Szukaj

Irlandzka wyspa na końcu świata ma nietypową ofertę pracy

O pracę opiekunów wyspy Great Blasket co roku rywalizują tysiące osób z całego świata. Co ciągnie ich do tego odludnego miejsca?

Great Blasket to najdalej wysunięta na zachód wyspa w Europie. Mimo braku elektryczności, braku internetu czy ciepłej wody w kranach, to miejsce cieszy się popularnością wśród turystów, pragnących spędzić czas z dala od cywilizacji.

Przybyszami na wyspie opiekują się dwie osoby, rekrutowane co roku do pracy nw Great Blasket na okres od początku kwietnia do końca września. Rekrutacja ma formę konkursu, w którym udział biorą tysiące chętnych z całego świata, także z Polski.

Czytaj też: Izolacja idealna? Oto luksusowy hotel na wyspie w Szwecji

Co sprawia, że praca na opuszczonej przez ostatnich stałych mieszkańców w 1953 roku Great Blasket w ubiegłym roku zainteresowała ponad 24 tysiące osób aplikujących na stanowisko? Nie chodzi wcale o luksusowe warunki na wyspie czy o imponującą pensję.

Irlandia: oferta pracy na odludnej wyspie. Jakie warunki trzeba spełniać?

Alice Hayes, właścicielka obiektów na wyspie, czterech domków i kawiarni, przekonuje, że chodzi przede wszystkim o możliwość obcowania z naturą, nocne obserwacje gwiazd a także niepowtarzalny klimat tego miejsca. Gospodarze na Great Blasket otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę wynagrodzenie, ale jego wysokość co roku jest przedmiotem negocjacji między aplikującymi a właścicielką obiektów na wyspie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Great Blasket Island (@greatblasketisland)

Osoby,które wygrają rywalizację o stanowisko, zmieszkać w pomieszczeniu nad kawiarnią – dlatego mile widziane są pary lub przyjaciele. Dzień roboczy trwa od porannego wykwaterowania gości i przygotowania domków na przybycie nowych, później gospodarze otwierają kawiarnię i serwują gościom kawę, herbatę i ciasta.

Co trzeba wiedzieć o ofercie pracy na irlandzkiej wyspie? Właścicielka obiektów nw Great Blasket nie stawia żadnych konkretnych wymagań aplikującym – wystarczy jeśli będą „pracowici i odpowiedzialni”. Zakwalifikowani muszą za to dotrzeć samodzielnie i za własne pieniądze do portu, z którego odpływa łódź na Great Blasket. Podczas pobytu na wyspie opiekunowie nie muszą płacić za noclegi i wyżywienie (zakupy dostarczane są łodzią, podobnie jak ubrania z pralni), wyjątkiem jest alkohol.

O urlop może być ciężko – o tym decyduje pogoda. Jeśli jest sztormowa, na wyspę nie pływają łodzie, więc opiekunowie mają wolne. Jeśli pogoda dopisuje, nie ma mowy o dniach wolnych. 

Położenie wyspy na uboczu i skromne warunki zakwaterowania nie oznaczają, że Grand Blasket jest pusto – przeciwnie, w ogłoszeniu o pracę właścicielka zastrzega, że to nie jest lekka i przyjemna praca wakacyjna – zdarzają się dni, gdy opiekunowie mają bardzo dużo na głowie. Konieczna jest bardzo dobra znajomość angielskiego. Znajomość irlandzkiego będzie dodatkowym atutem. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 stycznia 2021 roku.

Zamknij
Zamknij