Rząd w Madrycie idzie na wojnę z hiszpańskim stylem życia. „To szaleństwo”

Hiszpańska ministra pracy chce skrócenia godzin otwarcia tamtejszych restauracji. Powody? Zdaniem hiszpańskiego rządu praca w lokalach gastronomicznych otwartych do późna negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne pracowników gastronomii.

Publikacja: 08.03.2024 14:10

Hiszpańska ministra pracy przekonuje, że praca w gastronomii do późnych godzin wieczornych niekorzys

Hiszpańska ministra pracy przekonuje, że praca w gastronomii do późnych godzin wieczornych niekorzystnie odbija się na zdrowiu psycmicznym pracowników barów i restauracji.

Foto: Deniz Demirci Unsplash

W Hiszpanii wieczorne wyjścia do restauracji czy baru to stara i bardzo silna tradycja. Sprzeciwia się jej hiszpańska ministra pracy i polityki społecznej, argumentując, że praca po 22:00 negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym osób pracujących w gastronomii.

Hiszpania: rząd przeciw pracy w restauracjach do późnych godzin wieczornych

Bujne życie nocne w Hiszpanii, a także w innych krajach śródziemnomorskich, stanowi jeden z filarów tamtejszej kultury i stylu życia mieszkańców tego regionu. To też jeden z powodów, dla którego na południe Europy ściągają na urlopy rzesze turystów z północy, a także spoza Starego Kontynentu.

Powód upowszechnienia się zwyczaju spotykania się na mieście późnym wieczorem jest zresztą zupełnie prozaiczny. Chodzi przede wszystkim o to, że dopiero w okolicach godziny 20:00 temperatura na zewnątrz jest na tyle znośna, że można spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi na kolację czy na drinka.

Czytaj więcej

Najbardziej luksusowe miasta w Polsce. Na czele wcale nie Warszawa

Każdy, kto w trakcie urlopu w Hiszpanii zaznał tego takiego stylu życia, wie, że spotkanie nie zawsze kończy się na samym zjedzeniu kolacji. Wielu gości spędza w knajpkach długie godziny, domawiając kolejne przekąski i drinki, a restauratorzy – z chęci zarobienia dodatkowych pieniędzy – pozostawiają swoje lokale otwarte do późnych godzin nocnych.

Jednak zdaniem hiszpańskiej minister pracy Yolandy Díaz z partii Zjednoczona Lewica taka praktyka pociąga za sobą bardzo negatywne skutki – przede wszystkim dla zdrowia pracowników restauracji. W swojej poniedziałkowym wystąpieniu w hiszpańskim Kongresie minister Díaz stwierdziła, że praca po 22:00 jest wysoce ryzykowna w kontekście zdrowia psychicznego, co potwierdza szereg badań naukowych.

„Kraj, w którym restauracje są otwarte do pierwszej w nocy, nie funkcjonuje rozsądnie. To szaleństwo, aby w nieskończoność przedłużać godziny otwarcia tych lokali” – podkreśla Díaz.

Hiszpania bez restauracji otwartych do późna?

Co mało zaskakujące, całkowicie odmiennego zdania są przedstawiciele hiszpańskiej branży turystycznej. Organizacja Spain by Night, zrzeszająca firmy z tego sektora, wydały oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na wystąpienie ministry Díaz.

„Odrzucamy wszelkie propozycje godzące w hiszpański styl życia, który odróżnia nas na rynku turystycznym” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Spain by Night.

W gronie oponentów znajduje się również należąca do opozycyjnej Partii Ludowej prezydentka Wspólnoty Madrytu Isabel Díaz Ayuso. Polityczka zyskała rozgłos w trakcie pandemii, kiedy nawoływała do tego, aby nie nakładać obostrzeń na bary i restauracje i pozostawić je otwarte dla gości.

Swój sprzeciw wobec pomysłowi ministry Díaz prezydentka Ayuso wyraziła na swoim oficjalnym profilu na platformie X. „To jest coś, co nas wyróżnia” – podkreśla Ayuso. „Hiszpania ma najlepsze nocne życie na świecie, z ulicami pełnymi życia i wolności. I to daje też ludziom zatrudnienie” – dodaje polityczka.

„Chcą zrobić z nas purytanów, materialistów, socjalistów bez duszy, bez światła i bez restauracji, bo tak im się podoba” – pisze Ayuso w swoim poście. W odpowiedzi na krytykę ministra Díaz powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek, że zależy jej jedynie na dobrostanie pracowników i przestrzeganiu i praw.

Restauracje
„Gdzie są kobiety?” Szef przewodnika Michelin wskazał problem w branży gastro
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Restauracje
Startuje pierwsza restauracja w kosmosie. Menu autorstwa słynnego szefa kuchni
Materiał promocyjny
PRIMITIVO: gwiazdy na otwarciu nowej śródziemnomorskiej restauracji w Warszawie
Restauracje
Kradzież stulecia w Paryżu. Zniknęły butelki wina warte miliony złotych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Restauracje
Słynna restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin zamknięta. Koniec po 56 latach