Płomienna czerwień: to będzie najmodniejszy kolor nadchodzącej wiosny

Pamiętajcie Ariel, bohaterkę filmu „Mała syrenka” – i jej burzę rudych włosów? Intensywny odcień „rudej” czerwieni będzie jednym z najgorętszych – nomen omen – kolorów nadchodzącej wiosny w modzie i designie.

Publikacja: 07.02.2022 10:41

Mocna czerwień, na granicy pomarańczowego, był jednym z „bohaterów” tegorocznego tygodnia mody w Kop

Mocna czerwień, na granicy pomarańczowego, był jednym z „bohaterów” tegorocznego tygodnia mody w Kopehnadze.

Foto: Jordan Whitfield

Mocne kolory nadal mają silną pozycję wśród najważniejszych modowych trendów. Jednym z nich jest jasna czerwień z kroplą pomarańczy. Odcienie nawiązujące do koloru włosów najsłynniejszej syrenki na świecie przykuwały uwagę zwłaszcza w trakcie kopenhaskiego tygodnia mody.

„Siren red” – kolor wiosny 2022

Wygląda na to, że „zoomerska” zieleń, którą za sprawą Bottegi Venety przez kilka ostatnich sezonów zawładnęła kolekcjami wielu projektantów, a także moda uliczną, ma poważnego konkurenta. I wcale nie chodzi o Very Peri, który Pantone ogłosiło kolorem roku 2022.

Nowy, świeży i bardzo energetyczny odcień czerwieni był jednym z najbardziej wyrazistych kolorów w trakcie kopenhaskiego tygodnia mody. Syrenią czerwień adaptowano z odwagą i w duchu maksymalizmu.

Total looki utrzymane w tej tonacji pojawiły się w kolekcjach kilku czołowych duńskich projektantów. Płaszcze, sukienki maxi i dwuczęściowe kostiumy w odcieniach „syreniej” czerwieni proponowali Baum und Pferdgarten, Soulland, Fassbender, Rabens Saloner czy Day Birger et Mikkelsen.

Ostatni raz równie płomienny kolor królował w kolekcjach z 2019 roku. Wtedy bardzo modny był nasycony odcień pomarańczowego, który tylko czasem odchylał się w stronę czerwieni. Rok 2020 przyniósł z kolei modę na czystą, klasyczną czerwień. W tym roku jest ona bardziej wibrująca.

Czytaj więcej

„Moda dopaminowa” to fenomen 2022 roku. Ubraniami poprawiamy sobie humor

Co prawda w Kopenhadze prezentowano kolekcje na jesień i zimę 2022, ale wiadomo, że mało kto będzie czekał tyle miesięcy, aby zaczerpnąć inspiracji z tego, co na wybiegach widać teraz. Zwłaszcza, że moda dopaminowa właśnie w tym momencie jest bardzo na czasie, a sezonowość mody coraz bardziej się rozmywa.

Kolorowe, wyraziste stylizacje stanowiły mocny kontrast dla panującej właśnie w Kopenhadze słotnej pogody. Ponura aura jeszcze przez dobre kilka miesięcy potowarzyszy również i nam i „siren red” wydaje się być dla niej idealnym kontrapunktem.

Wiosna 2022 już dawno nie była tak kolorowa

Wydaje się, że w defensywie są nieśmiertelne sukienki w łączkę, które od lat były obowiązkowym elementem wiosennych stylizacji. Jeżeli już, to będą to wyraziste printy z dużymi kwiatami. Drobne stokrotki ustępują różom w rozkwicie i dużym, tropikalnym kwiatom. Wszystko to widać w projektach Versace, Schiaparelli, Lanvin, Oscara de laRenty, Etro, Saint Laurenta, Giambattista Valli, Blumarine).

To również jeszcze nie jest czas na powrót pasteli, które często przewijały się w kreacjach na wiosnę i lato. W poprzednich latach często zastępowały one stonowane kreacje z jesiennych i zimowych kolekcjach. W tym roku będzie dużo bardziej soczyście i energetycznie.

Z syrenią rudością walczyła na wybiegach wciąż ultramodna „zoomerska” zieleń, a także fiolety, oranże i kobalty. Czyli przede wszystkim mocne kolory, które mają być nie tyle dodatkiem do stylizacji, ale w całości je definiować.

Najmodniejsze w 2022 roku będzie ubieranie się od stóp do głów w jeden mocny kolor – na przykład syrenią rudość. Podobnie jak łączenie ze sobą kontrastujących ze sobą barw.

Wydaje się też, że słowem-kluczem, który definiuje modę w 2022 roku, jest – oprócz odwagi – również kreatywność. Wielu projektantów – również tych, którzy zaprezentowali się w Kopehnadze – budowało stylizacje na zasadzie warstwowego ubierania się „na cebulkę”. Aktualnie panująca pogoda zdecydowanie sprzyja takim eksperymentom.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?