Kim jest filantrop? Co to jest filantropia?

Filantropią zajmują się zarówno organizacje porzarządowe, fundacje, instytucje, ale też firmy czy nawet osoby prywatne. Filantorpia to coś więcej niż jedynie działalność dobroczynna. Na czym polega filantropia i kim są współcześni filantropowie?

Publikacja: 07.11.2021 09:31

Filantropia to bezinteresowna pomoc osobom w potrzebie.

Filantropia to bezinteresowna pomoc osobom w potrzebie.

Foto: Ismael Paramo

* Filantrop to osoba wspierająca osoby w potrzebie i organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną

* Słowo filantrop pochodzi z języka greckiego i oznacza człowieka kochającego ludzkość

* FIlantropami są najbogatsi ludzie na świecie, także w Polsce znani przedsiębiorcy zajmują się działalnością dobroczynną

Filantropia to działalność dobroczynna czy społeczna. Oznacza bezinteresowne wspieranie, poprzez pomoc finansową i materialną, osób i podmiotów potrzebujących pomocy.

Filantropią jest więc wspieranie organizacji charytatywnych i dobroczynnych, ale też prowadzenie własnych fundacji czy stawiających sobie za cel wspieranie osób ubogich i finansowanie akcji społecznych mających szczytny cel.

Co oznacza słowo filantrop?

Określenie „filantrop” wywodzi się z języka greckiego. Tam słowo philantropos oznacza osobę kochającą ludzkość, a philantropia to po polsku życzliwość i dobroczynność. Celem filantropów jest poprawa sytuacji życiowej osób będących w potrzebie.

Czy każdy, kto wspiera organizacje dobroczynne, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Caritas czy Banki Żywności, jest filantropem? Jaka jest współczesna definicja tego pojęcia? 

Filantropia to działania oznaczające pomoc organizacjom zajmującym się wspieraniem osób w potrzebie lub bezpośrednie wspieranie takich osób – a także wspieranie takich dziedzin życia jak kultura czy nauka. Dla większości osób filantropem będą osoby zamożne, które poprzez swoje fundacje czy organizacje wspierają osoby w potrzebie. To jednak tylko część definicji, bo filantropem na dobrą sprawę jest każda osoba, która wspiera takie organizacje czy osoby, bez względu na stan swojej zamożności. 

Istotne są bowiem nie kwoty, ale długofalowość i cykliczność tej pomocy. Wiele osób deklaruje swoje wsparcie dla organizacji dobroczynnych spontanicznie, pod wpływem impulsu. To nie jest filantropia, ale może się nią stać, jeśli to wsparcie stanie się regularne.

Dlaczego ludzie zostają filantropami? 

Filantropia to realizacja potrzeby pomagania, która jest w wielu ludziach niezależnie od tego, jaki jest poziom ich zamożności. Jednak ludzie będący właścicielami dużych przedsiębiorstw często angażują się w filantropię. Filantropia firm to działanie, które z jednej strony pozwala wspierać potrzebujących, z drugiej strony stanowi metodę budowy zaufania do danej marki czy firmy, kształtowanie wizerunku firmy, a także pozyskiwanie nowych klientów dzięki działalności dobroczynnej.

Kim są współcześni filantropi?

Najbogatsi ludzie na świecie chętnie zostają filantropami. Duże kwoty na cele dobroczynne przeznacza Warren Buffett, a także Bill i Melinda Gates, czy George Soros. 

Polskim fenomenem z kolei jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To organizacja dobroczynna która nie została stworzona przez milionera, ale przez oddolny ruch milionów ludzi regularnie wspierających organizację prowadzoną przez Jerzego Owsiaka. 

Polscy milionerzy i miliarderzy prowadzą duże i cenione organizacje dobroczynne, które przeznaczają znaczne kwoty na wspieranie szczytnych celów. Swoją fundację ma między innymi rodzina Staraków, a także rodzina Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Polsatu. Pieniądze na cele dobroczynne przeznacza też rodzina Kulczyków. 

* Filantrop to osoba wspierająca osoby w potrzebie i organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną

* Słowo filantrop pochodzi z języka greckiego i oznacza człowieka kochającego ludzkość

Pozostało 94% artykułu
Społeczeństwo
Pieniądze szczęścia nie dają? Autorzy nowego badania znaleźli odpowiedź
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność