Rząd w Madrycie idzie na wojnę z hiszpańskim stylem życia. „To szaleństwo”

Hiszpańska ministra pracy chce skrócenia godzin otwarcia tamtejszych restauracji. Powody? Zdaniem hiszpańskiego rządu praca w lokalach gastronomicznych otwartych do późna negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne pracowników gastronomii.

Publikacja: 08.03.2024 14:10

Hiszpańska ministra pracy przekonuje, że praca w gastronomii do późnych godzin wieczornych niekorzys

Hiszpańska ministra pracy przekonuje, że praca w gastronomii do późnych godzin wieczornych niekorzystnie odbija się na zdrowiu psycmicznym pracowników barów i restauracji.

Foto: Deniz Demirci Unsplash

W Hiszpanii wieczorne wyjścia do restauracji czy baru to stara i bardzo silna tradycja. Sprzeciwia się jej hiszpańska ministra pracy i polityki społecznej, argumentując, że praca po 22:00 negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym osób pracujących w gastronomii.

Hiszpania: rząd przeciw pracy w restauracjach do późnych godzin wieczornych

Bujne życie nocne w Hiszpanii, a także w innych krajach śródziemnomorskich, stanowi jeden z filarów tamtejszej kultury i stylu życia mieszkańców tego regionu. To też jeden z powodów, dla którego na południe Europy ściągają na urlopy rzesze turystów z północy, a także spoza Starego Kontynentu.

Powód upowszechnienia się zwyczaju spotykania się na mieście późnym wieczorem jest zresztą zupełnie prozaiczny. Chodzi przede wszystkim o to, że dopiero w okolicach godziny 20:00 temperatura na zewnątrz jest na tyle znośna, że można spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi na kolację czy na drinka.

Czytaj więcej

Najbardziej luksusowe miasta w Polsce. Na czele wcale nie Warszawa

Każdy, kto w trakcie urlopu w Hiszpanii zaznał tego takiego stylu życia, wie, że spotkanie nie zawsze kończy się na samym zjedzeniu kolacji. Wielu gości spędza w knajpkach długie godziny, domawiając kolejne przekąski i drinki, a restauratorzy – z chęci zarobienia dodatkowych pieniędzy – pozostawiają swoje lokale otwarte do późnych godzin nocnych.

Jednak zdaniem hiszpańskiej minister pracy Yolandy Díaz z partii Zjednoczona Lewica taka praktyka pociąga za sobą bardzo negatywne skutki – przede wszystkim dla zdrowia pracowników restauracji. W swojej poniedziałkowym wystąpieniu w hiszpańskim Kongresie minister Díaz stwierdziła, że praca po 22:00 jest wysoce ryzykowna w kontekście zdrowia psychicznego, co potwierdza szereg badań naukowych.

„Kraj, w którym restauracje są otwarte do pierwszej w nocy, nie funkcjonuje rozsądnie. To szaleństwo, aby w nieskończoność przedłużać godziny otwarcia tych lokali” – podkreśla Díaz.

Hiszpania bez restauracji otwartych do późna?

Co mało zaskakujące, całkowicie odmiennego zdania są przedstawiciele hiszpańskiej branży turystycznej. Organizacja Spain by Night, zrzeszająca firmy z tego sektora, wydały oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na wystąpienie ministry Díaz.

„Odrzucamy wszelkie propozycje godzące w hiszpański styl życia, który odróżnia nas na rynku turystycznym” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Spain by Night.

W gronie oponentów znajduje się również należąca do opozycyjnej Partii Ludowej prezydentka Wspólnoty Madrytu Isabel Díaz Ayuso. Polityczka zyskała rozgłos w trakcie pandemii, kiedy nawoływała do tego, aby nie nakładać obostrzeń na bary i restauracje i pozostawić je otwarte dla gości.

Swój sprzeciw wobec pomysłowi ministry Díaz prezydentka Ayuso wyraziła na swoim oficjalnym profilu na platformie X. „To jest coś, co nas wyróżnia” – podkreśla Ayuso. „Hiszpania ma najlepsze nocne życie na świecie, z ulicami pełnymi życia i wolności. I to daje też ludziom zatrudnienie” – dodaje polityczka.

„Chcą zrobić z nas purytanów, materialistów, socjalistów bez duszy, bez światła i bez restauracji, bo tak im się podoba” – pisze Ayuso w swoim poście. W odpowiedzi na krytykę ministra Díaz powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek, że zależy jej jedynie na dobrostanie pracowników i przestrzeganiu i praw.

W Hiszpanii wieczorne wyjścia do restauracji czy baru to stara i bardzo silna tradycja. Sprzeciwia się jej hiszpańska ministra pracy i polityki społecznej, argumentując, że praca po 22:00 negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym osób pracujących w gastronomii.

Hiszpania: rząd przeciw pracy w restauracjach do późnych godzin wieczornych

Pozostało 91% artykułu
Restauracje
Pierwsza w Europie restauracja solarna. Już trafiła do „biblii smakoszy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Restauracje
Michelin sypnął gwiazdkami dla restauracji w Polsce. Jedno miasto potęgą
Restauracje
Żółte kartki dla aroganckich gości. Nowy pomysł właścicieli restauracji
Restauracje
Wysyp gwiazdek Michelin dla restauracji na Litwie. Wilno lepsze niż cała Polska
Restauracje
Nowa najlepsza restauracja na świecie. To kres dominacji kuchni skandynawskiej