Dokąd na majówkę? Polska puszcza na liście najciekawszych atrakcji w Europie

Redakcja znanego brytyjskiego dziennika „The Telegraph” poleca wyjazd na majówkę do Polski i wycieczkę do Puszczy Białowieskiej. W zestawieniu miejsc wartych odwiedzenia znalazły się też m.in. Toskania, Andaluzja, Lublana i Matterhorn.

Publikacja: 26.04.2023 16:18

W Puszczy Białowieskiej mieszkają nie tylko żubry. Można tam także spotkać rysie.

W Puszczy Białowieskiej mieszkają nie tylko żubry. Można tam także spotkać rysie.

Foto: Tatanka73, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Już tylko dni dzielą nas od majówki. Można się spodziewać, że mozolnie odradzające się po pandemicznej stagnacji Podlasie zaliczy w tym roku upragniony wzrost liczby turystów, również tych zagranicznych. Redakcja brytyjskiego magazynu „The Telegraph” umieściła safari z żubrami w Puszczy Białowieskiej na liście 25 najlepszych pomysłów na spędzenie długiego weekendu w Europie.

Safari z żubrami w Puszczy Białowieskiej wśród najlepszych pomysłów na długi weekend w Europie

Puszcza Białowieska od szeregu lat przyciąga turystów z całego świata, choć pandemia mocno dała się we znaki ludziom pracującym w tamtejszej branży turystycznej. Być może jednak już w najbliższy długi majowy weekend Białowieża i jej okolice na powrót zapełnią się gośćmi, i to z całej Europy.

Czytaj więcej

Budynek, który przeczy prawom fizyki. Ten niezwykły hotel powstaje w Egipcie

Mając do dyspozycji zaledwie parę dni wolnego, wielu ludzi wybiera wypad do jakiegoś tętniącego życiem miasta na tak zwany city break lub krótką wycieczkę na łono natury. Na łamach „Telegrapha” pojawiło się właśnie zestawienie najlepszych pomysłów na spędzenie długiego weekendu.

Redaktor „Telegrapha”, Paul Bloomfield, wymienił 25 nieoczywistych kierunków w Europie (w tym dwa poza nią), do których warto się wybrać na krótki wypad. Wśród polecanych przez dziennikarza atrakcji znalazła się Puszcza Białowieska, a konkretnie – safari z żubrami na jej terenie.

Puszcza Białowieska jako jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żyje w niej wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin, co czyni puszczę jednym z najcenniejszych naturalnych obszarów na świecie.

Oprócz saren, jeleni, bobrów, wilków, lisów, rysiów, sóweczek czy rzadkich gatunków dzięcioła, Puszcza Białowieska jest również domem majestatycznych żubrów – największych ssaków, jakie zamieszkują Europę. To właśnie one są też jedną z największych atrakcji turystycznych, która przyciąga miłośników przyrody z Polski i z całego świata. Obecnie Puszczę Białowieską zamieszkuje ponad 500 osobników tego gatunku.

Gdzie na majówkę w Europie?

Safari po Puszczy Białowieskiej trafiło na listę „Telegrapha” wraz z dwoma tuzinami najbardziej urokliwych, ale jeszcze nie zadeptanych przez turystów kierunków w Europie. W gronie atrakcji na południu Europy znalazło się pamiętające czasy rzymskie miasto Nîmes i region Camargue na południu Francji, bezdroża w Toskanii, dzika przyroda Andaluzji, górski chorwacki interior, a także Walencja oraz wyspy Malta i Sardynia.

Nie zabrakło też kilku kierunków w Europie Środkowej, Zachodniej i Północnej. Wśród poleceń znalazł się między innymi wypad do Tallinna, poprzecinany kanałami Delft w Holandii, kameralna Lubljana, piesza wycieczka wokół Matterhornu i wyprawa z kajakami w norweskich fiordach.

Jeżeli zaś chodzi o Wyspy Brytyjskie, dziennikarz „Telegrapha” poleca wycieczkę do Irlandii Północnej, Anglii lub Szkocji, łyk lokalnego wina musującego w hrabstwie Sussex, glamping w Walii i rejs między Wyspami Normandzkimi.

W zestawieniu znalazły się też dwie atrakcje spoza Europy, obydwie w Maroku. Pierwszą z nich jest barwne i tętniące życiem miasto Marrakesz, drugą – góry Atlas wraz z ich najwyższym szczytem, górą Toubkal.

Miejsca
Znów głośno o „polskich Malediwach”. Brytyjczycy zachwyceni parkiem na Śląsku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miejsca
„Bunt naklejkowy” w raju turystycznym. Mieszkańcy idą na wojnę z restauracjami
Miejsca
Włosi ratują kolejną krzywą wieżę. To część „średniowiecznego Manhattanu”
Miejsca
Nowa atrakcja dla turystów w Beskidach. Mieszkańcy podzieleni. „To jest chore”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Miejsca
Rusza operacja podniesienia słynnego galeonu. Chodzi o skarb wart 20 mld dolarów