Reklama
Rozwiń

Ostatnie takie igrzyska? Na Ziemi jest za ciepło na sport

Igrzyska Olimpijskie w Tokio to kolejny dowód na to, że zmiany klimatyczne na świecie postępują szybciej niż przewidywano. Przy okazji pojawiają się też pytania, gdzie powinny odbywać się kolejne letnie igrzyska. Latem w wielkich metropoliach z upałami przegrywają nawet zawodowi sportowcy.

Publikacja: 06.08.2021 13:11

Ostatnie takie igrzyska? Na Ziemi jest za ciepło na sport

Foto: Fot: Sam Balye/Unsplash

Większość zawodów tegorocznych igrzysk olimpijskich odbywa się w Tokio. Jednak upały panujące w tym mieście, sięgające 43 stopni Celsjusza, doprowadzały zawodników do zasłabnięć, utraty tchu, a nawet przytomności. Zdaniem badaczy lista miast, w których będzie można zorganizować letnie igrzyska w przyszłości, staje się coraz krótsza.

Igrzyska olimpijskie tylko zimą?

W tym roku wyjątkowo wysokie temperatury dają się we znaki wszystkim uczestnikom igrzysk w Tokio. Maraton i zawody w chodzie sportowym przeniesiono do chłodniejszego, oddalonego o 800 kilometrów od Tokio narciarskiego kurortu Sapporo.

Czytaj też: Igrzyska w Tokio: miały być eko, ale znów się nie udało

Eksperci wątpią w sensowność organizowania igrzysk olimpijskich w takiej formule, do jakiej się przyzwyczailiśmy. Stawką staje się nie tylko komfort, ale przede wszystkim zdrowie – nie tylko sportowców.

W raporcie z 2016 roku opublikowanym w prestiżowym magazynie „The Lancet” badacze przewidują, że do 2085 roku organizacja letnich igrzysk olimpijskich będzie możliwa w zaledwie 41 miastach na półkuli północnej.

Jednym z wyznaczników tego, czy igrzyska będzie można zorganizować w tym, a nie innym mieście, jest maraton. Badania wykazały, że uczestnicy tej najbardziej wymagającej wytrzymałościowej dziedziny olimpijskiej (bieg na dystansie 42 kilometrów 195 metrów) najgorzej znoszą wyższe temperatury.

Autorzy raportu twierdzą, że jeżeli maratończycy będą w stanie wytrzymać letnie temperatury panujące w danym mieście, to najprawdopodobniej zawodnicy pozostałych dziedzin również sobie poradzą. Najwyższy poziom temperatury znośnej dla maratończyków wynosi 28 stopni Celsjusza w cieniu, choć są to warunki dalekie od optymalnych, przy tak wysokiej temperaturze nie można liczyć np. na rekord świata.

W określeniu miejsc z optymalnymi warunkami do organizacji letnich igrzysk olimpijskich naukowcy posłużyli się również metodą WBGT (ang. Wet Bulb Global Temperature). Pomaga ona ustalić poziom obciążenia termicznego z uwzględnieniem takich czynników jak temperatura, wilgotność, promieniowanie cieplne i wiatr.

W jakich krajach letnie igrzyska będą mogły się odbywać?

Na podstawie analiz temperatur w miastach naukowcom udało się określić te, w których ryzyko wystąpienia temperatury powyżej 28 stopni Celsjusza będzie najwyższe, a także te, w których ryzyko to będzie mniejsze. Miasta niskiego ryzyka to te, w których temperatura w cieniu utrzyma się latem na poziomie 26 stopni Celsjusza.

Zdaniem badaczy optymalne temperatury w Europie będą tylko w krajach skandynawskich, nad Bałtykiem i na Wyspach Brytyjskich. Jedynie 25 europejskich miast spełniło kryterium niskiego ryzyka. Poza Europą kryterium to spełniło jedynie osiem miast na całym świecie.

Naukowcy przypuszczają, że na Półkuli Północnej pod koniec XXI wieku letnie igrzyska olimpijskie będzie można zorganizować już tylko w Belfaście, Dublinie, Edynburgu i Glasgow. W Ameryce Północnej w grę będą wchodzić północne stany w USA i Kanada, zaś w Azji – miasta na Syberii. Południową granicę strefy bezpiecznej dla sportowców w Azji będą wyznaczać takie kraje jak Kirgistan i Mongolia.

O organizacji letnich igrzysk olimpijskich na niższych szerokościach geograficznych nie może być już mowy. Odpadają nie tylko kraje afrykańskie, ale też większość państw Ameryki Południowej i Środkowej oraz południowej Azji.

Autorzy raportu sugerują, że największy sens będzie miało organizowanie letnich edycji imprezy na Półkuli Południowej, gdzie w lipcu i sierpniu panują niskie temperatury. Jeszcze innym rozwiązaniem może być przeniesienie rozgrywek z miesięcy letnich na wiosenne lub jesienne.

Źródło: The Lancet

Większość zawodów tegorocznych igrzysk olimpijskich odbywa się w Tokio. Jednak upały panujące w tym mieście, sięgające 43 stopni Celsjusza, doprowadzały zawodników do zasłabnięć, utraty tchu, a nawet przytomności. Zdaniem badaczy lista miast, w których będzie można zorganizować letnie igrzyska w przyszłości, staje się coraz krótsza.

Igrzyska olimpijskie tylko zimą?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Społeczeństwo
W jaki sposób pokolenie Z buduje relacje? Znana aplikacja w nowej roli
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Społeczeństwo
Używane prezenty świąteczne przestały być tematem tabu. To zasługa pokolenia Z
Społeczeństwo
Nowy symbol statusu wśród miliarderów. Hobby kolekcjonerów niepokoi naukowców
Społeczeństwo
Jak pokolenie Z radzi sobie ze stresem? Badacze o zjawisku „euforii zakupowej”
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Społeczeństwo
W jaki sposób zademonstrować zamożność? Nowe zjawisko w świecie dóbr luksusowych
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay