Płomienna czerwień: to będzie najmodniejszy kolor nadchodzącej wiosny

Pamiętajcie Ariel, bohaterkę filmu „Mała syrenka” – i jej burzę rudych włosów? Intensywny odcień „rudej” czerwieni będzie jednym z najgorętszych – nomen omen – kolorów nadchodzącej wiosny w modzie i designie.

Publikacja: 07.02.2022 10:41

Mocna czerwień, na granicy pomarańczowego, był jednym z „bohaterów” tegorocznego tygodnia mody w Kop

Mocna czerwień, na granicy pomarańczowego, był jednym z „bohaterów” tegorocznego tygodnia mody w Kopehnadze.

Foto: Jordan Whitfield

Mocne kolory nadal mają silną pozycję wśród najważniejszych modowych trendów. Jednym z nich jest jasna czerwień z kroplą pomarańczy. Odcienie nawiązujące do koloru włosów najsłynniejszej syrenki na świecie przykuwały uwagę zwłaszcza w trakcie kopenhaskiego tygodnia mody.

„Siren red” – kolor wiosny 2022

Wygląda na to, że „zoomerska” zieleń, którą za sprawą Bottegi Venety przez kilka ostatnich sezonów zawładnęła kolekcjami wielu projektantów, a także moda uliczną, ma poważnego konkurenta. I wcale nie chodzi o Very Peri, który Pantone ogłosiło kolorem roku 2022.

Nowy, świeży i bardzo energetyczny odcień czerwieni był jednym z najbardziej wyrazistych kolorów w trakcie kopenhaskiego tygodnia mody. Syrenią czerwień adaptowano z odwagą i w duchu maksymalizmu.

Total looki utrzymane w tej tonacji pojawiły się w kolekcjach kilku czołowych duńskich projektantów. Płaszcze, sukienki maxi i dwuczęściowe kostiumy w odcieniach „syreniej” czerwieni proponowali Baum und Pferdgarten, Soulland, Fassbender, Rabens Saloner czy Day Birger et Mikkelsen.

Ostatni raz równie płomienny kolor królował w kolekcjach z 2019 roku. Wtedy bardzo modny był nasycony odcień pomarańczowego, który tylko czasem odchylał się w stronę czerwieni. Rok 2020 przyniósł z kolei modę na czystą, klasyczną czerwień. W tym roku jest ona bardziej wibrująca.

Czytaj więcej

„Moda dopaminowa” to fenomen 2022 roku. Ubraniami poprawiamy sobie humor

Co prawda w Kopenhadze prezentowano kolekcje na jesień i zimę 2022, ale wiadomo, że mało kto będzie czekał tyle miesięcy, aby zaczerpnąć inspiracji z tego, co na wybiegach widać teraz. Zwłaszcza, że moda dopaminowa właśnie w tym momencie jest bardzo na czasie, a sezonowość mody coraz bardziej się rozmywa.

Kolorowe, wyraziste stylizacje stanowiły mocny kontrast dla panującej właśnie w Kopenhadze słotnej pogody. Ponura aura jeszcze przez dobre kilka miesięcy potowarzyszy również i nam i „siren red” wydaje się być dla niej idealnym kontrapunktem.

Wiosna 2022 już dawno nie była tak kolorowa

Wydaje się, że w defensywie są nieśmiertelne sukienki w łączkę, które od lat były obowiązkowym elementem wiosennych stylizacji. Jeżeli już, to będą to wyraziste printy z dużymi kwiatami. Drobne stokrotki ustępują różom w rozkwicie i dużym, tropikalnym kwiatom. Wszystko to widać w projektach Versace, Schiaparelli, Lanvin, Oscara de laRenty, Etro, Saint Laurenta, Giambattista Valli, Blumarine).

To również jeszcze nie jest czas na powrót pasteli, które często przewijały się w kreacjach na wiosnę i lato. W poprzednich latach często zastępowały one stonowane kreacje z jesiennych i zimowych kolekcjach. W tym roku będzie dużo bardziej soczyście i energetycznie.

Z syrenią rudością walczyła na wybiegach wciąż ultramodna „zoomerska” zieleń, a także fiolety, oranże i kobalty. Czyli przede wszystkim mocne kolory, które mają być nie tyle dodatkiem do stylizacji, ale w całości je definiować.

Najmodniejsze w 2022 roku będzie ubieranie się od stóp do głów w jeden mocny kolor – na przykład syrenią rudość. Podobnie jak łączenie ze sobą kontrastujących ze sobą barw.

Wydaje się też, że słowem-kluczem, który definiuje modę w 2022 roku, jest – oprócz odwagi – również kreatywność. Wielu projektantów – również tych, którzy zaprezentowali się w Kopehnadze – budowało stylizacje na zasadzie warstwowego ubierania się „na cebulkę”. Aktualnie panująca pogoda zdecydowanie sprzyja takim eksperymentom.

Mocne kolory nadal mają silną pozycję wśród najważniejszych modowych trendów. Jednym z nich jest jasna czerwień z kroplą pomarańczy. Odcienie nawiązujące do koloru włosów najsłynniejszej syrenki na świecie przykuwały uwagę zwłaszcza w trakcie kopenhaskiego tygodnia mody.

„Siren red” – kolor wiosny 2022

Pozostało 92% artykułu
Moda
Kiedyś wszystko zamieniali w złoto. Dlaczego słynna marka przestała się podobać?
Moda
Cel: należeć do elitarnego klubu. Oto nowy symbol statusu dla generacji Z
Moda
Zara otwiera swój największy sklep na świecie. Nadciąga era megabutików
Moda
Majtki zamiast sukni. Generacja Z wkracza na salony, a wraz z nią – nowe trendy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Moda
Kłopoty Zary. Nowe zabezpieczenia ubrań w sklepach przegrywają ze złodziejami
Moda
Quiet luxury w Warszawie. Kolekcja Deni Cler Milano na jesień i zimę 2023