Co oznacza słowo filantrop?
Określenie „filantrop” wywodzi się z języka greckiego. Tam słowo philantropos oznacza osobę kochającą ludzkość, a philantropia to po polsku życzliwość i dobroczynność. Celem filantropów jest poprawa sytuacji życiowej osób będących w potrzebie.
Czy każdy, kto wspiera organizacje dobroczynne, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Caritas czy Banki Żywności, jest filantropem? Jaka jest współczesna definicja tego pojęcia?
Filantropia to działania oznaczające pomoc organizacjom zajmującym się wspieraniem osób w potrzebie lub bezpośrednie wspieranie takich osób – a także wspieranie takich dziedzin życia jak kultura czy nauka. Dla większości osób filantropem będą osoby zamożne, które poprzez swoje fundacje czy organizacje wspierają osoby w potrzebie. To jednak tylko część definicji, bo filantropem na dobrą sprawę jest każda osoba, która wspiera takie organizacje czy osoby, bez względu na stan swojej zamożności.
Istotne są bowiem nie kwoty, ale długofalowość i cykliczność tej pomocy. Wiele osób deklaruje swoje wsparcie dla organizacji dobroczynnych spontanicznie, pod wpływem impulsu. To nie jest filantropia, ale może się nią stać, jeśli to wsparcie stanie się regularne.
Dlaczego ludzie zostają filantropami?
Filantropia to realizacja potrzeby pomagania, która jest w wielu ludziach niezależnie od tego, jaki jest poziom ich zamożności. Jednak ludzie będący właścicielami dużych przedsiębiorstw często angażują się w filantropię. Filantropia firm to działanie, które z jednej strony pozwala wspierać potrzebujących, z drugiej strony stanowi metodę budowy zaufania do danej marki czy firmy, kształtowanie wizerunku firmy, a także pozyskiwanie nowych klientów dzięki działalności dobroczynnej.
Kim są współcześni filantropi?
Najbogatsi ludzie na świecie chętnie zostają filantropami. Duże kwoty na cele dobroczynne przeznacza Warren Buffett, a także Bill i Melinda Gates, czy George Soros.