński będzie musiał publikować swoje wojenne wystąpienia.

Wydawnictwo Lmverlag zapowiada, że już niedługo pojawią się również kolejne wersje językowe książki: niemiecka, rosyjska, ukraińska, turecka, a także polska. Jak na razie jednak dokładna data wypuszczenia ich do sprzedaży nie jest znana.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem