Winnica Leonarda da Vinci zamknięta dla turystów. Miliarder nie chce obcych

Zwiedzanie słynnej winnicy Leonarda da Vinci nie będzie możliwe, przynajmniej na razie. Najbogatszy Europejczyk, Bernard Arnault, twórca potęgi koncernu LVMH, zamknął przed turystami jedną z czołowych atrakcji Mediolanu, historyczną willę Casa degli Atellani.

Publikacja: 19.10.2023 12:48

Winnica przylegająca do Casa Atellani obsadzona jest tymi samymi szczepami winorośli, które – zdanie

Winnica przylegająca do Casa Atellani obsadzona jest tymi samymi szczepami winorośli, które – zdaniem ampelografów – rosły tu na przełomie XV i XVI wieku, czyli za czasów Leonarda da Vinci.

Foto: Angilolli, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dziewięć miesięcy po kupnie zabytkowej willi Casa degli Atellani w Mediolanie najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, zamknął swoją nową posiadłość w Mediolanie. Jej częścią jest winnica, która kiedyś należała do Leonarda da Vinci. Jako pierwszy informację na ten temat podał serwis CNN.

Winnica Leonarda da Vinci w Mediolanie zamknięta dla turystów

Ponad 500 lat temu Leonardo da Vinci, wybitny renesansowy artysta i wynalazca (choć oczywiście lista jego profesji jest bardzo długa) wszedł w posiadanie willi Casa degli Atellani, znajdującej się przy ulicy Corso Magenta w samym sercu Mediolaniu. Przylega do niej niewielka winnica, w której do dziś rośnie winorośl – tak jak w czasach Leonarda.

Czytaj więcej

Bunt szefów kuchni w Europie. Wyrzucają łososia z menu swoich restauracji

Przez ostatnie pięć wieków urokliwa posiadłość wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Kilkanaście lat temu winnicę obsadzono tymi samymi szczepami winorośli, które – zdaniem ampelografów – rosły tu na przełomie XV i XVI wieku, czyli za czasów Leonarda da Vinci. Winnica produkuje niewielkie ilości wina – butelki co roku trafiają na aukcję charytatywną.

Cała okolicę willi przepełnia duch mistrza z Vinci. Po drugiej stronie ulicy stoi kościół Santa Maria delle Grazie, w którym znajduje się słynny fresk „Ostatnia wieczerza” autorstwa Leonarda. Posiadłość była popularną atrakcją turystyczną, można było ją też wynająć na różnego rodzaju imprezy, a nawet w niej przenocować.

W 2022 roku willę upatrzył sobie miliarder Bernard Arnault. W grudniu właściciel koncernu LVMH kupił ją od starej włoskiej rodziny Contich.

W październiku 2023 roku zabytkowe wnętrza Casa degli Atellani oraz ogród zwiedzili ostatni turyści. Obecnie cały teren jest zamknięty i nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat planów, jakie Arnault ma wobec willi. W kwestii jej zagospodarowania biznesmen ma całkiem spore pole do popisu.

Status zabytku posiada tylko część obiektu – z wyłączeniem niektórych budynków i winnicy. Cytowane przez BBC anonimowe, bliskie rodzinie Arnault źródła podają, że posiadłość kupiono na użytek prywatny, przy czym jej część będzie miała charakter publiczny – mają się w niej odbywać różne wydarzenia kulturalne. Informatorzy CNN podają, że całe przedsięwzięcie odbywa się w konsultacji z władzami lokalnymi.

Bernard Arnault, twórca potęgi LVMH, nowym właścicielem Casa degli Atellani

Casa degli Atellani składa się z dwóch budynków, które wzniesiono w 1490 roku. Książę Ludwik Sforza zwany Maurem podarował ją jednej z tamtejszych rodzin w dowód wdzięczności za lojalność. Osiem lat później przylegającą do willi winnicę książę podarował Leonardowi da Vinci, którego był mecenasem. Artysta pracował wówczas nad freskiem „Ostatnia Wieczerza”.

Mistrz cieszył się swoją winnicą zaledwie przez rok, do momentu przejęcia Mediolanu przez Francuzów i konfiskaty posiadłości. W 1507 Leonardowi udało się odzyskać winnicę. Po jego śmierci w 1519 roku odziedziczyli ją dwaj słudzy mistrza, zgodnie z jego testamentem. Przez kolejne wieki posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli i była kilkukrotnie restaurowana, między innymi po II wojnie światowej przez wybitnego włoskiego architekta, Piera Portaluppiego.

Pod koniec 2022 roku w historii posiadłości pojawił się kolejny francuski akcent w postaci Bernarda Arnaulta. W portfolio należącego do niego koncernu LVMH znajduje się kilkadziesiąt luksusowych marek, między innymi domy mody Dior, Louis Vuitton, Fendi, Bulgari i Givenchy, domy szampańskie Ruinart, Dom Pérignon, Moët & Chandon i Veuve Clicquot oraz sieci hoteli Cheval Blanc i Belmond.

Dziewięć miesięcy po kupnie zabytkowej willi Casa degli Atellani w Mediolanie najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, zamknął swoją nową posiadłość w Mediolanie. Jej częścią jest winnica, która kiedyś należała do Leonarda da Vinci. Jako pierwszy informację na ten temat podał serwis CNN.

Winnica Leonarda da Vinci w Mediolanie zamknięta dla turystów

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Miejsca
Atrakcja turystyczna Podhala wśród najciekawszych w Europie. „Nie dla amatorów”
Miejsca
Największy klub nocny na świecie powraca. Kontrowersyjna atrakcja na Ibizie
Miejsca
Niemcy budują najdłuższe molo na Bałtyku. Sopot straci palmę pierwszeństwa
Miejsca
Nowa atrakcja Rzymu: odkryto dawny pałac papieży. „Demonstracja bogactwa”