Zalando to europejski lider modowego rynku e-commerce. Czas pandemii dla tej firmy, podobnie jak dla jej konkurentów, był okresem szybkiego rozwoju. To wszystko działo się w warunkach lockdownu, które znają chyba wszyscy pracownicy – telekonferencje z domu, praca równocześnie z zajmowaniem się dziećmi, spędzanie przed komputerem więcej czasu niż w okresie przed pandemią. „Wszyscy to odczuliśmy” – napisał Carsten Keller, wiceprezes Zalando na swoim profilu w serwisie społecznościowym LinkedIn. 

Czytaj też: W tej firmie o swoich pensjach decydują pracownicy. Jak działa ten system?

Co w związku z tym? Keller proponuje: dodatkowy tydzień urlopu dla wszystkich pracowników Zalando. Wolne będzie można zrobić sobie w sierpniu. Korporacyjna strona Zalando milczy na temat propozycji Kellera, ale o jego poście zrobiło się już głośno. „Gdy żegnaliśmy się w marcu zeszłego roku, zakładaliśmy, że ponownie zobaczymy się po czterech tygodniach” – napisał Keller na Linkedinie. „Tymczasem minął ponad rok, a pandemia wciąż nie mija. Walka z nią wymaga czasu”.

„W ciągu tego roku zareagowaliśmy, wprowadzaliśmy innowacje, pracowaliśmy niezwykle ciężko. To się opłaciło i wszyscy to czujemy” – napisał Keller. „Wideokonferencje jedna po drugiej, przy kuchennym stole. Rozwiązywanie problemów i jednoczesna edukacja domowa dzieci. Rok samotności w domu”.

„Dlatego postanowiliśmy, że wszyscy zrobimy sobie przerwę – dodatkowy tydzień wolnego w sierpniu, by odetchnąć, naładować akumulatory i przemyśleć różne sprawy. Nazwaliśmy to „zakacjami” (ang. zacations). Bardzo podoba mi się ten pomysł” – kończy swój wpis wiceprezes Zalando.

Brak na razie dokładnych informacji, w jaki sposób Zalando zamierza zorganizować ten dodatkowy urlop, by nie ucierpiała w tym czasie sprzedaż firmy. Pomysł jednak spotkał się z dużym poparciem, niekiedy wręcz zazdrością. Zalando to pierwsza duża korporacja, która zapowiedziała dodatkowe „post-covidowe” wakacje dla pracowników, służące naładowaniu akumulatorów po trudach kilku fal pandemii.Komentatorzy spekulują, że inne firmy mogą pójść w ślady Zalando i również zaoferować swoim pracownikom tego typu dodatkowy urlop.